JUDO DLA DOROSLYCH

NABÓR - JUDO DLA DOROSŁYCH

 

W związku z zapytaniami o zajęcia judo dla dorosłych, informujemy że ogłaszamy nabór na zajęcia judo dla osób powyżej 16 lat w ramach naszej grupy judo ADVANCED. Liczba zawodników wyczynowych w tej grupie jest skromna, w związku z powyższym proponujemy dołączenie wszystkim chętnym osobom na zajęcia judo. Zajęcia prowadzone będą przez dwóch trenerów (z reguły) co pozwoli na połączenie zajęć zarówno dla zawodników wyczynowych jak i osób trenujących rekreacyjnie.

 

Nie ważne czy kiedyś trenowałeś judo, czy nie. Nasz doświadczony zespół dołoży wszelkich starań abyś rozpoczął naukę tego sportu wg własnych możliwości. Tylko w naszym klubie w ramach JEDNEJ składki miesięcznej otrzymasz możliwość nauki sportu walki oraz udziału w zajęciach funkcjonalnych (CROSSFit).


W ciągu jednego tygodnia treninowego przerabiamy:

- naukę rzutów

- naukę technik parterowych

- sparingi (walki wolne i zadaniowe)

- treningi funkcjonalne

 

 

Czy masz 16, czy 40  lat, jesteś mile widziany (najlepiej z partnerem). Zapraszamy!

WIĘCEJ W ZAKŁADCE JUDO!

 MISTRZOSTWA MYSLOWIC 28-29.11

MISTRZOSTWA MYSŁOWIC 28-29.11

 

Przed nami przedostatni turniej w tym roku, mianowicie mistrzostwa miasta Mysłowice. Jest to turniej podsumowujący cykl czterech turniejów GP Mysłowic. Najlepsi zawodnicy zdobywający punkty na kolejnej edycji całego cyklu, na mistrzostwach Mysłowic nagradzani są dodatkowymi nagrodami za całokształt osiągnięć. Już dziś z przyjemnością informujemy, że w tym roku Julka Biszczanik zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej dziewcząt FU9 (do 9 lat). Tym samym jako pierwsza spośród naszych zawodników otrzyma nagrodę Grand Prix.

Turniej mysłowicki w tym roku został rozszerzony o kategorię juniorów młodszych, przez co zawody odbęda się w ciągu dwóch dni. Trener Andrzej na turniej powołuje następujących zawodników:

 

SOBOTA 28.11.15 Dzieci

Juliusz Żurawski
Julka Biszczanik
Filip Rzewuski

Marcel Fors

Karol Brzostek

Łukasz Błaszczyk

Kamil Burczyk


NIEDZIELA 29.11.15 Juniorzy młodsi

Daniel Czerw (73 kg)
Kacper Wróbel (81kg)
Marcin Urbańczyk (+90kg)

 

Wyjazd na turniej w oba dni o godzinie 8.30 spod Komendy Policji w Tychach.


 


SILESIA CUP RYBNIK 22.11.15

SILESIA CUP JUDO - RYBNIK 22.11.15

 

Za nami międzynarodowy turniej judo - Silesia Cup - Rybnik. Na ten turniej trener powołał najbardziej doświadczonych zawodników, z grupy sportowej dzieci (Junior) oraz juniorów (Advanced). Oto ich wyniki:

 

Juliusz Żurawski (30kg) - 1 miejsce
Julka Biszczanik (39kg) - 1 miejsce
Filip Rzewuski (50 kg) - 2 miejsce
Daniel Czerw (73 kg) - 2 miejsce
Kacper Wróbel (81kg) - 2 miejsce
Marcin Urbańczyk (+90kg) - 2 miejsce.

 


 

RELACJA Z TURNIEJU

Turniej stał na wysokim poziomie, jednak nasi zawodnicy nie zawiedli. Bezkonkurencyjny był ponownie Julek Żurawski, który 4-krotnie rzucał na ippon w ciągu 5-15 sekund. Julek miał absolutnie rewelacyjne walki i od trzech kolejnych startów jest niezwyciężony. Ogromnie zaskoczył także Daniel Czerw (kat. junior mł. -73kg), który w mocno obsadzonej kategorii przebrnął przez eliminacje, po czym zwyciężył w półfinale i zmierzył się w walce o złoty medal z b.doświadczonym rywalem z Rybnika (brązowy pas). Daniel niestety uległ we finale, jednak zaliczając jedynie karę. Przeciwnik nie potrafił wykonać żadnej akcji, a to właśnie Daniel zaskakiwał go kontrując ataki. Daniel zdecydowanie na tym turnieju wygrał ze sobą i zrobił kolejny krok naprzód. Pozostali zawodnicy oczywiście walczyli równie dobrze. Jedynie Franek Furtok uległ w eliminacjach, jednak miał długą przerwę treningową i dopiero powraca do formy. Wszystkim reprezentantom klubu składamy ogromne gratulacje.

Śledźcie aktualności - wkrótce zamieścimy wideo z walk.


 

Przed nami start w mistrzostwach Mysłowic 28-29.11 więc nie osiadamy na laurach.

A poniżej niespodzianka :) Wszystkie walki Julka w mniej niż 60 sekund!

(Film trwa 73 sekundy, no ale plansze muszą być - Julek w sumie walczył 49 sekund)

 

PRACOWITY WEEKEND

PRACOWITY WEEKEND

 

Za nami naprawdę pracowity weekend, ponieważ nasi zawodnicy startowali na dwóch turniejach judo. W sobotę w Bytomiu odbył sie otwarty Puchar Polski juniorów młodszych. Na turniej zgłosiło się kulkuset zawodników z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech. Tyski oddział Gwardii reprezentowali Daniel Czerw (-73 kg) oraz Kacper Wróbel (-81kg). Nasi zawodnicy zmuszeni byli zbijać wagę na ten turniej. Pomimo starań i solidnego przygotowania kondycyjnego ani Daniel ani Kacper nie zdołali zająć miejsc punktowanych, na tym naprawdę ciężkim turnieju. Turniej rangi ogólnopolskiej to wymagające wyzwanie dla wszystkich judoków. Nasi niestety muszą nabrać jeszcze więcej doświadczenia. Przed naszymi juniorami kolejny strart na Silesia Cup w Rybniku.

