METAMORFOZA GWARDII

15.11.17

METAMORFOZA GWARDII

 

Być może wielu z Was zastanawiało się jak to możliwe, że w ciągu zaledwie pięciu lat od rozpoczęcia działalności sportowej nasz klub rozrósł się do tak dużych rozmiarów? Historia jest prosta i bardziej powiązana ze sportem niż się wydaje. Wystarczy trzymać się jednej ważnej zasady - nigdy się nie poddawaj. Poniżej historia zmian, które doprowadziły nas do otwarcia pierwszej w historii Tychów profesjonalnej hali sportowej do treningów judo.

 

GŁOWĄ W MUR

Począwszy od reaktywacji klubu, ciągle myśleliśmy o tym gdzie w Tychach można ulokować na stałe klub judo. Praca w szkołach była swoistym półsrodkiem, ponieważ ciągłe rozkładanie i składanie maty jest niezwykle uciążliwe. Każdego dnia trenerzy klubu przyjeżdżali do szkoły 40 minut wcześniej, żeby tylko ułożyć matę dla dzieci. Po treningach było ciut lżej, ponieważ grupy dorosłych w 5 minut potrafiły posprzątać salkę. Pracując w szkołach ciągle przy okazji szukaliśmy stałej lokalizacji. Przede wszystkim pod uwagę braliśmy adres lokalu, jego cenę oraz koszty eksploatacji. W Tychach niestety brakuje tego typu lokali, a dostępne były zbyt drogie aby klub był w stanie samodzielnie się utrzymać. Pomimo tego wciąż się rozglądaliśmy i skrupulatnie odkładaliśmy pieniądze na przyszłość. Kiedy pojawiła się szansa na wynajem dużej powierzchni w pawilonie na oś. K zaproponowaliśmy nawet innemu klubowi połączenie sił, jednak nasz pomysł nie spotkał się z entuzjazmem. W końcu wpadliśmy na pomysł przyłączenia się do klubu fitness/siłowni. Uznaliśmy to za świetny pomysł, ponieważ wielu naszych rodziców wyrażało chęć treningów w czasie zajęć swoich pociech. Złożyliśmy ofertę właścicielom jednej z większych siłowni na mieście (w tym czasie) i również odbiliśmy się od drzwi. Pomimo braku zainteresowania naszymi pomysłami, brnęliśmy "pod wiatr" jak na sportowców przystało. Droga do sukcesu nigdy nie jest usłana różami ale wiemy, że nigdy nie wolno się poddawać...

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który przygotował Pan Krzysztof. Bardzo dziękujemy za pomoc w jego realizacji, a także przy promocji klubu. 

 

 

ŚWIATŁO W TUNELU

W marcu 2016 roku dowiedzieliśmy się o przebudowie kompleksu Suzuki Durczok na ul. Wejchertów. Jak na ironię wiele razy myśleliśmy, że lokal po sali zabaw HOP-SIUP (na tyłach hali) byłby świetną lokalizacją na klub. Trener Andrzej udał się na plac budowy, gdzie dopiero wznoszono mury. Na parkingu stał zaparkowany drogi samochód z którego wysiadł sympatyczny Pan Michał:

- Pamiętam ten dzień. Na parkingu spotkałem - jak się później okazało - właściciela obiektu. Nie miałem przy sobie nic poza językiem i długopisem (nie noszę wizytówek). Po krótkiej rozmowie o klubie oraz przedstawieniu mojej wizji połączenia sił, zostawiłem mu kartkę z danymi do kontaktu. Powiem szczerze, że nie liczyłem na odzew... A jednak :)

Po pół roku do trenera zadzwonił telefon z prośbą o spotkanie. Udaliśmy się na rozmowę z menadżerką klubu i nakreśliliśmy kierunek dalszych działań. W tym samym czasie wszczęlismy procedurę rejestracji nowego stowarzyszenia, niezależnego od klubu z Bielska-Białej. Kto miał doczynienia z KRS-em zapewne zdaje sobie sprawę z ogromu biurokracji przez jaką należy przebrnąć podczas takiej procedury (więszkość klubów działa w ramach uproszczonej formy stowarzyszenia, rejestrowanego tylko w gminie). Nikt nam nie pomagał, a wszelkie niedociągnięcia wskazywane przez sąd musieliśmy usuwać na własną rękę. Udało się zarejestrować klub i tym samym ustalić, że obok nowej siłowni Fit-Spot powstanie hala sportowa, po wyprowadzającym się warsztacie samochodowym.

 

PROJEKTY I NOWY PARTNER

Prace ruszyły pełną parą. Na szczęście w klubie nie brakuje osób chętnych do pomocy. Kluczową rolę w metamorfozie warsztatu odegrał pan Marcin Brzostek - tata Karola - projektant firmy MERA. To dzięki jego poświęceniu w ciągu dwóch miesięcy udało się zaprojektować halę jaką dziś oglądacie na żywo. Po drodze oczywiście nie brakowało schodów. Ustalenia z budowlańcami, co do możliwości demontażu poszczególnych ścian miały tu duże znaczenie. Aktualny wygląd hali jest 4 projektem, a zaskoczyłoby Was jakie były poprzednie. Hala od początku była tak samo projektowana, a główne zmiany dotyczyły szatni i zaplecza. Oczywiście dzielimy się z Wami wcześniejszymi wizjami klubu (poniżej). Początkowo szatnie miały być zlokalizowane na prawej ścianie od wejścia, toalety naprzeciw, a wejście na halę (oryginalnie) miało znajdować się kilka metrów dalej. Tym samym poczekalnia stałaby się dłuższa, lecz znacznie węższa. Uznaliśmy, że to może generować ścisk i brak komfortu. Ciekawostką był jeden z projektów, który proponował wszędzie szklane drzwi - oczywiście niemożliwy do sfinansowania ale dobrze wyglądający. Gdy mieliśmy już ustalony ostateczny układ poczekalni, kolejne projekty obejmowały układy łazienek i ubikacji, aby wszystko połączyć w spójną całość. Jedyne czego nam szkoda to konieczności usunięcia wiatrołapu, który w chwili obecnej przeszkadzałby w drodze ewakuacji i pomniejszyłby poczekalnię. Mamy nadzieję jednak, że wybraliśmy jak najlepiej. Oceńcie sami (kliknij w zdjęcie aby powiększyć):

 

      

 

          

 

 

W międzyczasie ponownie zadzwonił telefon. Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie do Akademii Piłki Nożnej do omówienia nowego projektu. Na spotkaniu z Marcinem Kuśmierzem i Marcinem Legwandem padła propozycja rozpoczęcia szkolenia uczniów nowopowstającej Szkoły Mistrzostwa Sportowego z zakresu judo (nie musimy chyba wspominać, iż nasze plany budowy hali trzymaliśmy w ścisłej tajemnicy). Początkowo byliśmy nastawieni sceptycznie, ponieważ w grę wchodziło ponowne składanie maty. To już nie wchodziło w rachubę. Postanowiliśmy podzielić się z piłkarzami naszymi planami, które spodobały się władzom APN Tychy. Uznaliśmy że będzie to duży krok naprzód i zgodziliśmy się połączyć siły. Tak doszliśmy do porozumienia, ustalając że hala sportowa będzie w godzinach porannych służyć uczniom SMS Tychy, a po południu korzystać z niej będą zawodnicy klubu.

 

REMONT

Po ostatecznym zatwierdzeniu projektów i dalszych planów na warszat weszła ekipa budowlana. Tu dopiero zaczęła się walka. Na bieżąco musieliśmy prowadzić treningi, planować zakupy, realizować zamówienia. Im dalej postępował remont, tym bardziej mieliśmy pod górkę. Po zakończeniu treningów w szkole, rzuciliśmy się w wir pracy przy nowym klubie. Zamówieniom nie było końca, ciągłe ustalenia co zakupić, jak zaprojektować każde pomieszczenie. To było szaleństwo. Do tego musieliśmy rozpocząć kampanię reklamową, uruchomić rekrutację na zajęcia wrześniowe. Dzięki sponsorom takim jak MERA, CONTROL, SMLS mogliśmy rozpocząć produkcję ulotek, plakatów, a także opłacać posty na Facebooku. Uruchomiliśmy branżowe maile, ponieważ nasza marka musiała przejść na pełen profesjonalizm. W tym miejscu ponownie chcemy podziękować wszystkim, którzy wzięli garść ulotek i pomagali nam w ich roznoszeniu oraz promowaniu klubu. Wspólnymi siłami udało nam się dotrzeć do kilkunastu tysięcy mieszkańców Tychów. Gdy ekipa remontowa zakończyła prace budowlane, możliwe było wejście na halę i pomoc przy wykończeniu. Jak to na budowie bywa, zawsze są opóźnienia - czas leci nieubłagalnie - a termin otwarcia hali nie mógł być przesunięty. To byłby przysłowiowy "strzał w stopę". A więc każdą wolną chwilę - po pracy, przed pracą - trenerzy spędzali na hali tnąc, wiercąc, klejąc i malując. Ogrom pracy jaki włożyliśmy w halę jest tak naprawdę mało komu znany. Były takie dni, że mając wolne od pracy siedzieliśmy na hali po 12-14 godzin. Wszystko to dla osiągnięcia wyznaczonego celu. Od czasu do czasu na halę wpadał ktoś z rodziców, inny pożyczał auto dostawcze, a ktoś inny pomógł w przewozie sprzętu. Za te drobne przysługi OGROMNIE DZIĘKUJEMY! Nawet nie wiecie jak takie rzeczy podnoszą na duchu. Tak samo jak w dążeniu do sukcesu sportowego, zawsze należy się wspierać. Nigdy nie wiecie czy jakiś drobny gest nie zaważy o sukcesie Waszych dzieci. To dodawało nam otuchy i pracowaliśmy dalej. Przy końcu prac wykończeniowych rozpoczęliśmy wyposażać halę. Układanie maty było tu największym wyzwaniem, robiliśmy to od 9.00 do 24.00 czyli aż piętnaście godzin (oczywiście z pomocą kolegów i kilku rodziców). Po czterech miesiącach ciężkiej pracy stanęliśmy na nowej macie i dumnie spojrzeliśmy na naszą pracę.

 

OTWARCIE KLUBU I NOWY NABÓR

Dzień otwarcia klubu dla większości zaczął się o g. 17.00, jednak nasz dzień zaczął się o 7.00. Szybkie zakupy środków czystości i jazda na halę. Sprzątanie, mycie okien, organizacja pokazu do którego dzieci ćwiczyły przez 3-4 dni pod okiem trenera Dawida. Przemówienia pisaliśmy w nocy, na zmęczeniu. W dniu otwarcia sprzątaliśmy halę i cały parking do godziny 15.00, przykręcaliśmy banery reklamowe (projektowaliśmy je na kilka dni przed otwarciem), dzieci dmuchały balony. Potem ucieczka do domu, szybki prysznic, zmiana gaderoby i powrót na halę. Wszystko na szybko... Na ten dzień zaprosiliśmy także zawodników "starej" Gwardii, spośród których wielu przyjechało z kraju, czy zagranicy specjalnie na ten dzień. To własnie na otwarcie nowej hali musieliśmy zorganizować nie tylko pokaz, otwarcie ale także kolację, tort i całą oprawę. Jak wyszło? Sami widzieliście... było super i dosłownie "na styk".

 

Nabór zgromadził blisko 100 nowych osób i tym posunięciem zdecydowanie wygraliśmy na tyskiej arenie sportów walki. Począwszy od września otworzyliśmy 4 nowe grupy szkoleniowe, a aktualnie planujemy otwarcie kolejnej dla przedszkolaków. Trener Dawid został nauczycielem w SMS Tychy i prowadzi na hali zajęcia judo dla piłkarzy. Możliwe, że w ciągu 2 lat otworzymy w szkole klasę o specjalności judo - taką prawdziwą, a nie z nazwy. Wiele miesięcy ciężkiej pracy, wiatru w oczy i innych przeciwności zakończyło się sukcesem. Czy osiedliśmy na laurach? Wprost przeciwnie, wciąż mamy naprawdę wiele pracy. Pracujemy w klubie, poza klubem i w zasadzie nie mamy dni wolnych. Upór zawodnika tkwi w nas tak głęboko, że nie pozwala nam się zatrzymywać. Wyznaczamy sobie kolejne cele i dążymy do nich. Tak samo chcemy wychowywać naszych zawodników dlatego liczymy na Wasze wsparcie.

 

- Dziś nikt mi nie powie, że coś jest niemożliwe! Tak naprawdę możemy osiągnąć wszystko czego pragniemy, o ile jesteśmy dostatecznie zdeterminowani. Jest nas tylko troje ale z pomocą wielu dobrych ludzi osiągamy więcej niż 30-osobowy zespół. Nasze podejście do pracy docenia wielu z Was Drodzy Rodzice. Bez Waszej pomocy wiele z tych sukcesów nie byłoby możliwe lub znacznie trudniejsze. Natomiast zawodnikom chcę powiedzieć abyście zawsze szli pod wiatr, zawsze walcie głową w mur. Tylko idąc pod prąd można coś osiągnąć, bo reszta płynie z prądem. Ja mam marzenia, ale nie żyję nimi, dla mnie to kolejne cele. To samo chcę przekazać Wam - pozdrawiam Andrzej Borowiec.

