MMA

 

Mixed Martial Arts

Mieszane sztuki walki dla każdego.


Młodzież i dorośli od 16 lat

 

Sekcja sportowego MMA zrzesza początkujących, a także osoby uprawiające wcześniej sporty walki. Do naszej sekcji MMA przyjmujemy osoby, które chcą uprawiać sztuki walki (a niekoniecznie pragną sprawdzać swoje umiejętności w sporcie) oraz tych którzy chcą uprawiać ten sport wyczynowo - pod kątem turniejów sportowych). Jeżeli chcesz rozpocząć karierę sportową w MMA, dołożymy wszelkich starań aby odpowiednio Cię przygotować do startu w zawodach. Nasi zawodnicy nieraz udowodniali swoje umiejętności zdobywając liczne medale na turniejach  amatorskiego (sportowego) MMA. Klub w ramach zajęć proponuje naukę kompletnego systemu MMA opartego na mieszanych technikach judo, zapasów, kickboxingu (boksu) i grapplingu (NO-GI). W ciągu tygodnia treningowego przerabiane są wszystkie płaszczyzny walki, począwszy od stójki uderzanej, przez rzuty i sprowadzenia, po walkę w parterze. Trening prowadzony w poszczególnej płaszczyźnie jest poprzedzony rozgrzewką zawierającą elementy ćwiczeń wykorzystywanych w danym dniu. Zajęcia kończą sparingi lub serie dynamicznych ćwiczeń siłowo-wytrzymałościowych (dogrzewka). Na treningi zabierz ze sobą ochraniacze na zęby, krocze, golenie, rękawice oraz 1,5 l wody (lub elektrolity).


ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU Z ZAJĘĆ

 


 
Technika jest ważna jednak to nie wszystko. Poza treningami technicznymi, w program szkolenia wplatane są treningi specjalne, które podniosą Twoją ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia dodatkowe mają za zadanie m.in. podniesienie siły mięśni (dynamicznej i eksplozywnej), zwiększenie ich wytrzymałości, poprawienie czasu reakcji i koordynacji (szybkość i plyometryka) oraz zwiększenie wydolności tlenowej/beztlenowej.

 

CZEGO NIE ROBIMY?

MMA jest sportem złożonym z wielu płaszczyzn walki, w związku z czym musisz wiedzieć, że:

 - wszystkie realizowane treningi składają się na całokształt tego systemu walki. Co to oznacza? To, że nie jesteśmy klubem kickboxerskim, czy grapplingowym. Jeśli chcesz uprawiać tylko kickboxing, Muay Thai, czy BJJ możesz się rozczarować.

- to samo może się zdarzyć, jeśli myślisz, że po 3 miesiącach treningów będziesz mistrzem świata i okolic. Chcesz sukcesu? Trenuj ciężko i wytrwale, nie daj się zwieść opiniom kolegów, którzy specjalizują się w MMA siedząc na kanapie i oglądając KSW.

- trenujemy w myśl zasady "zanim zaczniesz biegać, naucz się chodzić", co znaczy, że nie robimy nic na skróty. Wiele treningów technicznych wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem (do znudzenia) zadanych ćwiczeń - lecz uwierz nam - bez tego nigdy nie nauczysz się niczego do perfekcji.

 

O STYLU

 

MMA to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy najróżniejszych sztuk i sportów walki toczą ze sobą pojedynki, używając szerokiego zakresu technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sztukach walki bez broni). Celem turniejów MMA jest zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale przy jednoczesnym uniknięciu ryzyka śmierci i trwałych obrażeń ciała.  W szerszym sensie pojęcie "mieszane sztuki walki" obejmuje również style, które na bazie sportowego treningu MMA przygotowują do walki realnej. W fazie uderzeń formuły MMA, dominują techniki kick-boxingu oraz boksu tajskiego. W fazie rzutów najczęściej stosowanymi technikami są rzuty zapaśnicze, judo czy sambo. Techniki parterowe w głównej mierze zaczerpnięte są z brazylijskiego jiu-jitsu, w tym jego odmiany zapaśniczej - grapplingu. W regulaminie MMA dozwolone są ciosy, kopnięcia, rzuty oraz walka w parterze (w tym dźwignie na wszystkie stawy rąk i nóg, duszenia oraz uderzenia). O wyniku pojedynku decyduje nokaut (KO), poddanie się zawodnika lub poddanie zawodnika przez sędziego, gdy nie jest on zdolny do dalszej walki (TKO – nokaut techniczny). Jeżeli walka nie zakończy się przed czasem, decyzja sędziów rozstrzyga o wyniku walki. W walkach MMA zabronione są techniki stwarzające znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia zawodników. 