 

W niedzielę 8 listopada na matach w Sosnowcu rywalizowali z kolei nasi najmłodsi judocy, którzy ponownie przywiezli garść medali. Na turniej wyjechało 10 zawodników z czego 9 zdobyło medale. Oto jak przedstawiają się wyniki:

 

 Julia Biszczanik - złoto

Łukasz Błaszczyk - złoto

Juliusz Żurawski - złoto
Karol Brzostek - złoto

Filip Rzewuski - srebro

Marcel Fors - srebro

Kamil Burczyk - srebro

Mateusz Fabiański - brąz

Kamil Malarz - brąz

Paweł Chodor - 4 miejsce

 


 


RELACJA Z TURNIEJU

Turniej rozpoczęli najmłodsi (rocznik 2008) startując w formule ne-waza, czyli walki w parterze. Jako pierwszy walczył Marcel Fors, który w trzech kolejnych pojedynkach tylko jeden raz uległ większemu przeciwnikowi. Pozostali zawodnicy nie sprawili Marcelowi większych problemów. Jako kolejny walczył Karol Brzostek, który w znakomitym stylu zakładał trzymania na swoich przeciwnikach. Karol wygrał trzy kolejne walki zajmując pierwsze miejsce. Karol w dniu dzisiejszym zasługuje na wyróżnienie, ponieważ pokazał nam prawdziwą wolę walki.

Kolejne walki toczyły się już wśród strarszych roczników. Wśród naszych bardziej doświadczonych zawodników pojawił się nowy reprezentant Kamil Burczyk trenujący 4 lata w klubie uczniowskim, a od kilku tygodni reprezentujący brawy Gwardii. Kamil stoczył trzy pojedynki, z których dwukrotnie wychodził zwycięsko i po raz pierwszy stanął na drugim miejscu podium. Nasz najbardziej doświadczony młodzik, czyli Filip Rzewuski musiał dziś zadowolić się srebrnym medalem, ponieważ w pierwszej walce uległ kontuzji kolana i sędzia wycofał go z pojedynku. Pomimo tego, Filip pozbierał się i nie dał szans pozostałym przeciwnikom. W tej kategorii wiekowej walczyli także, Paweł Chodor, Kamil Malarz i Mateusz Fabiański, którzy dziś walczyli stosunkowo średnio. Najmocdniej z całej drużyny zaprezentowali się Julia Biszczanik, Łukasz Błaszczyk oraz Juliusz Żurawski. Julka standardowo rzucała seoi-nage i zdobyła 7 złoty medal z rzędu. Naprawdę ogromne postępy zrobili Łukasz i Juliusz, którzy wygrali wszystkie walki stosując bardzo mocne techniki po których rywale uderzali o matę jak manekiny. Julek zasługuje na ogromną pochwałę dwukrotnie pokonując przeciwników o wyższych stopniach. Łukasz natomiast pokazał, że potrafi stosować silne rzuty na obie strony, co w jego wieku jest stosunkowo rzadko spotykane. Wielu z naszych zawodników zapowiada się bardzo dobrze w perspektywie rozpoczęcia startów organizowanych przez PZJ. Przed nami jeszcze wiele pracy i kolejne turnieje - w tym miesiącu jeszcze dwa starty dzieci. Trzymajcie kciuki i bądźcie z nami.


 


JUDO.WIECEJ NIZ SPORT...

 

TURNIEJ SOSNOWIEC 18.10.15

 TURNIEJ JUDO SOSNOWIEC

 

W dniu 18.10.15 nasi reprezentanci rywalizowali na kolejnym turnieju judo w Sosnowcu. Na turniej ten wystawiliśmy nieco okrojony skład, ponieważ kilku zawodników pauzuje z powodu choroby. Z dumą możemy Was poinformować, że na siedmiu startujących zdobyliśmy 5 złotych medali oraz dwa brązowe. Poniżej wyniki:

 

Julia Biszczanik - złoto

Filip Rzewuski - złoto

Marcel Fors - złoto

Karol Brzostek - złoto

Łukasz Błaszczyk - złoto

Paweł Chodor - brąz

Mateusz Fabiański - brąz

 

Oczywiście niezawodnie walczyli: Julka i Filip - Julka wszystkie walki wygrała przez ippon rzucając przeciwniczki na seoi-nage, natomiast Filip popisał się w jednej walce bardzo ładnym sasae-tsurikomi-ashi. Już wkrótce zamieścimy walki naszych zawodników. Ponownie bardzo dobrą postawę w walce pokazał Marcel Fors, który pokonał m.in. dwóch znacznie większych rywali - podobnie Karol Brzostek (obaj walczą w systremie ne-waza czyli w parterze). Na szczególną pochwałę zasługuje także Łukasz Błaszczyk, który pomimo chwilowej niedyspozycji, przełamał się i pokonał kolejno przeciwników, zajmując pierwsze miejsce. Pozostali niestety tylko symboliczne brązy.

 

 

Turnieje w Sosnowcu są naprawdę dobrym sprawdzianem umiejętności oraz postępów nauczanych technik. Jak widać nasi reprezentanci mają naprawdę dobrą formę. Zabrakło pewniaków do złota w osobie Julka Żurawskiego i Franka Furtoka. Przed nami pracowity okres, ponieważ w przyszłym miesiącu czeka nas conajmniej 2-3 strarty (info poniżej).

 

A tak Julka rozprawia się z przeciwnikami :)

Pozostałe walki na Facebook′u w tygodniu.

 GRAFIK TURNIEJÓW

STARTY NASZYCH JUDOKÓW

 

Poniżej zamieszczamy grafik turniejów judo, na które planujemy wyjazdy w roku bieżącym:

 

(Aktualizacja) 17 października - otwarte randori międzyklubowe - Bytom. Wyjazd o g. 9.30 KMP Tychy.

18 października - turniej judo w Sosnowcu (Niwka).

8 listopad - turniej judo w Sosnowcu (Niwka).

7 listopad - Otwarty Puchar Polski juniorów młodszych w Bytomiu (licencja PZJ).