 

 

Zespół K.S. Gwardia TychyPOWOŁANIE NA ZAWODY - RYBNIK 18-19.11.17

12.11.17

SILESIA CUP - POWOŁANIE

 

Informujemy, iż od dnia dzisiejszego zamieszczać będziemy powołania na bieżące turnieje w pliku .pdf do wglądu wraz z komunikatami poszczególnych turniejów. Prosimy o wgląd do plików w celu zapoznania z listą zawodników startujących na zawodach, a także zapoznanie z informacjami od organizatora turnieju (adres hali, godziny rozpoczęcia ważenia, walk itp.).

 

WAŻNE!

Zawodnicy z rocznika 2005 startują w dniu 18.11.17 (sobota)

Zawodnicy z rocznika 2003, 2006-2010 startują w dniu 19.11.17 (niedziela)

 

POWOŁANIE NA ZAWODY.pdf

SILESIA CUP Rybnik 2017.pdf_w

 

Wyjazd na turniej zarówno w sobotę jak i w niedzielę o g. 8.30. Zbiórka o g. 8.20.STARTY LISTOPAD

5.11.17

STARTY W LISTOPADZIE

 

Informujemy o kolejnych startach w miesiącu listopadzie, a także grudniu:

 

18-19.11.17 Silesia Cup - Rybnik

18.11.17 - start zawodników z rocznika 2004-2005 (młodzicy wg rocznika 2018)

19.11.17 - start dzieci z rocznika 2006-2010 oraz juniorów młodszych (wg rocznika 2018) tj. 2001-2003.

 

26.11.17 – Mistrzostwa Mysłowic - start zawodników z rocznika 2004-2009.

 

GRUDZIEŃ

2.12.17 OM BYTOM (sobota) - Hala "Czarnych" start zawodników z rocznika 2005-2008 (młodzicy wg rocznika 2018).

17.12.17 Turniej judo w Sosnowcu - start zawodników z rocznika 2005-2010.

 

POZA TURNIEJEM W SOSNOWCU NA WSZYSTKIE WYJAZDY OBOWIĄZUJĄ POWOŁANIA!

WKRÓTCE LISTAPRACOWITY WEEKEND

30.10.17

PRACOWITY WEEKEND

 

Za nami naprawdę pracowity weekend. Nasi zawodnicy startowali na dwóch frontach. Trójka naszych zawodników udała się na IX Memoriał im. Jigoro Kano w Poznaniu, natomiast pozostali (z rocznika 2005-2009) pojechali na Śląską Ligę Judo w Bytomiu. Oba turnieje były bardzo owocne.

 

Do stolicy Wielkopolski pojechali: Franek Furtok, Juliusz Żurawski oraz Filip Rzewuski. ten ostatni startował dwa dni z rzędu (w dóch kategoriach wiekowych - U13, U15). Pierwszego dnia na matach walczyli zawodnicy z młodszych roczników. Po zaciętych walkach dwóch naszych reprezentantów zdobyło medale:


Filip Rzewuski - złoto

Juliusz Żurawski - srebro

Franciszek Furtok - 7 miejsce (punktowane)

 

Najmocniej walczył Julek, który w ciężkich pojedynkach zwyciężył trzech kolejnych rywali, dzięki czemu dostał się do finału kategorii - 39 kg. Julek dopiero we finale uległ doświadczonemu przeciwnikowi. Bardzo ciężkie przetarcie miał Franek, który stoczył pięć pojedynków. Franek jednak uległ w ćwierćfinale i spadł do repasaży, gdzie wygrał jedną walkę, lecz uległ w pojedynku o 5 lokatę (następna byłaby o medal). Filip zwyciężył swoją kategorię, na starcie (nie miał przeciwników w kat. - 62 kg), lecz nie chciał medalu za darmo. Filip walczył w kategorii 62 kg z przeciwnikami nawet do 20 kg cięższymi. Tym razem zdobył tylko cenne doświadczenia oraz złoty medal z własną kategorię. Drugiego dnia Filip walczył ponownie, tym razem w kat. -60 kg lecz do 15 lat (młodzicy). Filip niestety nie dał rady starszym zawodnikom. Do sukcesu naszych zawodników swoją cegiełkę dołożyli także ich rodzice, którzy pojechali na turniej bez trenerów klubu i pomagali zawodnikom podczas walk. Gorąco dziękujemy za zaangażowanie.

 

Z kolei w niedzielę odbyła sie IV runda Ślaskiej Ligi Judo, którą rozegrano w Bytomiu. Na ten turniej udało się 27 zawodników w tym wielu debiutantów - którzy dołączyli do grup zawodniczych we wrześniu  (staż sportowy 1-2 lata). Nasi zawodnicy świetnie się spisali, a wielu z nich sprawiło nam miłą niespodziankę. Z tego turnieju przywieźliśmy aż 14 medali. Oto wyniki naszych zwycięzców:

 

1 miejsca: Julia Biszczanik, Jakub Prędki, Julian Wróbel, Mateusz Losoń.

2 miejsca: Marcel Fors, Derewecki Wojciech, Krystian Kula, Maja Marzec.

3 miejsca: Karol Brzostek, Szymon Rzepka, Michał Dyduch, Karol Gwadera, Kacper Kozik, Fabian Springer.

 

To był bardzo udany debiut dla wielu naszych nowych zawodników. Wszyscy zyskali nowe doświadczenia i przetarli się na początek. Turniej był na tyle trudny dla nich, że zdecydowana większość stoczyła po 4-5 pojedynków. Wśród najlepszych znalazła się niezawodna Julia, której techniki wbijania w matę wprawiają w osłupienie trenerów z innych klubów. Julka swoimi rzutami może naprawdę wybijać w ziemi kratery :) Julia w pięknym stylu wygrała 4 pojedynki przed czasem (większość walk trwała do 30 sekund). Równie dzielnie walczył Kuba Prędki, który zwyciężył aż pięć pojedynków przed czasem. Bardzo dużą niespodziankę sprawił nam Julian Wróbel, który dotychczas nie startował z większym powodzeniem. tym razem Julian zwyciężył także pięciu rywali przez ippon. Wśród złotych medalistów znalazł się jeden debiutant - Mateusz Losoń, który wygrał cztery z pięciu walk, jednak wszystkie zakończył przez ippon i zgromadził największą liczbę punktów w swojej grupie, co pozwoliło mu stanąć na najwyższym miejscu podium. Taki debiut bardzo dobrze wróży na przyszłość. Więszkość pokazała, że nie boją się nowych wyzwań, a pierwszy turniej zdecydowanie takim jest. Wśród debiutantów na wyróżnienie zasługuje jeszcze Krystian Kula. Ten ważący 46 kg chłopak, nie miał w swojej kategorii przeciwników. Podobnie jak z Julką przepisaliśmy go do wyższej kategorii jaką niestety była kategoria OPEN +63 kg. Krystian w dwóch walkach stoczył boje z naprawdę wielkimi chłopcami. Pomimo porażki w pierwszej walce, w drugiej zwyciężył chłopca w granicach 70-80 kg! Jesteśmy naprawdę dumni z naszego nowego pokolenia.

W turnieju nie brało udziału kilku zawodników z rocznika 2010, którzy wystartują po raz pierwszy w Sosnowcu 19 listopada.

Dziękujemy wszystkim za postawę i czekamy na kolejne dobre walki.


BIULETYN

26.10.17

BIULETYN INFOMACYJNY

 
Prosimy o zapoznanie z bieżącymi sprawami klubu:

- na turniej Śląskiej Ligi Judo jadą wszyscy zawodnicy z roczników 2005-2009. Młodsi wystartują w następnym miesiącu w Sosnowcu.
- wyjazd na zawody w niedzielę niezmiennie o 9.30 spod hali sportowej. Pamiętajcie, że w nocy przedstawiamy zegarki w tył o godzinę!
- w poniedziałek 30.10.17 w godzinach 14.00 - 16.00 w klubie przeprowadzane będą prace remontowe. Specjalnie dla Was zamontowana zostanie dodatkowa wentylacja w szatniach i poczekalni, a także w celu zwiększenia bezpieczeństwa - kamery monitoringu wewnątrz klubu. Jeśli prace nałożą się na treningi, to z góry przepraszamy. Podnosimy standardy dla Was.
- W środę 1.11.17 (święto Wszystkich Świętych) klub będzie nieczynny. W pozostałe dni, treningi bez zmian.
- Ogrzewanie. Jak wszyscy zauważyli klub jest od miesiąca ogrzewany. Jeśli uważacie, że w szatni czy poczekalni jest zbyt ciepło, prosimy o samodzielne regulowanie kaloryferów. Prosimy nie regulować temperatury przy użyciu drzwi wejściowych.

- Opłaty: Bardzo prosimy o dokonywanie przelewów za zajęcia na NOWE KONTO KLUBU (stare niedługo zostanie zamknięte), szczegóły na umowach oraz w dziale CENNIK. Ponadto prosimy o przelewanie odpowiednich kwot za zajęcia zgodnie z cennikiem. Zdarzają się przypadki wpłat kwot nieuzasadnionych np. 85 zł, 150 zł itp. Zależnie od liczby dzieci w klubie, suma składek zawsze powinna wynosić:


80/100 zł (1 osoba),

140 (dwie osoby w grupach Kids),

160 (dwie osoby: 1 Junior+1 Kids)

180 złotych (dwie osoby w grupach Junior/trzy osoby w grupach Kids). Szczegóły zniżek w dziale CENNIK.

 

Wszelkie nadpłaty postaramy się zwrócić jak najszybciej. Prosimy również o dokonywanie opłaty w danym miesiącu, co ułatwia nam "odhaczanie" wpłat na liście. Bardzo ważne! Obowiązkowo prosimy o wpisywanie w tytule przelewu danych:

 

Imię, nazwisko, miesiąc zajęć, grupa.

 

 

Pozdrawiamy
Zespół K. S. Gwardia Tychy

GALA NAJZDOLNIEJSZYCH

5.10.17

GALA NAJZDOLNIESZYCH UCZNIÓW

 

Z przyjemnością informujemy, iż nasz zawodnik - Kacper Wróbel - w dniu dzisiejszym został nagrodzony przez prezydenta miasta Tychy wyróżnieniem za osiągnięcia sportowe. W tyskim teatrze odbyła się Gala Najzdolniejszych tyskich uczniów, podczas której wiele osób otrzymało nagrody w dziedzinach nauki, sztuki oraz sportu. Wśród najlepszych tyskich sportowców nie mogło zabraknąć naszego najlepszego zawodnika ze starszego pokolenia - Kacpra Wróbla, który jest dwukrotnym wicemistrzem Polski i aktualnie najlepszym zawodnikiem w kraju w sportowym ju-jitsu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Czekamy na kolejnych laureatów!

 

ZŁOTY PUCHAR KACPRA

18.09.17

ZŁOTY PUCHAR KACPRA


Pięknie dla naszego zespołu rozpoczął się sezon jesienny. Za nami bardzo pracowity weekend naszych zawodników, ale po kolei...

W sobotę nasz junior - Kacper Wróbel - wystartował w Pucharze Polski w ju-jitsu. Kacper walczył w kategorii +81 kg. W tej kategorii walczył m.in. Karol Czerwiński aktualny mistrz Polski i reprezentant kadry narodowej na turnieje pucharu świata. Kacper spisał się znakomicie pokonując w eliminacjach rywala bez większych problemów, natomiast we finale spotkał się z w/w Karolem. Kacper jeszcze nigdy nie pokonał swojego kolegi, lecz tym razem było inaczej. Na ostatnim treningu otrzymał od trenera dokładny plan walki z tym zawodnikiem i doskonale go zrealizował. Kacper mocno zaatakował od początku walki i zbierał kolejne punkty wyprzedzając swojego przeciwnika. Przy wyniku 5:1 dla naszego reprezentanta rywal doznał kontuzji i wycofał się z walki, jednak wątpliwe jest aby zdołał odrobić stracone punkty. tym samym Kacper zdobył złoty medal Pucharu Polski, po raz pierwszy stając na najwyższym podium na turnieju ogólnopolskim.

Składamy ogromne gratulacje dla Kacpra i bez wytchnienia pracujemy dalej. Przed Kacprem jeszcze co najmniej dwa turnieje w tym sezonie: Puchar Polski w judo oraz OTK ju-jitsu. Po tym turnieju liczymy na jeszcze na powołanie do kadry narodowej na turniej Germany Open w przyszłym miesiącu (Kacper jest na liście KN w rezerwie kat. +90 kg). Trzymajcie kciuki.