 

W formule MMA można wyróżnić następujące typy zawodników:

STRIKER jest zwykle znany jako zawodnik walczący w stójce. Preferuje on walkę polegającą na uderzeniu pięściami oraz kopaniu nogami. Ta strategia jest znana jako „unikaj zwarcia i uderzaj” (ang. sprawl and brawl). Zawodnik koncentruje się na neutralizowaniu rzutów, pozostaniu na nogach i zakończeniu walki uderzeniami. Ten styl walki reprezentują zawodnicy takich sportów jak karate, taekwondo, kick boxing, muay thai czy boks.

WRESTLER preferuje walkę stojąc w zwarciu (tzw. klinczu) oraz walkę na uderzenia w parterze. Jego mocną stroną zwykle są rzuty i wyniesienia, sprowadzające do parteru. Popularnie strategia zapaśnika jest znana jako „połóż i dołóż” (ang. ground and pound). Odnosi się to do metody obalenia przeciwnika, osiągnięcia dominującej pozycji w parterze i zakończenia walki uderzeniami w tzw. „dosiadzie”. Ten styl walki reprezentują głównie osoby trenujące zapasy, judo, sambo.

GROUND FIGHTER specjalizuje się w walce w parterze oraz chwytach. Taktyką tego typu zawodnika jest dążenie do sprowadzenia przeciwnika do parteru. Najczęściej używa dźwigni lub duszeń, żeby zmusić przeciwnika do poddania się. Chociaż umiejętność wykonania obalenia wiąże się ściśle ze strategią walki w parterze, to silne przewrócenie oponenta nie jest dla niego tak ważne jak dla zapaśnika. Ten styl walki reprezentują głównie zawodnicy brazylijskiego ju-jitsu.


Historia MMA ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, gdzie narodziła się dyscyplina sportowa zwana Pankrationem - rodzaj sztuki wojennej, będący połączeniem boksu i zapasów. Sztuka ta została wprowadzona do programu starożytnych igrzysk olimpijskich w 648 roku przed naszą erą. Pokonany zawodnik sygnalizował poddanie podniesieniem ręki. Według przekazów historycznych większość walk w Pankrationie kończyła się poddaniem, wypadki śmiertelne były niezwykłą rzadkością. W walce istniały tylko dwie reguły - nie wolno było atakować oczu przeciwnika i gryźć. Wśród mistrzów tej dyscypliny wymienia przede wszystkim Dioxippusa. Historia współczesnego MMA sięga 1925 roku, gdy w Brazylii nastąpiło odrodzenie mieszanych sztuk walki,  zwanych Vale Tudo. Najmocniejszy rozwój MMA nastąpił w latach 90-tych XX wieku, gdy rodzina Gracie była tak zaangażowana w rozwój brazylijskiego jiu-jitsu, że używając wszystkich możliwych kontaktów doprowadzili w 1993 roku do utworzenia ligi UFC „Ultimate Fighting Championship”. Wtedy to syn Heliona Gracie - Rickson wraz ze swoim przyrodnim bratem, Royce’m zapoczątkowali turnieje UFC w Stanach Zjednoczonych. Bliżej o historii MMA (równolegle z BJJ) czytaj w zakładce JU-JITSU.

 

Tekst na stronie zawiera treści zawarte w pracy naukowej. Wszelkie kopiowanie, powielanie i udostępnianie narusza prawa autorskie w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. 1994 nr 24, poz. 83) oraz dobra osobiste chronione prawem cywilnym.