(Aktualizacja) 21-22 listopad - międzynarodowy turniej SILESIA CUP - Rybnik. Roczniki 2008-1999.I eliminacja do kadry młodzików (roczniki 2002/2003) na 2016 rok. Druga eliminacja będzie w dniu 10.01.16 Bielsko-Biała. WAŻNE! Wszyscy zawodnicy zobowiązani są do posiadania aktualnych badań sportowo-lekarskich. Prosimy o przeprowadzenie badań z dziećmi grupy JUNIOR. Na turniej planujemy wystawienie zawodników startujących na zawodach w Mysłowicach oraz starszych.

28 listopad - mistrzostwa miasta Mysłowice.

13 grudzień - turniej judo w Sosnowcu (Niwka).

 

W razie dodatkowych startów będziemy Was powiadamiać odrębnymi postami.

 MEDALOWA NIEDZIELA


TURNIEJ JUDO SOSNOWIEC

 

Za nami kolejny turniej judo nowego sezonu. Tym razem powiększony skład naszego klubu reprezentowało, aż dwunastu zawodników. Z przyjemnościa informujemy, że medale zdobyło jedenastu zawodników z czego aż siedem złotych!

Tym bardziej cieszy fakt, że wśród złotych medalistów jest wielu debiutantów, który dopiero od początku września poznają przepisy i techniki judo. Pomimo tego trener nie waha się wystawiać dzieci na turniejach, które w naszej opinii są częścią szkolenia przyszłych zawodników. Dzieci nie tylko sprawdzają swoje umiejętności ale po raz pierwszy rywalizują z innymi sportowcami, co korzystnie wpływa na wzrost ich pewności siebie. W dniu dzisiejszym sprawdzian został zaliczony wręcz celująco!


A oto jakie medale zdobyli nasi zawodnicy:

 Julia Biszczanik - złoto
Franek Furtok - złoto
Juliusz Żurawski - złoto
Filip Rzewuski - złoto
Marcel Fors - złoto (debiut)
Mateusz Fabiański - złoto (debiut)
Karol Brzostek - złoto (debiut)
Adam Kuca - srebro
Łukasz Błaszczyk - srebro
Kamil Malarz - brąz (debiut)
Paweł Chodor - brąz (debiut)

Julian Wróbel - 4 miejsce

 


 

Na zdjęciu od lewej.

Górny rząd: Łukasz Błaszczyk, Mateusz Fabiański, Filip Rzewuski, Adam Kuca, Franek Furtok, Zuzia Biszczanik.

Dolny rząd: Paweł Chodor, Julek Żurawski, Julia Biszczanik, Kamil Malarz, Julian Wróbel, Karol Brzostek, Marcel Fors, Mariusz Fabiański.

 

Zdaniem trenera:

- Wszyscy zawodnicy pokazali dziś serce do walki. Jak zwykle niezawodni byli nasi starsi judocy, którzy bezkonkurencyjnie zdobyli złote medale. Wszystkie walki zwycieżyli: Filip, Julka, Franek, czy Julek Żurawski. Bardzo dziś pozytywnie zaskoczyli mnie debiutanci: Karol Brzostek, Marcel Fors i Mateusz Fabiański. Marcel zasługuje na szczególne wyróżnienie, ponieważ jako najmłodszy pokonał wszystkich swoich rywali (w systemie NE-WAZA - walki w parterze), niejednokrotnie walcząc z większymi od siebie. Podobnie Karol Brzostek, to chłopak o dużym potencjale i silnym charakterze. Wszyscy zawodnicy zasługują na gratulacje, ponieważ znaczna więszkość dopiero od początku roku szkolnego poznaje techniki i przepisy judo. Nawet jeśli na turnieju zdarzają się medale brązowe na pocieszenie wygrania jednego pojedynku, to złote medale z całą pewnością nie są dziełem przypadku. Złoci medaliści musieli wygrać kolejno od 3-4 pojedynków. Cieszę się że nasza drużyna rośnie w siłę. Naszym zamiarem jest zbudowanie silnego zespołu, z którego wyrosną przyszli reprezentanci Polski. W tym miejscu chciałem także podziękować wszystkim rodzicom, którzy nie tylko zaufali naszemu szkoleniu ale i razem z nami budują tyską Gwardię.

Dodam tylko, że pierwszy nabór dzieci na zajęcia Judo KIDS zgromadził blisko 30 nowych dzieci, co niejako zmusiło nas do rozważenia założenia drugiej grupy początkującej Judo KIDS 2. W tym miejscu informuję, iż nadal przyjmujemy zapisy na zajęcia. Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny. Pozdrawiam Andrzej Borowiec.GP JUDO IV RUNDA

GP JUDO MYSŁOWICE

 

IV runda GP Judo za nami! Nasz klub reprezentował dziś okrojony skład (zabrakło Marcina Urbańczyk, Adama Kucy oraz Franka Furtoka). Za to debiutował nowy zawodnik - Łukasz Błaszczyk.

Spośród czwóki naszych zawodników, dwoje zdobyło medale:

 

Wyniki:

Filip Rzewuski - II miejsce
Julia Biszczanik - III miejsce (w męskiej kategorii!)
Łukasz Błaszczyk - V miejsce (debiut).
Julek Żurawski - bez punktów.

 