 


 

TURNIEJ JUDO DZIECI - WOLBROM

 

Nasi młodsi zawodnicy również trzymają poziom formę po wakacyjnych przygotowaniach na zgrupowaniu kadry wojewódzkiej. W niedzielę 17.09. wystartowali w turnieju judo we Wolbromiu. Na turniej międzynarodowy w regionie małopolskim wyjechało ośmioro naszych judoków. Oto ich wyniki:

 

Julia Biszczanik - I miejsce

Filip Rzewuski - II miejsce

Juliusz Żurawski - II miejsce

Karol Brzostek - II miejsce

Marcel Fors - III miejsce

Kamil Burczyk - bez pkt

Bartosz Raczek -bez pkt

Franciszek Furtok - bez pkt.

 

Znakomicie walczyła tego dnia Julka Biszczanik, która jak zwykle rozgromiła konkurencję wbijając swoje przeciwniczki w matę. Bardzo dobrą postawę zaprezentował także Juliusz Żurawski, który w drodze do finału swojej kategorii pokonał silnego Słowaka, a także Mateusza Rydza z którym wygrał po raz pierwszy w karierze. Również dobry start odnotował Karol Brzostek, który również uległ we finale kategorii po 4 wygranych wcześniej walkach. Turniej we Wolbromiu stał na wysokim poziomie (zjechało się na niego wiele ekip zagranicznych), a pięć naszych medali na ośmiu zawodników można uznać jako bardzo udane ropoczęcie sezonu. Przed nami kolejne turnieje.

A tak walczyła Julka :) Jak zwykle nie rozczula się nad swoimi przeciwniczkami.

 

 WIDEORELACJA Z OTWARCIA HALI

15.09.17

WIDEORELACJA Z OTWARCIA HALI


Zapraszamy do oglądania filmu relacjonującego otwarcie naszej nowej hali sportowej. Kto nie mógł nas w tym dniu odwiedzić koniecznie musi obejrzeć film. Podaj dalej i podziel się wrażeniami.

 
WIELKIE OTWARCIE NOWEJ HALI

 

WIELKIE OTWARCIE NOWEJ HALI

 

Udało się! W miniony piątek dokonaliśmy rzeczy niesamowitej - oddaliśmy do użytku profesjonalną halę sportową do treningów judo. Jest to pierwsza taka hala sportowa w historii miasta Tychy. Inwestycja została zrealizowana we współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego oraz siłownią Fit Spot (właścicielem obiektu). Na uroczystości otwarcia nowego obiektu sportowego zjawiło się wielu gości oraz osób zainteresowanych naszą ofertą. Wśród gości nie zabrakło naszych sponsorów - w tym Piotra Meresińskiego, naszego sponsora strategicznego z firmy MERA, Dariusza Białożyta z firmy GASTROMAX, która dodatkowo przygotowała catering i poczęstunek czy też państwa Dryniaków z firmy SMLS (naszego reklamodawcę w social mediach). Na otwarciu nowej hali zjawili się również byli zawodnicy "starej" Gwardii, więszkość to byli mistrzowie Polski w judo, a także dwóch olimpijczyków: Piotr Kamrowski oraz Janusz Wojnarowicz. Oczywiście nie mogło także zabraknąć trenera dawnego klubu - Ryszarda Dziewulskiego, który szkolił tyszan prowadząc Gwardię w latach 1984-2002. Zaszczycili nas swoją obecnością także przedstawiciele tyskich mediów oraz rodzice wraz z dziećmi.

 

  

 

Po powitaniu gości nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez prezesa klubu Andrzeja Borowca, Ryszarda Dziewulskiego oraz Sebastiana Hałatek - prezesa Akademii Piłki Nożnej w Tychach. Trener Dziewulski pogratulował trenerowi Andrzejowi i wręczył pamiątkę z okazji otwarcia hali. Tym samym dawny trener symbolicznie przekazał opiekę nad tyskimi judokami własnemu wychowankowi. Kto chciałby zapoznać się bliżej z historią klubu, może przeczytać ją TUTAJ.

 

Po części oficjalnej zawodnicy klubu zaprezentowali swoje umiejętności podczas pokazu judo. Wsród zawodników biorących udział w pokazie znalazło się wielu medalistów turniejów dziecięcych, a także najmłodsza zawodniczka Liliana 4-latka, która zaprezentowała rzuty judo w parze z 10-letnią Julią. Następnie hala została udostępniona do zwiedzania, a dzieci zaprosiliśmy do udziału w zabawach. Na dzieci czekały kolorowanki o tematyce judo, tor przeszkód z wykorzystaniem nowych kształtek gimnastycznych, dmuchaniec od APN, a także słodki poczęstunek. 

 

   

 

Gdy impreza dobiegła końca, władze klubu zaprosiły gości na uroczystą kolację w restauracji Kołdun i Kluska, zlokalizowanej na tyłach klubu. Podczas kolacji dawni zawodnicy oraz mistrzowie judo mogli odświeżyć kontakty i podzielić się wrażeniami po otwarciu nowej hali. Duże wrażenie zrobił na gościach okolicznościowy tort w barwach klubowych.

 

     

 

Za naszym sukcesem leży wiele miesięcy ciężkiej pracy, począwszy od znalezienia odpowiedniego lokalu, projektu modernizacji obiektu, przygotowania dokumentacji, po remont i wyposażenie. Ostatnie 6 miesięcy było dla nas naprawdę intensywnym i ciężkim okresem. Na szczęście udało się i teraz już wszyscy będziemy mogli cieszyć się z nowego miejsca dla tyskiego judo i profesjonalnych warunków jakie oferuje hala. Wkrótce zdamy Wam bliższą relację z remontu i przebiegu modernizacji hali sportowej. Czekajcie również na wideorelację z otwarcia nowej lokalizacji klubu.

 TURNIEJ W KOPALNI

 

JUDO W KOPALNI SOLI W BOCHNI

 

Za nami jeden z cięższych turniejów tego sezonu - XX Międzynarodowy Turniej Judo w kopalni soli w Bochni. W ubiegły weekend dwóch naszych reprezentantów wystartowało w tym niezwykle ciężkim turnieju judo. Franciszek Furtok zajął 3 miejsce pokonując trzech przeciwników z całej Polski, a ulegając jedynie Ukraińcowi w półfinale kategorii.
Juliusz Żurawski stoczył trzy pojedynki - pokonał Chorwata, po czym uległ Ukrańcowi oraz innemu zawodnikowi z Polski. Turniej zgromadził rekordową ilość klubów bo aż 74. W sumie na matach w Bochni walczyło 509 zawodników z 10 krajów (Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier i oczywiście Polski).

 

 

Tym turniejem kończymy wiosenne starty. Przed nami tydzień egzaminów na wyższe stopnie, po czym bardzo pracowite wakacje. Ze strony organizacyjnej czeka nas wyposażanie nowej hali sportowej klubu. Ze strony sportowej czeka nas zgrupowanie kadry Śląska w judo, gdzie jedzie aż 10 naszych zawodników. Nie zwalniamy... Przyspieszamy!

ŚLĄSKA LIGA JUDO

 

ZŁOTA LIGA JUDO

 

W niedzielę 11.06 udaliśmy się na turniej Śląskiej Ligi Judo. To nowa organizacja na którą jechaliśmy po raz pierwszy (pomimo, że w tym samym czasie odbywał się turniej w Sosnowcu - ale ileż można jeździć do Sosnowca :). Udział w tym turnieju okazał się znakomitym wyborem.

 

Na zawody do Radzionkowa wyjechaliśmy skromnym 8-osobowym składem, jednak wyniki naszych zawodników przebiły nasze oczekiwania, ponieważ większość zawodników zgarnęła złote medale. Oto wyniki Gwardzistów:

 

1 miejsca: Juliusz Żurawski, Franciszek Furtok, Samuel Mazurkiewicz, Kamil Malarz, Bartosz Raczek, Jakub Prędki.

2 miejsce: Julia Biszczanik

3 miejsce: Tymon Kostecki

 

 

RELACJA Z TURNIEJU

To był naprawdę jeden z najlepszych startów tego sezonu i nie obyło się bez sporych niespodzianek. Na pierwszy front poszli zawodnicy z roczników 2005-2006. Wśród złotych medalistów znaleźli się nasi najbrardziej doświadczeni judocy - Franek i Julek. Franek walczył tak szybko, że nasz trener nie zdążył dobiec na żaden pojedynek - Franek zwyciężył trzykrotnie przed regulaminowym czasem. Podobnie walczył Juliusz Żurawski, bez większych problemów pokonując każdego rywala.

Następnie walczył Samuel Mazurkiewicz, który toku czterech walk, zwyciężał 3-krotnie. Kiedy myśleliśmy, że zajął drugi miejsce okazało się że dzięki wysokim wygranym zdobył więcej punktów od swoich przeciwników i mimo wszystko zdobył pierwszą lokatę. I tutaj zaczęły się niespodzianki. Jako kolejny walczył Kamil Malarz, któremu poświęciliśmy ostatnio trochę więcej uwagi w klubie. Kamil dzisiaj przeszedł samego siebie i po raz pierwszy wywalczył złoty medal w turnieju judo. Kamil dosłownie wyrywał ludzi z maty. W jednej walce uniosł przeciwnika tak wysoko, że rzut ocierał się techniką o ura-nage. To dowód na to jakie Kamil poczynił postępy w ostatnim czasie. Kolejne złoto wylądowało w rękach Jakuba Prędkiego, który pomimo wagi 27 kg, walczył o jedną kategorię wagową wyżej (-30 kg). Nie dość, że Kuba walczył z cięższymi, to jako jedyny stoczył aż pięć pojedynków. Kuba zdecydowanie wygrał każdy pojedynek i udowodnił silną wolę walki. Kuba to ewidentnie największa nadzieja młodego pokolenia naszego klubu. Największą jednak niespodziankę dzisiejszego dnia sprawił młodziutki Bartosz Raczek, który walcząc kat. -33 kg zaskoczył nie tylko nas, ale chyba siebie najbardziej. Bartek zazwyczaj walczył tylko na turniejach w Sosnowcu, bez większego zacięcia, jednak ostatnie dwa miesiące przepracował zgodnie z zaleceniami trenera. Praca się opłaciła, gdyż Bartek zwyciężył cztery kolejne walki przez ippon. Nie dość, że świetnie rzucał, to w parterze nie odpuszczał. Podczas jednej z walk, zastosował na rywalu chwyt zapaśniczy i mocno odwrócił przeciwnika do trzymania, który mocno bronił się na brzuchu. Bartek, Kuba i Kamil to bohaterowie dzisiejszego turnieju.

 

Na wyróżnienie zasługują także Julia Biszczanik i Tymon Kostecki. Julia już chyba standardowo nie miała przeciwniczek w kat. -46 kg, dlatego walczyła w plusie (+46 kg). Jej przeciwniczki ważyły co najmniej 10 kg więcej od niej. Julia w toku czterech walk, wygrała trzy pojedynki - z czego dwukrotnie mocnymi rzutami wbijała rywalki w matę. Przegrany pojedynek także należy uznać za wyzwanie, ponieważ naprzeciw Julki stanęła starsza dziewczyna i do tego wyższa o głowę. Z racji warunków fizycznych udało się jej zahaczyć Julkę i przewrócić na waza-ari, po czym złapała Julię w trzymanie. Nasza zawodniczka jednak ma taką parę w rękach, że bez problemu wymostkowała rywalkę przerywając trzymanie (przegrana jedynie przez waza-ari). Z kolei Tymek Kostecki w czterech walk, zwyciężył trzykrotnie - jednak o wyniku jednego pojedynku zdecydował mały punkt za wskazanie sędziego, przez co Tymek zgromadził mniejszą liczbę punktów ostatecznie plasując się na 3 miejscu.

 

Jesteśmy naprawdę dumni z naszych zawodników. Ostatnie dwa miesiące treningów okazały się niezwykle efektowne i teraz efekty są widoczne. W ostatnim okresie zorganizowaliśmy nawet wewnętrzny turniej, który odniósł nieoczekiwane korzyści w nastawieniu naszych zawodników. Tego typu zabiegi, będziemy regularnie wplatać w harmonogram treningów na nowej hali sportowej. Od września czeka nas ogromna zmiana... dobra zmiana, bez ściemniania.

 

Zbliżamy się do końca sezonu, przed nami już tylko treningi przygotowujące do egzaminów oraz ostatni turnieju judo w kopalni soli w Bochni, na który udaje się trójka naszych najlepszych judoków. Bądźcie z nami, wkrótce więcej.