RELACJA

Filip Rzewuski - stanął na wysokości zadania zdobywając srebrny medal, choć z małym niedosytem - w walce o złoty medal rzucił rywala na waza-ari, lecz nie zdołał utrzymać punktów ostatecznie przegrywając przez trzymanie. Na chwilę obecną FIlip w tym roku posiada dwa srebrne i jeden brązowy medal, co powinno wystarczyć do zdobycia nagrody za całokształt wyników w 2015 roku.
Julka Biszczanik - dziś pokazała prawdziwy charakter do walki. Organizatorzy rozlosowali Julkę w męskiej kategorii, gdyż nie było dla niej przeciwniczki. Julka ciężko walczyła z chłopakami i pomimo dwóch porażek dzielnie wygrała walkę o brązowy medal, rzucając przeciwnika na ippon techniką seoi-nage. Na chwilę obecną Julka jest na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej GP i w 100% zdobędzie nagrodę za wyniki w roku bieżącym. Już dziś gratulujemy naszej jedynej zawodniczce.
Olbrzymią niespodziankę zrobił nam debiutujący na matach Łukasz Błaszczyk, który stoczył aż cztery pojedynki, spośród których dwukrotnie wychodził zwycięsko (2x ippon). Łukasz uległ dopiero w walce o brąz - zajmując ostatecznie 5 miejsce. Piąte miejsce Łukasza jest o tyle wartościowe, że miał on naprawdę wielu przeciwników, a dodatkowo zaledwie od dwóch tygodni uczy się rzucać w nowej grupie. Na chwilę obecną Łukasz dopiero poznaje przepisy i zasady walki judo, jednak serce do walki ma tak silne, że już wkrótce z pewnością będzie przywoził medale.
Julek Żurawski niestety dziś pechowo, przegrał dwa kolejne pojedynki odpadając z eliminacji. Gratulacje dla wszystkich zawodników za postawę! A już w przyszłym tygodniu na turniej do Sosnowca jedzie prawie cały skład grupy JUNIOR! Bądźcie z nami i kibicujcie najmłodszym judokom!

 


START SZKOLENIA

 

 

PRACOWITY START

 

Wczorajsza sobota (5.09) z pewnością pomogła nam wrócić szybko w rytm trenigów po przerwie wakacyjnej. Początek roku szkolnego dla naszych zawodników rozpoczął sie treningami z dziećmi. Na pierwszy ogień poszła nowa grupa naborowa KIDS, która ma już za sobą dwa pierwsze treningi. Musimy przyznać, iż frekwencja na zajęciach przerosła nasze oczekiwania (a sezon dopiero co się rozpoczął). Nasza sala pęka w szwach od liczby nowych adeptów judo, co bardzo nas cieszy. Może uda się stworzyć grupę KIDS 2 ? Zobaczymy. W grupie JUNIOR także mamy zmiany. Grupę zasiliło wielu utalentowanych zawodników trenujących wcześniej w Kidsach. Już w przyszłym tygodniu część nowych judoków będzie sprawdzać swoje umiejętności na matach Mysłowic i Sosnowca. Naszych zawodników czekają turnieje:


13 września - VI GP Mysłowic

20 września - turniej Sosnowiec

 

Podobnie do dzieci treningi rozpoczęli nasi strarsi zawodnicy, którzy niedawno wrócili z obozu kadry Śląska w judo. Nowa grupa ADVANCED to już treningi stricte wyczynowe, na których nie ma miejsca na dąsanie czy narzekanie. Każdy wie co tutaj robi. Dla wyczynowców liczą się tylko treningi - 6 razy w tygodniu! :)

Po zakończeniu techniki, przyszedł czas na sobotni bieg wokół jeziora (7km), połączony z treningiem siłowym. Dla odmiany nie używaliśmy sztang czy regularnych obciążeń, a niektóre belki ważyły ponad 60 kg. Poniżej efekty porannego treningu, po którym późnym popołudniem uczestniczyliśmy jeszcze w festynie osiedla Czułów. Więcej materiałów z festynu już wkrótce.

 

 


JUDO PROMO

TRZY POZIOMY ZAAWANSOWANIA JUDO


 

 

 

NABÓR JUDO KIDS

JUDO forKIDS

 

Przypominamy, iż od miesiąca trwa nabór na nasze zajęcia judo, które rozpoczną się z początkiem września br. Zajęcia "Judo for KIDS" przewidziane są dla dzieci od 5 roku życia. Nasz nowy program został opracowany wg najnowszej medotyki nauczania technik sportowych, które nie tylko przyspieszą proces uczenia dzieci, ale także pobudzą ich wyobraźnię w czasie wolnym od treningów. Szczegóły naboru poniżej oraz w zakładce JUDO.

 

Przypominamy, że o przyjęciu dziecka na zajęcia decyduje data wpływu e-maila zawierającego:

Imię, nazwisko, rok urodzenia.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:

gwardia.tychy@gmail.com z dopiskiem JUDO KIDS 

Czy Twoje dziecko posiada niespożyte pokłady energii? Ma problem z dyscypliną...

A może chcesz aby zostało sportowcem?

Judo to doskonałe rozwiązanie. W sekcji dla najmłodszych, rozpoczynamy przygodę ze sportem od gier i zabaw, poprzez naukę gimnastyki, padów i rzutów - kończąc na startach w turniejach judo.

 

INFORMACJE - NABÓR!

 JUDO KIDS - gr. początkująca. Dzieci w wieku od 5-8 lat *

JUDO JUNIOR - grupa średniozaawansowana (młodzik). Dzieci w wieku od 9-12 lat **

JUDO ADVANCED - grupa zaawansowana (junior/senior). Młodzież od 13 lat (lub stopnia 3 KYU) ***

 

* Nabór do grupy KIDS trwa od lipca do końca października danego roku. W wyjątkowych sytuacjach możemy przyjąć dziecko w każdym terminie, po uprzednim kontakcie z prowadzącym.

** Nabór do grupy JUNIOR. Dzieci w wieku 9-12 lat rozpoczynające przygodę z judo muszą odbyć etap szkolenia początkowego (min. 1 rok) w grupie KIDS (nabór trwa do końca danego roku). Do grupy JUNIOR - przez cały rok - przyjmujemy dzieci/młodzież uprawiające judo wcześniej w innych klubach (min. 1 rok lub osiągnięty stopień 6 kyu). W wyjątkowych wypadkach trener może podjąć decyzję o umieszczeniu dziecka w grupie o niższym poziomie zaawansowania.

*** Nabór do grupy ADVANCED trwa cały rok. Do grupy przyjmujemy tylko i wyłącznie osoby uprawiające wcześniej judo wyczynowo. Grupa rozpoczyna zajęcia od września 2015 roku.

 SPORTOWA NIEDZIELA 2015

SPORTOWA NIEDZIELA Z GWARDIĄ

 

Za nami trzecia sportowa niedziela na placu Baczyńskiego z naszym udziałem. W tym roku na placu nie brakowało atrakcji, a wśród nich znalazło się miejsce na matę i zajęcia dla najmłodszych. Udział w imprezach organizowanych przez MCK Tychy powoli staje się naszą tradycją. Dzięki tym imprezom skutecznie promujemy sport jakim jest judo, a także nasz klub.