POKAZ CIELMICE

 

POKAZ CIELMICE

 

Za nami pierwszy pokaz w sezonie rekrutacyjnym. Na zaproszenie rady osiedla Cielmice, zjawiliśmy się na boisku "Ogrodnika" żeby zapoznać mieszkańców tej części Tychów z naszą ofertą. Na festynie nie zabrakło widzów chętnych do oglądania umiejętności naszych judoków. Standardowo najpierw nasi zawodnicy zaprezentowali figury gimnastyczne oraz trochę akrobatyki, a potem techniki rzucane. Wszyscy byli pod wrażeniem. Największy show dała najmłodsza judoczka w Tychach - Lilianka (4 latka), która porwała widzów rzucając 10-letnią Julką. To było naprawdę super.

 

Po pokazie przeprowadziliśmy zajęcia dla najmłodszych, na których oczywiście była pełna mata. Dziękujemy wszystkim za udział w pokazie, układaniu maty... oraz pomocy przy banerze :) Drodzy rodzice, jesteście super i dziękujemy, że tworzycie z nami tę wielką sportową rodzinę!

 TURNIEJE WEEKEND

 

TURNIEJ WISŁA - WYNIKI

 

Za nami kolejny turniej dla dzieciaków. Tym razem nasi zawodnicy wystąpili na turnieju nadziei olimpijskich w Wiśle. Na turniej udało się siedmiu z naszych reprezentantów. Podkreślić należy, iż jesteśmy w okresie kolonii szkolnych stąd tak okrojony skład. Oto wyniki naszych judoków.

 

1 miejsce: Franciszek Furtok.

2 miejsce: Marcel Fors.

3 miejsce: Kamil Burczyk.

5 miejsce: Juliusz Żurawski.

Filip Rzewuski - kontuzja

Samuel Mazurkiewicz, Karol Brzostek - runda eliminacyjna, bez pkt.


 

 

Nasi zawodnicy tym razem nie mieli lekkiej przeprawy. Najlepiej spisał się dziś Franek Furtok (-39 kg), który zwyciężył przed czasem cztery kolejne pojedynki. Franek wyszedł z grupy eliminacyjnej z pierwszej lokaty, po czym pokonał w półfinale i finale kolejnych dwóch. Srebny medal zgarnął Marcel Fors walcząc w niewielkiej grupie w kategorii -42 kg. Ostatni medal zdobył Kamil Burczyk, który dzielnie walczył na całym turnieju pomimo przeciwności losu (sędziowie trochę naginali punktację). Najbliżej drugiego brązu był jeszcze Julek Żurawski, który wyszedł z eliminacji pokonując w jednej walce doświadczonego Oskara Pedrycz. Niestety Julek uległ w półfinale kategorii, a także w walce o brąz. Pozostali nie zdołali zdobyć pozycji punktowanych - Filip w pierwszej walce doznał kontuzji i musiał wyjechać do szpitala. Na szczęście okazało się tylko, że to stłuczenie i jż za tydzień będzie mógł wrócic do treningów.

 

Przed nami jeszcze jeden turniej w dniu 11.06 w Radzionkowie - Śląska Liga Judo. Potem przygotowujemy się do egzaminów i jedziemy z naborem.

 

 

OTK JU-JITSU

JUNIORÓW I MŁODZIEŻY

 

Z kolei dzień wcześniej w Rybniku odbył się Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w ju-jitsu sportowym. Nasz klub reprezentowali: Kacper Wróbel oraz Daniel Czerw. Oboje spisali się na medal zdobywając kolejno srebrny oraz brązowy medal. OTK jest turniejem klasyfikującym reprezentację Polski, dlatego też zawodnicy mają obowiązek zbierania punktów w rankingu, jeśli myślą o wysokiej pozycji na liście zawodników kadry. Kacper obecnie stoi całkiem nieźle i jeśli powtórzy sukces na wrzesniowym Pucharze Polski, ma szansę udziału w Pucharze Europy (wrzesień), a może nawet mistrzostwa Europy (październik). Daniel zdobył swój pierwszy ogólnopolski medal i wciąż musi sporo pracować na to aby utrzymać się na pozycji punktowanej. Pracujemy nadal i weryfikujemy postępy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 WYNIKI PO SOSNOWCU

 

TEST FORMY W SOSNOWCU

 

To był kolejny test formy przed ostatnimi turniejami sezonu. Tym razem w nieco okrojonym składzie udaliśmy się na turniej do Sosnowca. Zeszły weekend stał pod znakiem komunii, w związku z czym sama frekwencja na zawodach była obniżona. Standardowo turniej sosnowiecki trakujemy jako bieżącą weryfikację umiejętności przed startami w ważniejszych turniejach. Tym razem na 11 zawodników zgarnęliśmy 12 medali - z czego tylko dwa brązowe, ale...

 

Wyniki po turnieju:

1 miejsca: Julia Biszczanik, Juliusz Żurawski, Franciszek Furtok, Julian Wróbel

2 miejsca: Karol Brzostek, Kamil Burczyk, Kamil Malarz, Marcel Fors, Samuel Mazurkiewicz, Michał Dyduch

3 miejsca: Julia Biszczanik, Bartosz Raczek.

 

Bardzo dobre walki stoczyli dziś nasi złoci medaliści. Julek Żurawski wygrał trzy kolejne pojedynki przed czasem, podobnie Franek Furtok. Co ciekawe, Franek w jednym pojedynku stanął naprzeciw Pawła Chodora - dawnego kolegi klubowego, który niestety opuścił nasz klub na korzyść klubu uczniowskiego. Franek nie dał Pawłowi żadnych szans i po zastosowaniu podcięcia de-ashi barai, posłał go na czyste plecy. Julia Biszczanik standardowo w swojej kategorii wagowej (-46 kg) nie miała przeciwniczek. Jak zwykle przepisaliśmy ją do cięższej kategorii - następna była dopiero -53 kg. Julia już wcześniej walczyła w kat. Open i wygrywała z dziewczynami cięższymi nawet o 15 kg (!). Tym razem było podobnie. Julia dosłownie wbiła w matę dwie ciężkie rywalki. Co ciekawe Julia wykazała się ogromną siłą, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Julia tego dnia walczyła również w kategorii starszych dziewczyn (2005-06) w tej samej kategorii wagowej (-46 kg). To było naprawdę duże wyzwanie ponieważ 12-letnie przeciwniczki były zdecydowanie trudnieszymi rywalkami. W pierwszej walce Julia dzielnie walczyła, wykonała technikę ocenioną na waza-ari. Przeciwniczka nie pozostała jej dłużna i po regulaminowym czasie na tablicy widniał remis. W dogrywce rywalka zdołała rzucić Julię i wygrała. W drugiej walce Julia niefortunnie stanęła na nodze podczas obrony przed atakiem i naciągnęła kostkę. W wyniku kontuzji została wycofana z walki. Niemniej jednak Julia pokazała ogromne serce do walki walcząc z cięższymi i później starszymi rywalkami. Tego dnia zdobyła bardzo duże doświadczenie. Dużym zaskoczeniem okazał się Julian Wróbel, który wywalczył swój pierwszy złoty medal. Będziemy się przyglądać jego postępom.

 

Wśród pozostałych zawodników na wyróżnienie zasługuje Kamil Burczyk, który w jednym ze swoich pojedynków w znakomitym stylu wskoczył przeciwnikowi z seoi-nage z kolan. Rzut oceniony oczywiście na ippon zrobił duże wrażenie widowni. Pozostali również pokazali się z dobrej strony. Wszystkim gratulujemy wyników. Za dwa tygodnie wybrani zawodnicy wezmą udział w turnieju "Nadziei olimpijskich" we Wiśle - Hotel Gołębiewski. Wkrótce opublikujemy powołania na ten turniej.


 

ZDANIEM TRENERA

- Na największe słowa uznania należą się oczywiście dla naszej Juleczki, która systematycznie powiększa swój arsenał a siłą nie dorównują jej nawet cięższe dziewczyny. Julia nie dość że wygrała w cięższą kategorii wagową, to walczyła na równi ze starszymi o dwa lata przeciwniczkami. Wielu starszych zawodników podejmuje takie wyzwania. Julia za 2,5 roku dołączy do kategorii młodziczek i wtedy z pewnością będzie walczyć o medal mistrzostw Polski. Jestem tego pewien. Jak dotychczas, ani na Śląsku, ani na opolszczyźnie nie spotkała lepszej od siebie. Jej udział w kadrze to tylko kwestia czasu. Pozostali walczyli bardzo dobrze, jednak z uwagi na niską frekwencję nie mogli stoczyć większej ilości pojedynków. Takie są uroki turnieju w Sosnowcu. Zabrakło kilku naszych zawodników, którzy mieli w tym czasie komunie św. Przed nami jeszcze dwa turnieje - pierwszy 28 maja we Wiśle oraz 11 czerwca w Radzionkowie na Śląskiej Lidze Judo. Po tym turnieju czekają nas egzaminy na starsze stopnie oraz promocje do starszych grup. W wakacje oczywiście odbędzie się kolejne zgrupowanie kadry wojewódzkiej, na który pojedzie jeszcze większy skład niż dotychczas. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Śledźcie stronę - w wakacje czeka Was wiele niespodzianek.


GWARDZIAKI W NATARCIU

 

GWARDZIAKI W NATARCIU

 

Zapraszamy do obejrzenia walk Filipa Rzewuskiego (-55 kg) z bytomskiego turnieju. Filip to aktualnie najlepszy zawodnik młodego pokolenia judoków Gwardii. Filip w półrocznym podsumowaniu wygrał większość turniejów judo (po raz drugi zdobył złoty medal w turniejach OMB 2017). Jest najbardziej dojrzałym i doświadczonym judoką z grupy sportowej Junior i naszą nadzieją na medal mistrzostw Polski młodzików 2018 . Poniżej film z ostatniego turnieju OM Bytom 9.04.17 na którym odesłał z kwitkiem wszystkich rywali (z czego większość z "Czarnych" Bytom).

 
ZGRUPOWANIE KADRY

 

ZGRUPOWANIE KADRY - ZAKOPANE 11-14.04

 

Kacper Wróbel przez trzy dni szlifował formę przed mistrzostwami Polski juniorów młodszych (OOM), które odbędą się już za trzy tygodnie w Gorzowie Wlkp. W trakcie obozu nasz zawodnik miał treningi z kadrą narodową seniorów przygotowującą się do Mistrzostw Europy w Warszawie (22-23.04). Przy okazji Kacper mógł spotkać takie legendy judo jak Paweł Nastula - który pomaga kadrze w przygotowaniach do ME. Trzymajcie kciuki za formę Kacpra. Mistrzostwa Polski już wkrótce.

 KOMPLET MEDALI PO WEEKENDZIE

 

KOMPLET MEDALI PO WEEKENDZIE

 

Trwa dobra passa startowa zawodników naszego klubu. Po brązowym medalu eliminacji do MP Judo i kwalifikacji na ten turniej naszego juniora - Kacpra Wróbla - przyszła pora na drugi start miesiąca naszych młodszych judoków. Młodzi zawodnicy reprezentowali klub na dwóch turniejach - w Bytomiu oraz Sosnowcu. 

 

Wpierw turniej dla wymagających. Bytom, bo o tym turnieju mowa, to zawody na których zawodnicy walczą o medale, bez względu na liczbę zgłoszonych (w danej kategorii wagowej). Otwarte Mistrzostwa Bytomia dzielą się na cztery rundy, na których zawodnicy zbierają punkty do rankingu całorocznego (tylko 10 osób). Przypominamy, że za ubiegły rok laureatami z naszego klubu są Julia Biszczanik oraz Juliusz Żurawski. W ubiegłą niedzielę 9 kwietnia odbyła się druga runda turnieju. Nasz klub reprezentowało ośmiu zawodników. Miło nam poinformować, że wszyscy wrócili z niego z medalami:

 

1 miejsca: Filip Rzewuski, Julia Biszczanik, Juliusz Żurawski

2 miejsca: Karol Brzostek, Kamil Burczyk

3 miejsca: Marcel Fors, Samuel Mazurkiewicz, Franciszek Furtok.

 

RELACJA Z TURNIEJU

Bez zaskoczenia okazał się start Filipa oraz Julki, którzy ponownie nie dali żadnych szans swoim rywalom. Filip efentownymi rzutami pokonał przed czasem czterech kolejnych przeciwników (większość Cz. Bytom). Julka ponownie nie miała zawodniczek w swojej kategorii wagowej, więc standardowo przepisaliśmy ją do cięższej kategorii gdzie bez problemu sobie poradziła ze zwycięstwem. Najbardziej cieszyło jednak zwycięstwo Jullka Żurawskiego, który od początku roku przechodził przez pewien kryzys startów. Zmiana nastawienia oraz technik stosowanych Julka ponownie dodała mu energii i zaprowadziła go na sam szczyt w swojej kategorii. Znakomicie spisali się także Karol Brzostek oraz Kamil Burczyk, którzy dobrnęli aż do finałów swojej kategorii. Zarówno Karol, jak i Kamil nie poradzili sobie jednak w pojedynkach finałowych i musieli zadowolić się dobrymi srebrami. Oboje jednak bardzo ładnie rzucali w eliminacjach i półfinałach. Znakomicie walczyli również brązowi medaliści. Najwięcej walk stoczył Franek Furtok, który po wygraniu ćwiartki w półfinale spotkał S. Tęczę (LKS Simoradz) z którym walczył na równi w regulaminowym czasie oraz dogrywce. Po zakończeniu bezpunktowego pojedynku sędzia wskazał jednak na zwycięstwo rywala. Zaskakujący start zanotował Samuel Mazurkiewicz, który pokazał serce do walki w kat. +65 kg. Zasadniczo Samuel zdecydowanie przegrał tylko jeden pojedynek, jednak w pozostałych rzucał przeciwnikami jak nakręcony. Tylko w jednej walce prowadząc 2:0 popełnił błąd po własnym rzucie nie zachował czujności i dał się złapać w trzymanie. Dobry start zaliczył Marcel Fors, który wygrał dwa z czterech pojedynków.

 

Do Sosnowca udała się trójka początkujących zawodników: Julian Wróbel, Kamil Machul oraz Bartosz Raczek. Wszyscy spisali się na medal, srebrny medal :) a więc ze Sosnowca do Tychów wróciły trzy srebra. Przed nami 3 tygodnie odpoczynku od startów, w tym tygodniowa przerwa świąteczna od treningów (sprawdzajcie info dot. grafiku okołoświątecznego).

 

2 miejsca: Julian Wróbel, Kamil Machul oraz Bartosz Raczek.


 


 

ZDANIEM TRENERA

- Za nami znakomity weekend. Wpierw Kacper zakwalifikował się na turniej MP w Judo jako pierwszy tyszanin od wielu lat, a teraz młodzież przynosi nam dumę. Do Bytomia zabraliśmy ósemkę zawodników i wszyscy zdobyli medale. Zabrakło mi tylko Kuby Prędkiego, który z pewnością zdobyłby kolejny medal. Niestety kontuzja w klubie akrobatyki wykluczyła go na miesiąc od treningów judo. Turniej bytomski zaliczam do bardziej wymagających zawodów, ponieważ organizatorzy nie rozdają tu medali każdemu. Zawodnicy muszą sobie wywalczyć, a to dla nich niesie większe korzyści w długofalowym treningu. Oczywiście takie turnieje jak w Sosnowcu również są potrzebne. Bardziej doświadczeni judocy mogą tam sprawdzić formę, a jednocześnie początkujacy nawet po porażkach otrzymują pocieszające medale z brązowego kruszcu.

Walki faworytów oczywiście cieszą jak zwykle, jednak najbardziej cieszą mnie zwycięstwa zawodników, którzy przełamują pewne bariery i ograniczenia. Tak się właśnie stało dziś z Julkiem, który borykał się z kryzysem startów. Wiele turniejów przegrał, co przyczyniło się do zmiany naszego nastawienia w jego szkoleniu. Dodatkowo wywróciliśmy jego styl walki do góry nogami i zmieniliśmy techniki stosowane (trwało to 3 m-ce). Dziś nastąpił przełom, a Julek przegonił prześladujące go "demony" - mam nadzieję, że na dobre. Uśmiech dziecka po takiej terapii jest najcenniejszą nagrodą dla trenera. W nagrodę dziś dodatkowo otrzymałem z rąk Julka prezent na Wielkanoc. Wkrótce podzielę się nim na Facebooku. Z pozostałych zawodników wyróżnić także chciałem naszego ciężkiego - Samuela - który nie startował od początku szkolenia (trenuje 5 lat). W końcu postanowiliśmy zacząć go wystawiać w zeszłym roku i dziś jestem ciężko zaskoczony (pozytywnie), jaką wolę walki okazuje z turnieju na turniej. Kto wie, może jeszcze nas solidnie zaskoczy. Już za rok wraz z Filipem, Kamilem Burczykiem i Kamilem Malarzem zasili szeregi młodzików. W tej kategorii rozgrywane są już mistrzostwa Polski. Poczekamy, a może się doczekamy młodego mistrza kraju wśród tej czwórki. Trzymajcie kciuki, bo rośniemy w siłę!


GP MYSŁOWIC 2017

 

WYNIKI PO GRAND PRIX MYSŁOWIC 2017

 

W ubiegłą niedzielę 2 kwietnia odbył się turniej GP Mysłowic, w którym udział wzięło 330 zawodników z 30 klubów Polski, Czech i Słowacji. Wśród nich startowało 11 tyszan w barwach Gwardii. Oto ich wyniki:

 

1 miejsca: Julia Biszczanik, Filip Rzewuski

2 miejsca: Łukasz Błaszczyk, Samuel Mazurkiewicz

3 miejsca: Marcel Fors, Franciszek Furtok.

 

Udział wzięli ponadto: Kamil Burczyk, Szymon Rzepka, Tymon Kostecki, Juliusz Żurawski, Karol Brzostek.

 

RELACJA Z TURNIEJU

Zaczynając od najlepszych, zarówno Filip (-57 kg) jak i Julia (-45kg) nie pozostawili wątpliwości swoim przeciwnikom kto jest najlepszy w swojej kategorii. Julia została sklasyfikowana w -45 kg lecz nie miała żadnej przeciwniczki. Standardowo przepisaliśmy ją do cięższej kategorii. Po raz kolejny udowadnia, że nie boi się cięższych przeciwniczek. Filip udowodnił, że drugie miejsce na turnieju w Opolu to był przypadek i ponownie dorzuca do swojej kolekcji złoty medal.

W najcięższej kategorii +57 kg wystartował Samuel Mazurkiewicz, który zaskoczył trenera wygrywając trzy z czterech pojedynków, zajmując tym samym drugą lokatę. Bardzo dobrze spisał się także Łukasz Błaszczyk (-46 kg), walczący w kat. młodzików. Łukasz wygrywając dwie walki w eliminacjach (w tym z zawodnikiem o dwa stopnie starszym), zwyciężył w półfinale swojego przeciwnika przez waza-ari. Łukasz w finale kategorii uległ przeciwnikowi, który założył naszemu zawodnikowi trzymanie. Ostatecznie Łukasz zajął drugie miejsce.

Nasi brązowi medaliści także stoczyli znakomite pojedynki. Franek Furtok (-39 kg)po pierwszej wygranej na ippon, stanął naprzeciw starego rywala (M. Staniek), który pomimo wielu problemów ze strony Franka, zdołał założyć trzymanie do końca walki. W kolejnych pojedynkach Franek już nie pozwolił nikomu zdobyć żadnego punktu - trzykrotnie zwyciężając włącznie z walką o brązowy medal.

Jeżeli chodzi o Marcela (-41kg) to w trakcie turnieju doszło do błędu ze strony sędziego zegarowego, który potem miał fatalne skutki. Otóż Marcel walczył systemem brukselskim (8 przeciwników, 2 grupy po 4 osoby). W danej grupie walczyło po 4 zawodników, z których dwie osoby wychodzą do półfinału. Marcel zwyciężył w swojej grupie wszystkie pojedynki (3-0, 10-0, 10-0) i powinien wyjść z grupy z pierwszego miejsca. Tym samym w półfinale powinien spotkać zawodnika z drugiej grupy (z 2 lokaty). Ku naszemu zdziwieniu Marcel nie znalazł się na liście półfinalistów! Interwencje trenera poskutkowały ściąganiem trenerów innych klubów aby potwierdzili porażki swoich zawodników. Marcel w końcu wskoczył na półfinał. Niestety w półfinale uległ zajmując trzecią lokatę.

Pozostali również stoczyli całkiem dobre pojedynki. Najbliżej medalu był Kamil Burczyk, który w swojej kategorii pokonał przeciwnika z 3 kyu (zielony pas), jednak później uległ w dwóch kolejnych walkach (do medalu wystarczyłaby jedna wygrana). Podobnie Karol Brzostek miał duże szanse na medal. Karol w pierwszej walce prowadził 2-0, żeby ostatecznie przegrać przez trzymanie. Co ciekawe jego rywal dotarł aż do finału, a Karol utknął w repasażach.

 

 

A już w przyszły weekend aż trzy turnieje. Sprawdzajcie powołania w poprzednim Newsie.

 INTERNATIONAL JUDO LEAGUE - WYNIKI

 

INTERNATIONAL JUDO LEAGUE - OPOLE 11.03

 

W dniu 11.03 (sobota) pierwszy skład zawodników walczył o medale w turnieju International Judo League w Opolu. Na ten międzynarodowy turniej wystawiliśmy najmocniejszych naszych reprezentanów w liczbie dziewięciu osób. W tym mocnym składzie udaliśmy się do Opola, gdzie stawiło się ponad 350 zawodników m.in. ze Śląska, Opola, Wrocławia, Warszawy, Łodzi czy Krakowa (nie obyło się także bez reprezentantów z Czech). Jest to jeden z tych turniejów na których nasi zawodnicy mogą się także mierzyć z zawodnikami spoza woj. śląskiego, co jest niezbędne w sprawdzaniu ich formy na poziomie międzywojewódzkim. Turniej stał na bardzo wysokim poziomiem, lecz nasi zawodnicy nie zawiedli przywożąc cztery medale oraz cztery miejsca punktowane. Oto wyniki:

 

1 miejsce: Julia Biszczanik

2 miejsca: Filip Rzewuski, Franciszek Furtok, Jakub Prędki.

4 miejsce: Marcel Fors.

5 miejsca: Karol Brzostek, Kamil Burczyk.

7 miejsce: Juliusz Żurawski.

 

RELACJA Z TURNIEJU

Turniej odbywał się w trzech kategoriach wiekowych U11, U13, U15 (U- under/poniżej). Na pierwszy ogień powędrowali najmłodsi (U11), a wśród nich Julia, Kuba, Franek, Marcel oraz Karol. Julia Biszczanik to zdecydowanie dzisiejsza bohaterka. Julia nie dała szans żadnej rywalce w ktategorii -46kg, gdzie trzykrotnie zwyciężała przed czasem. Jedna z technik Julii była tak widowiskowa, że znalazła się na reportażu z turnieju w telewizji TVP3 Opole. Julia po raz kolejny wbija w matę wysoką seoi-nage. Kolejnymi medalistami (srebrnymi) byli Jakub Prędki i Franciszek Furtok. Jakub rewelacyjne dotarł do finału pokonując po drodze (przez ippon) trzech kolejnych przeciwników. W finale Jakub stanął naprzeciw bardzo doświadczonego Jana Kolondry (Simoradz), który trenuje już 5 rok (a nasz Kuba 6 miesięcy). Kuba jednak bardzo szybko przyswaja kolejne techniki, a jego siła przewyższa wielu z nich. W walce finałowej Kuba przysporzył Jankowi wiele problemów, jednak w końcu uległ przez waza-ari. To jednak świadczy o tym, że Kuba będzie jednym z najlepszych zawodników naszego regionu. Z kolei Franek w drodze do finału pokonał trzech rywali. Franek znakomicie wprowadził do swojego arsenału ostatnią technikę tai-otoshi, w dodatku rzucane na lewą stronę, czym bardzo zaskakuje innych judoków. Trochę szkoda jego walki finałowej, ponieważ przy odrobinie szczęścia mógł być pierwszy. Na wyróżnienie zasługuje również Karol Brzostek, który pomimo przegranej w eliminacjach, doszedł w repasażach do walki o brązowy medal. Tutaj Karol jednak musiał uznać wyższość przeciwnika i zostało mu 5 miejsce. Marcel Fors po 4 walkach uplasował się na 4 lokacie (stosunek walk W/P 1:3).

 

W drugiej turze walczyli zawodnicy do 13 lat (U13), w której walczyli Filip, Kamil oraz Juliusz Żurawski. Najlepiej z tej trójki spisał się Filip Rzewuski, który walcząc systemem brukselskim wyszedł z grupy eliminacyjnej z pierwszego miejsca, następnie w półfinale pokonując kolejnego zawodnika. Filip w finale spotkał się z przeciwnikiem z Wrocławia i chwila dekoncentracji zakończyła się upadkiem na czyste plecy. Filip całe zawody przewalczył w znakomitym stylu, rzucając kolejno każdego z rywali techniką uchi-mata. Kamil Burczyk po czterech walkach uplasował się na 5 lokacie, ale zasługuje na słowa uznania ponieważ już w pierwszej walce pokonał (na ippon) silnego Oskara Związek z PM Katowice. W pojedynku o brązowy medal zabrakło mu odrobinę szczęścia. Z kolei Juliusz Żurawski zanotował słaby start i kończąc rywalizację na 7 miejscu.

 

W najstarszej kategorii wiekowej (U15) walczył Łukasz Błaszczyk, który poległ w pierwszym pojedynku i nie załapał się na repasaże.