Podczas niedzielnej imprezy zawodnicy oraz trenerzy zaprezentowali skróconą formę treningu judo dla grup zaawansowanych. Począwszy od gimnastyki i podstaw akrobatyki, przez ćwiczenia wstępne uchi-komi, rzuty, kończąc formami walki w stójce i parterze (tzw. randori). Swoje umiejętności zaprezentował także trener aikido - Rafał Obrzud, który ściśle współpracuje z naszą szkołą.

Po pokazach przyszedł czas na zajęcia dla dzieci, które licznie stawiły się na naszej macie. Nasi trenerzy judo poprowadzili zajęcia rozpoczynając od rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych, poprzez naukę podstaw gimnastyki i form bezpiecznego upadania (padów). W trakcie zajęć trenerzy dbali nie tylko o bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń, ale także o nawodnienie dzieci ćwiczących w słońcu (rozdawaliśmy wodę). Z uwagi na duże zainteresowanie naszym stoiskiem, bezpośrednio po zajęciach judo rozpoczął sie trening aikido.

Cały dzień minął w atmosferze uśmiechów i dobrej zabawy. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszą ofertą, a także za pierwsze zapisy na wrześniowe zajęcia judo. Zgodnie z obietnicą wszyskim dzieciom (spełniającym wymogi formalne - wiek 5 lat i więcej) rozdaliśmy kupony zniżkowe na wrześniowe zajęcia.

 

Rekrutacja na nasze zajęcia jest już rozpoczęta, ale szczegółową instrukcję odnośnie zapisów podamy w tym tygodniu - odrębnym newsem.

 

Zdjęcia z imprezy - standardowo w GALERII

 

 

 DNI TYSKIE 2015

DNI TYSKIE Z GWARDIĄ

 

 

W sobotę 27 czerwca wzięliśmy udział w obchodach święta Tychów. Na tę coroczną imprezę zostaliśmy zaproszeni przez przez organizatorów po raz pierwszy, za co serdecznie dziękujemy. Podczas imprezy podopieczni trenera Rafała (aikido) jako pierwsi zaprezentowali swoje umiejętności, a następni w kolei ustawili się judocy. Nasi zawodnicy popisali się sprawnością oraz znajomością technik sportowych.

Następnie na matę zaprosiliśmy dzieci obserwujące nasze pokazy. Oczywiście nie zabrakło uśmiechów i masy zabawy. Ku naszemy miłemu zaskoczeniu frekwencja na naszych zajęciach była naprawdę spora. Mimo tego, że w planie mieliśmy tylko jeden trening dla uczestników festynu, to ze względu na dużą ilość chętnych przeprowadziliśmy, aż trzy treningi. Bardzo nas cieszy nas tak pozytywny odzew na zaproszenie do plenerowych zajęć.


Zgodnie z obietnicą wszystkich uczestników zajęć na macie obdorowaliśmy zaproszeniami na wrześniowe zajęcia judo KIDS z 50% zniżką. Przed nami jeszcze jedna impreza miejska tego typu - Sportowa Niedziela - 5 lipca na pl. Baczyńskiego, a więc już za tydzień. Jeżeli ktoś nie zdążył załapać się na voucher zniżkowy, za tydzień będzie jeszcze jedna okazja. Zapraszamy!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

 

 


ZAWODY SOSNOWIEC 14.06

ZAWODY JUDO - DZIECI

 

W ubiegłą niedzielę na sosnowieckiej hali sportowej "Niwka" odbył się turniej judo dla dzieci.

Nasz klub reprezentowała czwórka zawodników, spośród z czego wszyscy zdobyli medale. Poniżej wyniki:

 

- Julia Biszczanik - złoto

- Franek Furtok - srebro

- Juliusz Żurawski - srebro

- Filip Rzewuski - srebro

 

Wszyscy zawodnicy walczyli na wysokim poziomie, jednak na największe uznanie zasługuje (ponownie) Julka, która przepięknie rzucała rywalkami na wysokie seoi-nage. Także Julek stanął dziś na wysokości zadania, zwyciężając pierwszą walkę w dosłownie 5 sekund (rzutem ko-soto-gari). W kolejnej ponownie wyszedł zwycięsko powalając rytala dwukrotnie rzucając tai-otoshi. Julek jak pozostali uległ w walce finałowej, pomimo że walczył do ostatniej chwili. Był to jednak dla niego pierwszy tak upragniony medal, że zadowolił się srebrem :)

Wszystkim zawodnikom składamy gratulacje i zyczymy kolejnych sukcesów. Już w sezonie jesiennym, po powrocie z obozów sportowych będziemy walczyć w kolejnych turniejach. Byle do przodu!


 

Poniżej walki Julka i Julki :)

 

                         


 


III GP JUDO 2015

MYSŁOWICE ZDOBYTE!

 

W dniu 12.04.15 w Mysłowicach odbyła się kolejna runda Grand Prix Judo dzieci. Nasz klub reprezentował 6-osobowy skład i aż czworo zawodników wróciło z medalami. Poniżej wyniki:

 

Julka Biszczanik - złoto kat. -38 kg

Marcin Urbańczyk - srebro kat. +81 kg

Filip Rzewuski - srebro kat. - 48 kg

Franek Furtok - brąz - kat. 30 kg

Juliusz Żurawski - 7 m-ce kat. 30 kg.

Adam Kuca - bez punktów.

 

 

Po turnieju na szczególną pochwałę zasługuje Franek Furtok, który zwyciężył dwie kolejne walki rzucając rywali na ippon. Franek przeszedł z grupy eliminacyjnej będąc na pierszym miejscu i uległ w półfinale kategorii po ciężkim pojedynku, który rozstrzygnęła dopiero dogrywka. Bardzo ładnie walczył Julek Żurawski, który pokonał rywala w eliminacjach rzucając na waza-ari i zakładając trzymanie. Wyczyn powtórzył walcząc w repasażach po przegranym ćwierćfinale, także pokonując rywala przez ippon. Niestety w ostaniej walce wygrywając przez waza-ari przed końcam czasu poleciał na plecy zajmując tym samym 7 miejsce. Julek jako ostatni pozostaje bez medalu na tym wymagjącym turnieju, jednak walczy w najmocniej obstawionej kategorii, gdzie do finału należy wygrać 4-5 walk.