 

ZDANIEM TRENERA:

Najlepiej dziś rzucała Julia, która wygrała w tym roku wszystkie turnieje judo (5x z rzędu złoty medal). Julia nie ma sobie równych i jak widać nie zadowala się niczym innym jak pierwszym miejscem. Dzisiejszy turniej był jednym z bardziej wymagających, a pomimo tego Julia stanęła na wysokości zadania. Jej techniki robią spore wrażenie, bo Julia rzuca seoi-nage jak legendarny Japończyk Koga. Filip Rzewuski to zdecydowanie najbardziej doświadczony i dojrzały gwardzista. Wiem, że dzisiejsza porażka o złoto to był jedynie przypadek i już na następnym turnieju pokaże, że nie ma sobie równych. W takim tempie Filip może zdobyć medal na mistrzostwach Polski młodzików, do których dołączy już w następnym roku. Franek i Kuba Prędki (oboje mają po 9 lat) są w znakomitej formie, a mają spory zapas czasu zanim staną do walki o najważniejsze tytuły w kraju. Coraz bardziej podobają mi się walki Kamila Burczyka, który w końcu nabrał sporo odwagi, a także znacznie poprawił technikę. Dzięki turniejowi na wyższym poziomie, widać zagadnienia wymagające poprawy i pewnych zmian. Dzięki temu nasi judocy się rozwijają. Dziękuję wszystkim za udział w turnieju, rodzicom za wsparcie swoich pociech, a także za tę wycieczkę poza województwo. Cieszę się, że jedziemy na taki turniej jako drużyna bo wszyscy tworzymy ten zespół.RYBNIK PODBITY

 

RYBNIK PODBITY

 

Znakomicie spisali się nasi judocy podczas III Międzynarodowych Mistrzostw Rybnika (sobota 4.03). Dla odmiany zamiast jechać na kolejny turniej do Sosnowca skorzystaliśmy z organizowanego turnieju w Rybniku, gdzie nasi zawodnicy mogli powalczyć z innymi niż zwykle zawodnikami. Na zawody wyjechaliśmy w 13-osobowym składzie. Nasi zawodnicy nie zawiedli przywożąc 11 medali, z czego aż sześć złotych! Poniżej wyniki i relacja trenera:

 

1 miejsca:

Julia Biszczanik

Franciszek Furtok

Filip Rzewuski

Karol Brzostek

Jakub Prędki

Samuel Mazurkiewicz

2 miejsca:

Kamil Burczyk

Juliusz Żurawski

Marcel Fors

3 miejsca:

Michał Dyduch

Szymon Rzepka

 


 

ZDANIEM TRENERA:

"W dniu turnieju zdecydowanie najlepszym zawodnikiem okazał się KAROL BRZOSTEK, który stoczył w swojej kategorii aż pięć pojedynków. Karol zdecydowanie wygrywał każdy pojedynek rzucając rywali na ippon, lub zakładając trzymania. W jednym z pojedynków spotkał się z klubowym kolegą - Szymonem Rzepką - którego pokonał w półfinale kategorii. Szymon po przegranej walce, automatycznie zajął trzecie miejsce, natomiast Karol stanął do walki o złoty medal. Jego rywal walczył zacięcie i przez chwilę zaatakował niebezpiecznie na osoto-gari. Tutaj Karol zachował czujność i zablokował atak potężnie odwracając technikę na swoją korzyść. Rywal dosłownie poleciał pod sufit i skończył na macie. To było niesamowite, ale Karol już miewiał takie akcje na innych turniejach. Taki styl zwycięstwa bardzo cieszy oko, ponieważ zmęczone zwycięstwa mnie aż tak nie satysfacjonują. Drugim bohaterem dnia był dla mnie JAKUB PRĘDKI Prędki, który zwyciężył cztery kolejne pojedynki (pokonując także po drodze Kamila Machula, który trenuje znacznie dłużej od Kuby). Ten chłopak bardzo dobrze rokuje i z nadzieją patrzę na jego przyszłość. Bardzo dobrze walczyli również nasi najlepsi zawodnicy - JULKA, FILIP czy FRANEK, którzy bez wysiłku zdobyli złote medale. Ci jednak mieli mniej przeciwników i nie namęczyli się tak jak ich młodsi koledzy. Na wyróżnienie zasługują także JULEK ŻURAWSKI i KAMIL BURCZYK, którzy zajęli drugie lokaty. Julek w mojej opinii mógł być pierwszy, ale w jednym z pojedynków zbytnio się rozluźnił i dał zaskoczyć rywalowi. Z kolei Kamil przegrał pojedynek o złoto z powodu odniesionej kontuzji, która skutecznie obniżyła jego siły do walki. Co mi się najbardziej podobało to fakt, że sędzia chciał go wycofać a ten pomimo że kulał wyraził wolę walki. To cecha prawdziwego zawodnika. Serdecznie gratuluję wszystkim medalistom."

 

ZAWODNICY GWARDII KIBICUJĄ KADRZE

W niedzielę nasi zawodnicy pojechali do Katowic kibicować polskiej drużynie na Pucharze Świata Seniorów, który odbywał się na hali AWF Katowice. Młodzi mistrzowie mogli podziwiać wielkich mistrzów judo, którzy walczyli na tatami w Katowicach. Mamy nadzieję, że wiele nauki wynieśli z oglądanych akcji. Na pewno wszystkich ucieszył fakt spotkania z Piotrem Kuczerą - aktualnie najlepszym polskim judokom - który wygrał już drugi turniej Pucharu Świata (podczas turnieju w Rzymie, odprawił z kwitkiem aktualnego mistrza świata i brązowego medalistę olimpiady w Rio). Piotr Kuczera może mieć największe szanse na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Dziękujemy za motywację dla dzieci i życzymy wielu sukcesów z górnej półki.PIERWSZA RUNDA OMB - 7 MEDALI

 

7 MEDALI PO PIERWSZEJ RUNDZIE OMB

 

Świetną formę zaprezentowali nasi judocy na pierwszej rundzie Otwartych Mistrzostw Bytomia (19.02.17) przywożąc aż 7 medali! Nasz klub reprezentowało 14 zawodników, a więc połowa Gwardzistów wróciła z medalami. Jednak zanim przejdziemy do relacji z turnieju musimy wspomnieć o wręczeniu nagród dla najlepszych zawodników Śląska 2016 roku. Zawodnicy startujący w turniejach OMB w ciągu czterech rund zbierają punkty, które są sumowane na koniec danego roku. Spośród ponad 100 judoków walczących w dwóch kategoriach wiekowych (bez podziału na wagę czy płeć) wyłanianych jest 10 najlepszych. W tym gronie znalazło się aż dwóch naszych reprezentantów! A są to:

JULIUSZ ŻURAWSKI

JULIA BISZCZANIK

 

 

Oboje w pełni zasłużyli na wyróżnienia ciężko pracując na swoje zwycięstwa i serdecznie gratulujemy Wam za ten wysiłek. To nie wszystko! Nasza dwójka nie tylko zdobyła dziś wyróżnienia, ale i już zdobyli ZŁOTE medale na 2017 rok! Zaczeło się znakomicie i oby tak dalej. A jak walczyli pozostali? Poniżej wyniki i relacja.

 

1 miejsca:

Julia Biszczanik -46kg

Juliusz Żurawski -34kg

Filip Rzewuski -55kg


3 miejsca:

Franciszek Furtok -38 kg

Marcel Fors - 42 kg

Kamil Malarz -50kg

Karol Brzostek -34 kg

 

5 miejsce (tuż za podium):

Jakub Prędki -30 kg

Kamil Burczyk -46 kg

 

 

RELACJA Z TURNIEJU

Pomimo wyróżnień za całokształt dla Julki i Julka, dziś zdecydowanym bohaterem dnia (ponownie!) został FILIP RZEWUSKI, który stoczył najwięcej pojedynków i za każdym razem schodził zwycięsko z maty. Filip dziś walczył w kategorii -55kg i stoczył cztery pojedynki (podobnie jak na dwóch poprzednich turniejach). O ile dobrze liczymy, to Filip począwszy od nowego roku zwyciężył wszystkie swoje pojedynki turniejowe (3 starty), a było ich aż 12 (Julia również wygrała trzy ostatnie turnieje, ale miała mniej przeciwników i tym samym wygranych walk). Filip w dniu wczorajszym trzykrotnie zwyciężał przed czasem, rzucając rywali ostatnią ulubioną techniką uchi-mata. Tylko jeden rywal stawiał mu mocny opór, lecz Filip narzucił mu swój styl walki że po zakończonej dogrywce sędzia bez wątpliwości wskazał Filipa zwycięzcą.


Pozostali medaliści stawali na najniższym stopniu podium. Najmocniej z brązowych medalistów walczył FRANCISZEK FURTOK, który zwyciężył przed czasem trzy z czterech pojedynków. Franek z powodzeniem przeszedł przez eliminacje i ćwierćfinał, lecz uległ w pojedynku półfinałowym. Tym samym Franek zmuszony był walczyć o brązowy medal i nie zawiódł - rzucając rywala na ippon. Podobną ścieżkę do medalu przeszedł KAROL BRZOSTEK. Wszyscy z w/w zawodników walczyli systemem francuskim, a więc w ich kategorii było kilkunastu przeciwników. Bardzo dobrze spisał się także MARCEL FORS, który miał 7 przeciwników. Marcel walcząc w grupie z trzema judokami, pokonał wszystkich przez ippon i wyszedł z grupy do półfinału z pierwszej pozycji. Pechowo w półfinale Marcel uległ plasując się automatycznie na trzeciej lokacie. Ostatnim medalistą został KAMIL MALARZ, który stopniowo zaczyna walczyć co raz lepiej. Kamil walczył systemem brukselskim (6-8 osób), podobnie jak Marcel.

 

Na wyróżnienie zasługują także pozostali zawodnicy, a w szczególności JAKUB PRĘDKI, który wygrał dwa pojedynki eliminacyjne i uległ dopiero w półfinale kategorii (16 zawodników). Kuba z półfinału spadł do walki o brąz i tu niestety również uległ - ostatecznie plasując się na 5 miejscu. Bardzo dobre walki stoczyli również Kamil MACHUL i Kamil BURCZYK, który jednego z rywali wbił w matę rzucając ushiro-goshi! Kamil świetnie ostatnio sobie radzi, a ostatnie randori w Bytomiu pokazało, że znacznie poprawił swoją technikę walki. Niestety Kamil boryka się w ostatnim tygodniu z kontuzją, której nabawił się na treningach.

 

Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy udanego startu. Bardzo cieszy nas fakt, że potraficie wywalczyć nagrody za całokształt startów. Wierzymy, że grono laureatów za 2017 rok powiększy się o nowe twarze, a nasi reprezentanci będą stanowić spory procent nagrodzonych.WYNIKI PO SOSNOWCU

 

TURNIEJ JUDO - SOSNOWIEC 12.02.

 

W niedzielę 12.02. udaliśmy się na kontrolne zawody do Sosnowca, gdzie organizowany jest comiesięczny turniej judo dla dzieci, młodzików i juniorów młodszych. Nasz klub tym razem reprezentowało 13 zawodników, oto ich wyniki:


ZŁOTE MEDALE:                                        SREBRNE MEDALE:

Filip Rzewuski                                          Franek Furtok

Łukasz Błaszczyk                                       Marcel Fors

Julia Biszczanik                                         Kamil Malarz

Samuel Mazurkiewicz                                 Jakub Prędki

 

BRĄZOWE MEDALE:

Szymon Rzepka

Bartosz Raczek

Kamil Machul

Karol Brzostek

Juliusz Żurawski

 


RELACJA TURNIEJU:

Zaczynając od najlepszych - najlepszym zawodnikiem dzisiejszego turnieju był dziś Filip Rzewuski, który pokonał trzech kolejnych zawodników przed czasem rzucając wszystkich techniką uchi-mata. Znakomity start zaliczył również Łukasz Błaszczyk, który tak samo jak Filip pokonał trzech kolejnych rywali przed czasem. Łukasz jednak pochwalił się dziś wszechstronnością - każdy z jego rywali upadał na inną technikę. Nasze kolejne "złotko" to oczywiście Juleczka, która miała dziś dwie przeciwniczki ale za to cięższe o 5kg. Nie miało to jednak znaczenia, gdy Julka pierwszą z przeciwniczek rzuciła bardzo wysoko swoją koronną techniką. Drugi pojedynek Julki okazał się tylko formalnością. Wśród srebrnych medalistów najlepiej pokazał się Franek Furtok, który wygrał trzy z czterech pojedynków. W ostatniej walce z zawodnikiem z Czech, zabrakło mu jednak odrobinę szczęścia. Niemniej jednak pozostałe walki wygrał w bardzo ładnym stylu. Spośród reszty zawodników na pochwałę zasługuje również Karol Brzostek, który stoczył pięć pojedynków pomimo, że miał czterech przeciwników w grupie. Karol troszkę zaspał pierwsze walki, ale po wysłuchaniu wskazówek wygrał trzy kolejne walki. Pozostali zawodnicy zwyciężali pojedyncze walki przy niskiej liczbie przeciwników, jednak wszyscy zasługują na pochwałę. Gratulujemy medali.

 

ZDANIEM TRENERA:

Filip dziś dał pokaz pięknego judo. Trwa jego dobra passa, którą rozpoczął zdobyciem złotego medalu na bielskim turnieju w ubiegłym miesiącu. Co ciekawe Filip ostatnio rzuca uch-matę pomimo, że jeszcze nie przerabiał jej w klubie. Widać, że zgrupowania kadry Śląska wychodzą moim zawodnikom na dobre. Z kolei Łukasz Błaszczyk walczy bardzo dojrzale i podoba mi się jego chłodny styl walki. Liczę na to, że w przyszłości będzie w czołówce naszego makroregionu, a może i Polski. Julka Biszczanik przyzwyczaiła nas do zwycięstw i ponownie nie zawiodła. Sądzę, że ten rok będzie dla niej bardzo owocny, ponieważ będzie starszym rocznikiem w jej kategorii wiekowej. Skoro zwyciężała turnieje będąc młodsza w poprzednim roku, przewiduję iż teraz będzie dominować na matach. Filar pierwszego składu klubu uzupełnia Franek Furtok, z którym muszą się liczyć wszyscy zawodnicy naszego województwa. Dzisiaj uległ jedynie zawodnikowi z Czech. Generalnie więszkość naszych zawodników dała dziś dobry start. Na podstawie dzisiejszego startu będziemy typować zawodników na turniej bytomski w przyszłą niedzielę (powołania już w środę). Tam już nie ma tak szerokiego podziału na kategorie wagowe i jedna przegrana może zakończyć turniej - przez co stawka jest znacznie większa. W przyszłym tygodniu wręczane będą również nagrody dla najlepszych judoków z 2016 roku (startujących w turniejach OMB) - wśród nich znajdują sie własnie Juliusz Żurawski oraz Julia Biszczanik. Oby w tym roku więcej naszych zawodników znalazło sie w tym gronie.

 

A tak w matę wbija Julka :)

 
KACPER WRÓBEL Z BRĄZEM MP

 

KACPER WRÓBEL Z BRĄZEM MP JU-JITSU 2017

 

Mamy to! Kolejny medal mistrzostw Polski (w sumie dziesiąty od 2012 roku) powędrował na konto naszego klubu. W sobotę 28 stycznia w Mysłowicach odbyły się mistrzostwa Polski juniorów i młodzieży w ju-jitsu sportowym. Na ten turniej od przygotowywaliśmy się zaledwie miesiąc czasu. Nasz klub reprezentowało dwóch zawodników: Kacper Wróbel oraz Daniel Czerw. Obaj zawodnicy zmienili kategorie wagowe względem ubiegłego roku, a Daniel dodatkowo zmienił kategorię wiekową na młodzieżowca.


RELACJA Z TURNIEJU
Kacper ponownie udowodnił, że potrafi stanąć na wysokości zadania. W jego kategorii (OPEN +81 kg) sklasyfikowano 9 przeciwników. Już w pierwszej walce Kacper natrafił na spory opór młodszego zawodnika z Głogowa. Kacper dobrze rozpoczął walkę zdobywając cenne punkty walcząc w dystansie, jednak przeciwnik się nie poddawał. Błąd taktyczny ze strony naszego zwodnika spowodował, że pierwsza walka była przegrana. Na szczęście nasz zawodnik nie zwątpił we własne siły i drugim pojedynku zwyciężył kolejnego zawodnika przed czasem. Kacper powalił rywala na matę mocnym podcięciem i założył dźwignię nogą, przez co ten doznał mocnej kontuzji - wykluczającej go z dalszej walki. Kolejnym pojedynkiem był brązowy finał podczas, którego Kacper także nie dał żadnych szans przeciwnikowi. Po wygranej Kacper mógł się już cieszyć drugim medalem mistrzostw Polski w swojej karierze - tym razem brązowym (srebro 2016).
Nasz drugi reprezentant Daniel Czerw stoczył trzy pojedynki- niestety wszystkie na jego niekorzyść. Już w pierwszej walce zawodnik ze Sosnowca bardzo mocno rzucił Daniela o matę i na kolejnych walkach mocno odczuwał tamten upadek. Daniel uplasował się na czwartej pozycji.

ZDANIEM TRENERA:
- Kacper ostatnie dwa tygodnie spędził na obozie kadry Śląska w judo i miał dobrą formę. Trochę szkoda jego pierwszej walki, ponieważ sądzę że niedocenił przeciwnika. Na przegraną złożyły się także błędy taktyczne. Na szczęście Kacper jest stosunkowo odporny psychicznie i w kolejnych pojedynkach nie dał już szans swoim przeciwnikom. Zmiana kategorii wagowej przyczyniła się także do tego, iż w jednej ćwiartce znalazło się aż trzech faworytów do medalu - nowi zawodnicy nowi nie są rozstawiani wg rankingu. Daniel miał dwumiesięczną przerwę w treningach i wrócił na matę dopiero w styczniu. Przedłużająca się kontuzja kręgosłupa szyjnego miała duży wpływ na przygotowanie do tego turnieju. Z tego właśnie powodu Daniel odpuścił obóz kadry judo i przygotował się w klubie. Termin mistrzostw także wyznaczono stosunkowo szybko, ponieważ już w marcu odbędą się mistrzostwa świata w ju-jitsu U15-21. Na chwilę obecną nie mamy gwarancji, że Kacper zostanie powołany na turniej MŚ, dlatego w dniach 3-4 marca udajemy się do Szczecina gdzie odbędzie się turniej klasyfikacyjny przed mistrzostwami świata. Kacper tym razem musi zwyciężyć swoją kategorię aby trener kadry narodowej nie miał wątpliwości kogo wysłać do Aten. Trzymajcie kciuki za sukcesy!
START 2017

 

PIERWSZY TURNIEJOWY WEEKEND 2017

 

W minioną niedzielę odbył się międzynarodowy turniej judo "Pokonujemy granice". Na turniej stawiło się ponad 60 klubów z całej Polski, a także reprezentanci Rosji, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy czy Łotwy. Rywalizacja stała naprawdę na wysokim poziomie. Łącznie na turnieju walczyło ponad 700 zawodników, a wśród nich 12 gwardzistów. Nasi zawodnicy godnie reprezentowali klub i Tychy zdobywając pięć medali. Oto wyniki:

JULIA BISZCZANIK - złoty medal (U11 +42 kg)
FILIP RZEWUSKI - złoty medal (U13 +52 kg)
FRANCISZEK FURTOK - brązowy medal (U11 36 kg)
MARCEL FORS - brązowy medal (U11 42 kg)
ŁUKASZ BŁASZCZYK - brązowy medal (U15 46 kg)
JAKUB PRĘDKI - piąte miejsce (U13 27 kg)

Wszyscy medaliści stoczyli dziś naprawdę świetne pojedynki. Nasza Julka zdeklasowała wszystkie przeciwniczki wygrywając cztery kolejne pojedynki przed czasem (ippon). Należy podkreślić, że w kategorii Julii były znacznie większe i cięższe rywalki. Julia posiada jednak to wszystko co czyni ją najlepszą: siła, technika i serce do walki. Jesteśmy pewni, że w przyszłości Julia będzie filarem kadry Polski w ciężkiej kategorii. Kolejny złoty medal zdobył Filip, który tak samo również wygrał wszystkie swoje walki. Uwielbiamy spokój Filipa na walkach, widać jak dojrzały jest to zawodnik. Filip toczy chłodne walki próbując rzucać w każdym kierunku, różne techniki. Właśnie dzięki temu zaskakuje swoich przeciwników, którzy są bezradni na pressing Filipa.
Bardzo dobre pojedynki stoczył także Franek Furtok, któremu powinęła się noga w pierwszej walce. W zasadzie Franek przegrał na własne życzenie, ale obudził się i w kolejnych czterech walkach schodził zwycięsko z maty. Najtrudniejszy okazał się pojedynek o brązowy medal, o którego wyniku zadecydowała dogrywka. Franek w dogrywce zastosował dobrą kontrę na atak przeciwnika rzucając go na yuko, tym samym wygrywając brąz w swojej kategorii. Jesteśmy przekonani, że spokojnie mógł walczyć w finale, ale i tak wyjechał Bielska z tarczą.
Znakomicie walczył Marcel Fors, który wygrał eliminacje docierając do ćwierćfinału kategorii. Marcel uległ w półfinale znacznie większemu przeciwnikowi, jednak w walce o brązowy medal obronił swoją pozycję w rankingu. Bardzo dobre walki stoczył także Łukasz Błaszczyk, który po średnio udanym występie na mistrzostwach Śląska zrekompensował się na bielskim turnieju.
Na słowa uznania zasługuje również jeden z naszych najmłodszych zawodników - Kuba Prędki. Kuba zwyciężył trzy z pięciu pojedynków, a wszyscy jego przeciwnicy byli starsi stopniem (lub dwoma). Kuba stoczył pięć ciężkich walk (jako jedyny z ekipy miał tyle pojedynków) i zabrakło mu szczęścia w brązowym finale, gdzie dał się zaskoczyć rywalowi. Niemniej jednak jest to najbradziej obiecujący zawodnik z młodszej grupy zawodników. Pozostali zawodnicy niestety bez punktów, ale na pewno zdobyli cenne doświadczenia.W sobotę 7.01 na bytomskich matach odbyły sie mistrzostwa Śląska młodzików, juniorów mł. i juniorów w judo. Nasz klub reprezentowało trzech zawodników, wśród których najlepiej spisał się Łukasz Błaszczyk, który zajął 7 miejsce debiutując na tak wymagającym turnieju. Łukasz spośród naszych zawodników walczył najmocniej i pomimo braku medalu zdobył cenne doświadczenia wygrywając dwa z czterech pojedynków. Na szczęście zrekompensował się na niedzielnym turnieju (czyt. wyżej). Kacper Wróbel zajął czwarte miejsce, a medal był w zasięgu. Niestety przez dyskwalifikację sędziego Kacper przegrał pojedynek, który cały czas prowadził. Tego startu niestety nie może zaliczyć do udanych, ale mamy nadzieję, że zrekompensuje się na mistrzostwach Polski w ju-jitsu. Trzecim ze startujących był Andrii Bobrytskyi (Ukraina), którzy dołączył do naszego klubu przechodząc z UKS Ippon. Niestety Andrii ma bardzo duże braki techniczne i pomimo naszej ciężkiej pracy nie zdołał wygrać żadnego z pojedynków, choć w pierwszej walce prowadził przez karę (jednak 3 sekundy przed końcem walki, rywal zwyciężył przez duszenie).
WSZYSTKIM MEDALISTOM SKŁADAMY GRATULACJE!
POKAZ W FIT-SPOT

 

POKAZ W FIT-SPOT

 

Wczoraj (piątek 6.01) dzięki uprzejmości właścicieli nowej siłowni FIT-SPOT nasi judocy zaprezentowali swoje umiejętności dla gości odwiedzających FIT-SPOT. Jest to początek promocji naszych zajęć we współpracy z tą siłownią, które będą stanowić uzupełnienie oferty sportowej naszego klubu. Nasze pokazy jak zwykle zgromadziły sporo widzów i za to serdecznie dziękujemy. Naszą salkę odwiedził nawet specjalny gość siłowni Robert Burneika czyli Hardkorowy Koksu, który wpadł zrobić sobie z nami fotkę.

Promowany projekt Funny Judo to zajęcia dedykowane dla dzieci już od 3 roku życia. Poza tymi zajęciami w ofercie znajdą się również zajęcia for KIDS dla nieco starszych dzieci. Jeżeli zawiążą się grupy dzieci na zajęcia, ruszamy z treningami. Wszystkie zajęcia dla dzieci będą się odbywać na terenie FIT-SPOT, w momencie kiedy rodzice trenują na siłowni czy fitnessie. Jest to jedyny taki projekt w Tychach, gdzie idąc na trening będzie można zabrać dziecko i być pewnym że ono także się rozwija sportowo - oczywiście pod okiem naszych trenerów. Prosimy wszystkich o udostępnianie tych informacji znajomym. To dzięki Waszemu zaangażowaniu realizujemy kolejne projekty, a nie wyrzucamy ich do kosza po dwóch miesiącach. Już wkrótce ferie zimowe i kolejna szansa na zajęcia z Gwardią w FIT-SPOT Tychy. Bądźcie z nami!


MIKOLAJKI 2016

 

MIKOŁAJKI 2016

 

W ubiegły wtorek 6 grudnia, jak co roku przygotowaliśmy dla wszystkich naszych zawodników prezenty z okazji dnia św. Mikołaja. W tym dniu w klubie stawiło się blisko 80 osób, a więc zdecydowana większość zawodników judo z naszego klubu. Dzięki wsparciu naszych sponsorów: Salonu Wnętrz MERA oraz GASTROMAX, byliśmy w stanie zakupić dla wszystkich osób wiele róźnych upominków. Najmłodsi otrzymali maskotki-judoków oraz breloki do kluczy, natomiast starsi zawodnicy nowe koszulki klubowe oraz czapki JUDO TEAM TYCHY. Mamy nadzieję, że wszystkim dzieciakom otrzymane prezenty sprawiły tyle radości, co nam ich wręczanie. Dodatkowe zdjęcia z dostępne są na Facebooku.