Medalistom gratulujemy! A już 25 kwietnia nasi juniorzy zmierzą się na matach klubu "Czarni" Bytom walcząc o punkty w I eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (druga runda miesiąc później). Klub reprezentować będą:

 

Kacper Wróbel

Daniel Czerw

Marcin Urbańczyk

Sonia FIgura

 

UWAGA! I eliminacje do OOM przesunięto na termin 10 maja!

 


II GP Judo 2015 - Mysłowice 08.03.15

JULKA PO RAZ DRUGI ZŁOTA!

 

W dniu dzisiejszym - 08.03.15 - w Mysłowicach odbyła się druga edycja Grand Prix judo. Na turniej pojechaliśmy w okrojonym składzie, ponieważ część zawodników choruje. Na turnieju klub reprezentowali:

 

JULKA BISZCZANIK kat. -39 kg.

FILIP RZEWUSKI kat. - 48 kg.

JULIUSZ ŻURAWSKI kat. - 30kg.

 

Dwoje pierwszych sięgnęło dziś po medale! Na miano bohaterki klubu zasługuje dziś Julka, która pomimo przegranej w pierwszym pojedynku genialnie pozbierała się do następnych walk. Jej rywalka z Opola, była zdecydowanie większa, jednak Julka byla mocno zmotywowana. W dwóch kolejnych pojedynkach rozgromiła przeciwniczkę wygrywając kolejno przez waza-ari i ippon. 

Filip Rzewuski, także nie zawiódł przechodząc przez walki eliminacyjne do półfinału, gdzie uległ ostatecznie plasując się na trzeciej lokacie.

Juliusz Żurawski niestety poległ w dwóch kolejnych pojedynkach odpadając z turnieju.

 


 


VII MIEJSCE NA PUCHARZE SWIATA

7 MIEJSCE A.BOROWCA NA PUCHARZE ŚWIATA

 

W dniach od 23-28 lutego trener tyskiej Gwardii - Andrzej Borowiec - brał udział w campie szkoleniowym poprzedzającym  IV Puchar Świata zapasów (perski styl wolny/zurkhaneh). W  tej części przedstawimy relację z samego turnieju, natomiast relację z całego pobytu możecie przeczytać na drugiej stronie (od piątku).

Turniej Pucharu Świata rozgrywany był w dniach 25-27. Pierwsze dwa dni obywały się konkurencje tradycyjnych ćwiczeń zurkhaneh, które nie dotyczyły rywalizacji sportowej w walce zapaśniczej. W tych dniach postanowiliśmy się zaaklimatyzować w mieście. W piątek 27 lutego zawodnicy z całego świata rywalizowali na matach w stolicy Tadżykistanu - Dushanbe (kraju bezpośrednio graniczącego z Chinami). Na turnieju stawiło się około 200 zawodników ze wszystkich stron świata. Na zawodach mogliśmy oglądać walki zawodników z Europy (Polska, Litwa, Białoruś, Mołdawia, Ukraina), Azji (m.in. Iran, Turcja, Irak, Afganistan, Indie i wiele innych), Afryka (m.in. Tanzania, Zimbabwe), a także Ameryki Łacińskiej (m.in. Belize, Kolumbia, Honduras, Kuba), z czego wielu znakomitych zawodników tradycyjnego stylu wolnego. W turnieju wagi +90 kg (w którym brał udział nasz trener)  brało udział 20 zawodników (min. 4 rundy)

 

Relacja z turnieju.

Andrzej rozpoczął turniej od... pauzy, ponieważ w pierwszym pojedynku wylosował wolną walkę. Wszyscy pozostali zawodnicy musieli stoczyć pojedynki eliminacyjne w 1/8 finału. Trzeba przyznać jak na turniej tej kategorii jest to wyjątkowe szczęście. Tutaj jednak skończyły przyjemności. W drugiej rundzie naprzeciw Andrzeja stanął ważący 106 kg, Białorusin specjalizujący się w Sambo.  Walka toczyła się na bardzo wyrównanym poziomie, choć rywal był niesamowicie silny miał jednak wyraźne braki techniczne. Andrzej kilkukrotnie atakował nogi i obchodził przeciwnika zdobywając małe punkty, jednak na wykonanie techniki kończącej zabrakło siły. Walka z Białorusinem odbyła się na pełnym dystansie czasu tj. 2 x 5 min. Obaj zawodnicy byli już silnie zmęczeni. Niestety oponent kilkukrotnie wypchał naszego trenera poza matę. Dzięki temu zyskał nieznaczną przewagę punktową i wygrał pojedynek ćwierćfinałowy (w judo wypychanie za matę jest karane, w zapasach nagradzane punktem - przyp.autora).

 

Im dalej tym ciężej...(czytaj ciężsi)

Kolejny rywal w III rundzie pochodził z Kolumbii i ważył 125 kg. W przeciwieństwie do Białorusina, był on niższy przez co należało zmienić taktykę walki. Przeciwnik już w pierwszych sekundach zaatakował wypchaniem za matę zdobywając pierwszy punkt. Po wznowieniu Andrzej już nie dał rywalowi szans na zdobycie żadnego punktu. Jako pierwszy zaatakował podcięciem z jednoczesnym wyrwaniem nogi, po którym Kolumbijczyk upadł na matę. Po podniesieniu walki do góry Andrzej uzyskał dogodny uchwyt i zaatakował rywala zewnętrznym podcięciem (o-soto-gari), które gwałtownie przekształcił w kolejny rzut (soto-makikomi) - skutecznie powalając reprezentanta Kolumbii na plecy.

 


Wygrywając kolejny pojedynek tyszanin nadal pozostawał w turnieju, jednak w tylko w drodze po brązowy medal.  IV runda przyniosła przeciwnika z Ukrainy - ważącego (Uwaga!) 140 kg i mierzącego blisko 2 metry. W tym pojedynku szanse ważącego zaledwie 95 kg Andrzeja były naprawdę ograniczone. Pomimo różnicy wagi blisko 50kg, nasz trener zaatakował Ukraińca, wykluczając jego rękę i głowę.