 


ZDANIEM TRENERA:

- Szczerze dziękuję naszym sponsorom za wsparcie. Ten wspaniały gest jest dowodem na to, że w Tychach są bezinteresowni ludzie, którym zależy na rozwoju sportu i uśmiechu dzieci. Przed Mikołajkami spotkałem się z właścicielami firm MERA i GASTROMAX i możecie mi uwierzyć, że są to ludzie pełni pasji i wiary w nasz klub. W sumie obie firmy przekazały klubowi kilka tysięcy złotych. Za te pieniądze byliśmy w stanie zaprojektować całkiem nowe koszulki, jak i wyprodukować czapki klubowe, które najstarszym sprawiły najwięcej radości. Teraz wszyscy z daleka bądą wiedzieć, że na turniej przyjechała drużyna tyskiej Gwardii. Jeśli chociaż tyle mogę zrobić to szczerze polecam usługi naszych darczyńców. Wszystkiego dobrego dla Was życzy zespół K.S. Gwardia Tychy!


SKRÓT WALK Z MISTRZOSTW SWIATA

 

SKRÓT WALK Z MISTRZOSTW ŚWIATA W ZAPASACH

 

Zapraszamy do oglądania skrótu walk z turnieju mistrzostw świata w zapasach 2016 na których startowali nasi trenerzy.

 MISTRZOSTWA SWIATA W ZAPASACH

 

TRENER GWARDII 5 ZAWODNIKIEM ŚWIATA!

 

Ogromnym sukcesem dla naszego klubu zakończyły się I mistrzostwa świata w zapasach st. wolnego (tradycyjny - Pahlavani). Andrzej Borowiec uplasował się na piątej lokacie w tym prestiżowym turnieju, walcząc z utytułowanymi zawodnikami klasy światowej. Tak niewiele zabrakło do zdobycia brązowego medalu, jednak finalnie Andrzej musiał uznać wyższość przeciwnika z USA. Drugi z naszych trenerów - Dawid Skrzydło odpadł w rundzie eliminacyjnej, prowadząc cały pojedynek. Niestety w trakcie walki popelnił błąd za który zapłacił przegraną. Ale od początku...

 


ZAPASY PAHLAVANI (PH, iran. zapasy herosów) - styl wolny zbliżony do olimpijskiego stylu wolnego, w którym zawodnicy mają możliwość chwytania za spodnie. W trakcie walki (2 rundy po 3 minuty) zawodnicy dążą do rzutu lub tuszu na przeciwniku, co gwarantuje wygraną przed czasem. Poza tymi różnicami, walki odbywają się na punkty jak w regularnych stylach. Sukcesy irańskich zapaśników i judoków na arenie międzynarodowej zwróciły uwagę na ten rdzenny styl, ponieważ zawodnicy podkreślają swoje umiejętności trenując styl Pahlavani. Początkowo turnieje w stylu tradycyjnym (PH) organizowane były przez federację Zurkhane i przez to mylnie myśleliśmy że walczymy w Zurkhane. Od tego roku styl Pahlavani został (po czterech latach starań) zarejestrowany w światowej federacji zapasów - United World Wrestling (UWW), dawna FILA. Turnieje pod UWW wymagają od zawodników międzynarodowej licencji zawodnika, a ich organizacja stoi na wysokim poziomie. Wiele poprzednich turniejów dawała wiele do myślenia pod kątem organizacji, ale pomimo tego przecieraliśmy szlaki. Teraz to już poważny temat. Odkąd na turniejach startują regularni zawodnicy klasy światowej, w tym olimpijczycy, wszystko wygląda inaczej - poziom walk również. Dwa główne style tradycyjne to właśnie Pahlavani (styl wolny) oraz Alysh (styl klasyczny). Pahlavani z uwagi na młodsze powiązania z UWW po raz pierwszy zagości na dużej imprezie jaką jest World Games w przyszłm roku (igrzyska sportów nieolimpijskich - II impreza po olimpiadzie). Natomiast Alysh jest przewidziany jako sport pokazowy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 (pierwsze MŚ Alysh odbyły się w 2002 roku).

 

Turniej I mistrzostw świata w stylu Pahlavani 2016 zorganizowany został w Mińsku - stolicy Białorusi. Na zaproszenie prezydentów organizacji na Białoruś przyjechało ponad 100 zawodników z całego świata, w wśród nich olimpijczycy oraz mistrzowie świata federacji UWW. Poza zawodnikami z Bliskiego Wschodu i krajów typowo zapaśniczych (jak Iran, Kazachstan, Turcja, Gruzja, Azerbejdżan itp.) można było zobaczyć przedstawicieli Ameryki Północnej (USA, Kanada), Środkowej i Południowej (Kuba, Panama, Brazylia, Argentyna) oraz z całej Azji Południowej i Oceanii (Indie, Indonezja i inne). Na turnieju startowało oczywiście wielu Europejczyków, a co ciekawe zabrakło tylko przedstawicieli Afryki. Konkurencja sportowa stała naprawdę na wysokim poziomie. Nie znamy nazwisk wszystkich mistrzów, ale możemy powiedzieć, że w kategorii -100 kg walczyło dwóch olimpijczyków z Rio de Janeiro 2016 - zapaśnik st. wolnego oraz judoka (o czym dalej). Co ciekawe kategoria 100 kg została po raz pierwszy ustawiona, ponieważ wcześniej Andrzej Borowiec ważąc ok. 97 kg walczył w kat. +90 kg. Oczywiście nie obyło się bez pojedynków gdzie różnica wagi wynosiła 50 kg! Na chwilę obecną podział jest bardzo sprawiedliwy - co 10 kg, począwszy od 60 kg.

 

Na turniej nasi reprezentanci przyjechali w czwartek i mieli dwa dni na aklimatyzację. Zawody odbyły się w sobotę 12 listopada. A poniżej o tym jak przebiegały poszczególne walki.

 

Jako pierwszy zaczął Dawid Skrzydło - sklasyfikowany w kat. -70 kg wraz z dwudziestoma innymi zawodnikami. Dawid dla przypomnienia to pierwszy polski senior który zdobył medal (brązowy) mistrzostw Europy - dwa lata temu. W kategorii Dawida przewidziano cztery rundy do finału. W pierwszej walce Dawid wylosował zawodnika z Estonii - typowego judokę. Dzięki doświadczeniu zapaśniczemu skutecznie obchodził przeciwnika, zdobywając małe punkty. W trakcie walki Dawid wykonał akcję, po której rywal przekręcił się przez głowę, a sędzia chciał ogłosić jego zwycięstwo. Niestety na skutek protestu walka została wznowiona. Do przerwy Dawid prowadził 5:0. Tuż po wznowieniu walki młodszy z trenerów klubu popełnił błąd, schodząc na kolana, co natychmiast wykorzystał Estończyk sprowadzając go na łopatki. Jego przeciwnik uległ w kolejnej walce i Dawid odpadł z turnieju (tylko przegrana z finalistą gwarantuje walkę w repasażach).

 

Znacznie lepiej poradził sobie Andrzej Borowiec, który walczył w kategorii do 100 kg. W tej wadze zweryfikowano 21 zawodników, a wśród nich wielu utytułowanych zapaśników i judoków. Pośród rywali znalazł się wielokrotny wicemistrz świata w stylu wolnym, olimpijczyk z Rio 2016 - reprezentujący Kubę - Reinievis Salas PEREZ. Czarnoskóry zapaśnik robił wrażenie sylwetką i umiejętnościami. W zasadzie bez większych problemów przeszedł przez wszystkie rundy, wprost do finału. W drugiej połówce (wraz z naszym trenerem) miejsce wylosował drugi z olimpijczyków - irański judoka Mahjoub JAVAD. To wielokrotny wicemistrz Azji i swego czasu czwarty zawodnik świata wg rankingu IJF (International Judo Federation). Szczęście i pech zarazem spowodowały, że Andrzej wylosował miejsce w ćwiartce Irańczyka.

 

RUNDA I i II

Andrzej szczęśliwie wylosował wolny los w rundzie eliminacyjnej (1/16 finału) przez co przeszedł automatycznie do walki z Francuzem w 1/8 finału. Silny Francuz (Medhi Temara) napotkał opór ze strony Andrzeja, lecz udawało mu się wykonywać ataki za które otrzymywał małe punkty. Na szczęście nasz trener posiada już 25-letnie doświadczenie w sporcie i wykorzystał moment gdy Francuz ewidentnie chciał go wypchać za matę (za 1 punkt). Andrzej uchwycił swój koronny uchwyt i wkręcił się w głęboką seoi-nagę z kolan (zapaśnicze ramię) i w ułamku sekundy posłał rywala na łopatki. Jego zdziwienie było tak duże, że aż złapał się za głowę :).

 

RUNDA III

Kolejna runda była już pojedynkiem w ćwierćfinale, gdzie naprzeciw naszego trenera stanął irański mistrz. Początkowo bardziej aktywny w walce był Andrzej, a Irańczyka sędzia poganiał do akcji. Irańczyk miał jednak znaczną przewagę fizyczną, był wysoki i miał długi zasięg ramion - dzięki temu bez problemu chwytał Andrzeja za pas próbując kolejnych rzutów. Wysokie ataki ze strony rywala kończyły się jednak obroną w parterze, gdzie próbował wynoszenia. I w trakcie drugiego takiego ataku Irańczykowi udało się unieść nogi trenera w powietrze w taki sposób, że przekręcenie na plecy było już formalnością. Wygrał lepszy... Irańczyk w 1/2 finału pokonał także zawodnika z USA, dzięki czemu zapewnił Andrzejowi szansę walki o brązowy medal.

 

RUNDA IV

W repasażach prawo walki mieli wszyscy zawodnicy, którzy zmierzyli się z finalistami (i przegrali). W zapasach, podobnie jak w judo obowiązują dwie ścieżki repasaży - do dwóch brązowych medali (nie ma 4 miejsc tylko 3,3,5,5,7,7). W czwartej rundzie Andrzej stanął naprzeciw zawodnika z Włoch (Pietropaolo de MONTIS). Już w pierwszych sekundach Andrzej wiedział, że przeważa siłą nad Włochem. Po próbie wypchania za matę przeciwnik przewrócił się jak dziecko i tu już wszystko było przesądzone. Andrzej natychmiast powiązał ręce przeciwnika i ponownie zaatakował swoim koronnym rzutem. Włoch zablokował seoi-nage, lecz uchwyt trenera był tak mocny, że zdołał ściągnąć go na łopatki. Werdykt sędziowski potwierdził koniec pojedynku.

 

RUNDA V

Tym samym Andrzej Borowiec dostał się do brązowego finału. Wszystkie pojedynki o medale rozgrywały się po oficjalnym otwarciu mistrzostw, występie orkiestry i grup tancznych. Na finały otwarta była już tylko jedna mata oświetlona słupami światła. W końcu rozpoczęły się walki i Andrzej wrócił do rozgrzewki. Na szczęście żaden z poprzednich pojedynków nie przyniósł kontuzji. Gdy na matę wywołany został nasz zawodnik, jego rywalem okazał się młody zapaśnik z Waszyngtonu (Brandon BALLARD). Już pierwsze starcie pokazało jak silny jest Amerykanim. "Przy próbie wypchnięcia za matę, zamiast mu na to pozwolić i stracić punkt próbowałem go rzucić. Przez to sędzia uznał że uciekam od walki i ukarał mnie klinczem - a powinien upomnieniem." W klinczu Amerykanin złapał dogodny uchwyt i próbował wyrwania z maty. Akcja zakończyła się w parterze, jednak przez ciągłość ruchu udało mu się obrócić po barku Andrzeja na drugą stronę. Werdykt był jednoznaczny - przegrana i tym samym 5 lokata.

 


Zważywszy na prestiż turnieju oraz udział znakomitych zawodników 5 miejsce na mistrzostwach świata jest ogromnym sukcesem naszego trenera. W dodatku miejsce w pierwszej piątce świata daje kwalifikację do turnieju World Games, które odbędą się we Wrocławiu w lipcu 2017 roku. Mamy już obiecane, że bedziemy zbierać reprezentację na ten event. Jesteśmy w kontakcie ze znakomitymi polskimi judokami, którzy mają szansę walczyć o medale - w Polsce też mamy olimpijczyków :)

 

To wielki dzień dla tyskiej Gwardii! Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierali i trzymali kciuki za medale. Przede wszystkim dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym możemy promować judo w Tychach i nie tylko. Może następnym razem będzie jeszcze lepiej, bądźcie z nami!