- Chciałem zmusić go do upadku na brzuch i zdobyć choćby małe punkty - mówi A. Borowiec. Niestety Ukrainiec miał znaczną przewagą siły, przechwycił pas i tylko wyprostował plecy na skutek czego nogi Andrzeja znalazły się w powietrzu. Wyniesienie i rzut na plecy były już dla niego formalnością. Tym samym trener Gwardii zakończył turniej po IV rundach na 7 lokacie, czyli całkiem wysoko jak na tę rangę zawodów (podobnie jak w judo w tej odmianie zapasów, nie ma parzystych lokat - 1,2,3,3,5,5,7,7). Była to walka poprzedzająca brązowy finał. Zawodnik Ukrainy w kolejnym pojedynku (o brązowy medal) zmierzył się z 5-krotnym medalistą mistrzostw świata i olimpijczykiem z Aten (2004) - Kubańczykiem A. Rodrguezem i w dodatku zwyciężył. To świadczy o poziomie tego turnieju i umiejętnościach startujących tu zawodników.

 

Komentarz trenera: "Przede wszystkim chciałem podziękować wszystkim, który wspierali mnie na wiadomość o nagłym wyjeździe do tak dalekiego kraju jakim jest Tadżykistan. Muszę przyznać, że start w kolejnym Pucharze Świata był nie lada wyzwaniem.  Choć pewnie nie jedna osoba myśli, że nowy i niezbyt popularny styl może zrzeszać przeciętnych zawodników, tu jest wprost przeciwnie. Irańczycy promując swój tradycyjny styl walki oferują nagrody pieniężne dla najlepszych, dzięki czemu startują tu regularni zawodnicy wyczynowi. Wśród nich można tylko wyliczyć mistrzów świata i olimpijczyków takich jak A. Rodriguez z Kuby. Jest to dla mnie nie tylko przygoda, ale i szansa poznania świetnych zawodników idąca w parze z nowymi doświadczeniami. Startując  w kategorii +90 kg walczę z przeciwnikami niejednokrotnie cięższymi ode mnie o kilkadziesiąt kilogramów. Na szczęście nie traktuje tego w kategoriach bezwzględnej wygranej, ponieważ jestem tu jednym z lżejszych zawodników. Dzięki tym wyjazdom nie tylko poznaję wspaniałych ludzi, ale także odkrywam kulturę krajów do których normalnie nie miałbym możliwości się udać."

 

 

A.Borowiec na zdjęciu z A. Rodriguez (Kuba) - olimpijczyk z Aten 2004.

 

Będąc na tym turnieju dowiedzieliśmy się, że w dniach 1-7 maja na wyspie Kish w zatoce perskiej rozegrane zostaną mistrzostwa świata. Już otrzymaliśmy zaproszenie na ten turniej, także bez wytchnienia rozpoczynamy przygotowania do tego wielce wymagającego turnieju.

 

INTERESUJĄ CIĘ INFORMACJE DOTYCZĄCE CAŁEGO WYJAZDU? KLIKNIJ WIĘCEJ I PRZEJDŹ NA 2 STRONĘ.

Zobacz kogo spotkał A.Borowiec na lotnisku w Warszawie...

 

Dziękujemy wszystkim kibicom za wsparcie i za to że jesteście z nami.

Zespół K.S. Gwardia Tychy

 


PIERWSZE MEDALE 2015 ROKU


STYCZNIOWI MEDALIŚCI

 

 

W dniu 24.01.15 w Mysłowicach odbyła się pierwsza (z czterech) runda Grand Prix judo. Jako pierwsi w nowym roku start zaliczyli nasi judocy, w tym nowi debiutujący zawodnicy. Spośród pięciu startujących zawodników, troje zdobyło medale. Poniżej wyniki

Marcin Urbańczyk - 1 miejsce 

Julia Biszczanik - 1 miejsce

Filip Rzewuski - 2 miejsce

Juliusz Żurawski - 7 miejsce

Adam Kuca bez punktów

 

W sumie zawodnicy Gwardii Bielsko-Biała oraz Tychy zdobyli 8 medali. Gratulujemy!

 
I MIEJSCE BARTKA NA PUCHARZE POLSKI

PUCHAR POLSKI W JU-JITSU JUNIORÓW 2014

ZŁOTY BARTEK GURGUL!

 

W sobotę 29 listopada w Olkuszu rozegrany został turniej Pucharu Polski w sportowym ju-jitsu. Nasz klub reprezentowali juniorzy: Kacper Wróbel -81 kg, Bartek Gurgul -55kg i Daniel Czerw -66kg. 

 

Bartek Gurgul sklasyfikowany w kategorii -55 kg (musiał pobiegać przed wagą) stoczył w dniu dzisiejszym trzy zwycięskie pojedynki. W pierwszym starciu zmierzył się z zawodnikiem z Mysłowic, z którym walka przebiegała stosunkowo wyrównanie. Zarówno przeciwnik jak i Bartek zdobywali punkty w fazie uderzeń, natomiast Bartek wykazywał więcej aktywności w parterze zakładając przeciwnikowi trzymanie. Pojedynek zakończył się remisem 5:5, w związku z czym sędziowie orzekli dogrywkę. W dodatkowym czasie Bartek skutecznie kontrował rywala uderzeniami zdobywając przewagę 13:8 i tym samym wygrywając cały pojedynek. Kolejny zawodnik z Rybnika był zdecydowanie słabszy od Bartka, punktowany dobrze wyprowadzanymi kopnięciami. Cały czas prowadzona walka, pod koniec wymknęła się odrobinę spod kontroli, kiedy to obaj zawodnicy weszli w silną wymianę ciosów ogłupiając sędziów. Po gongu nastąpiło liczenie punktacji, z której obronną ręką wyszedł Gwardzista wygrywając 13:10. Finałowa walka przeciwko zawodnikowi Budowlanych Sosnowiec (reprezentant Polski na MŚ juniorów w 2014) była nie lada wyzwaniem dla zmęczonego tyszanina. Walka praktycznie cały czas toczyła się na remisie, ze zmienną przewagą oponentów. Ponownie pojedynek rozstrzygnął się w ostatnich sekundach. Przy stanie 7:9 Bartek przegrywał z przeciwnikiem, jednak znowu wykazał się inicjatywą w parterze zakładając w ostatniej sekundzie trzymanie (przez co czas walki został automatycznie wydłużony). Utrzymanie pozycji dałoby Bartkowi 2 punkty i remis, jednak w trakcie trzymania Bartek zmusił przeciwnika do poddania - stosując duszenie - zdobywając 3 punkty, co dało mu zwycięstwo 10:9! Uff...ledwo co.

Tym samym Bartek Gurgul został złotym medalistą Pucharu Polski, pokonując reprezentanta Polski. Jest to już drugi medal rangi ogólnopolskiej dla tego zawodnika, co potwierdza jego zwyżkową formę. Turniej ten był pierwszą kwalifikacją do skompletowania reprezentacji kraju (kadry narodowej) na 2015 rok, która będzie startować w marcu na mistrzostwach świata juniorów/młodzieży rozgrywanch w Grecji. Liczymy na powołanie Bartka do tego składu, bo w końcu jest dziś najlepszy w kraju!

 

Ponadto z Bielska-BIałej startowała jeszcze Paulina Włodarczyk, która zdobyła w dwóch kategoriach dwa złote medale. Gratulujemy! W sumie zespół Gwardii zdobył dziś trzy złote medale. Nasi pozostali zawodnicy niestety dzisiaj zdobyli jedynie doświadczenie. Kacper Wróbel wystartował w turnieju nie będąc jeszcze juniorem (rocznik 2000), a dodatkowo z naciągniętym ścięgnem achillesa. Kacper stoczył cztery pojedynki ulegając wszystkim rywalom. Natomiast Daniel Czerw pomimo, że przegrał dwie kolejne walki był zadowolony ze swojego startu widząc postępy od ostatnich zawodów.

 

ZDANIEM TRENERA:

- Bartek stanął dziś na wysokości zadania, pomimo że w dwóch walkach było niebezpiecznie. Przed nami dwa dni odpoczynku i wznawiamy mocne treningi przed kolejnym turniejem klasyfikującym kadrę narodową juniorów. Liczę na to, że selekcjoner KN zauważy naszego zawodnika i pozwoli mu wykazać się na arenie międzynarodowej. To zmusza nas do zwiększenia obciążeń treningowych. Widzę u Bartka postępy w walce wręcz, trochę lepiej stosuje kopnięcia, parter ma zdecydowanie najlepiej opanowany, natomiast musimy wciąż mocno pracować nad judo. Daniel w klubie pracuje najciężej, nie odpuszczając żadnego z treningów (chodzi i na juniorów i na seniorów - trenując 8-9 razy w tygodniu), czym naprawdę robi na mnie wrażenie. Ścieżka w ju-jitsu dopiero się zaczyna i Daniel nabiera swoich pierwszych doświadczeń. Jako, że od początku trenuje judo, zdecydowanie musimy zwiększyć nacisk na fazę uderzeń i kopnięć, ale jestem dobrej myśli. Kacper natomiast wystartował dziś w ramach sprawdzianu formy. Jego starty w ju-jitsu są jedynie dodatkiem, ponieważ w 100% nastawiamy się na turnieje judo i medal na mistrzostwach Śląska w przyszłym roku (co da Kacprowi kwalifikację do kadry Śląska w judo). Kacper przegrywał pojedynki, ponieważ kompletnie nie trenuje uderzeń, no ale nie jest to naszym priorytetem.


 

DZIĘKUJEMY ZA KIBICOWANIE! NASZE MEDALE SĄ TAKŻE DLA WAS DRODZY KIBICE

 

A już w niedzielę 30 listopada we Wrocławiu odbędzie się 70-ty turniej Amatorskiej Ligi MMA (ALMMA 70), na którą wybierają się zawodnicy wałbrzyskiego oddziału Gwardii (ok. 10 zawodników).

 


MISTRZOSTWA MYSLOWIC W JUDO

PO ZAWODACH

KOLEJNY MEDAL KACPRA WRÓBLA

 

W ubiegłą niedzielę odbył się finałowy turniej GP Mysłowic w judo, który był otwartymi mistrzostwami Mysłowic w judo. Turnieje mysłowickie wśród wszystkich turniejów rangi międzyklubowej/wojewódzkiej stoją na najwyższym poziomie, ponieważ z roku na rok przybywa startujących. Do Mysłowic zjeżdzają się mocne kluby z połowy Polski od Wrocławia, Warszawy po Kraków, Bochnię, a nawet Czechy. Na turniejach nie brakuje także mocnych zawodników "Czarnych" Bytom, czy AZS Gliwice.

Wśród naszych reprezentantów na tym turnieju byli: Franek Furtok, Juliusz Żurawski, Filip Rzewuski oraz Kacper Wróbel.

 

Relacja z turnieju

Zawody rozpoczęły walki najmłodszych. W kategorii -30 kg startowali Franek i Julek. Był to ich pierwszy start w cięższej :) - niż dotychczas -27kg - kategorii wagowej, w związku z czym musieli zmierzyć się z nieco silniejszymi przeciwnikami. Jako pierwszy walczył Franek Furtok, który uległ już w pierwszym pojedynku i na tym zakończył rywalizację. Bardzo miłą niespodziankę uczynił za to Juliusz Żurawski, który wysoko rzucał dwóch kolejnych przeciwników i kończył pojedynki trzymaniami w parterze. Julek uległ dopiero w półfinale doświadczonemu zawodnikowi z Mysłowic, przez co spadł do repasaży bezpośrednio do walki o brązowy medal. I tutaj musiał się zmierzyć z rywalem Franka. Stawka była wysoka, bo Julek miał szansę zdobyć swój pierwszy medal. Niestety zabrakło odrobiny szczęścia, żeby wykończyć rzuty. Rywal okazał się silniejszy, mimo że był mniej doświadczony, tym samym zwyciężając z Julkiem, który zajął ostatecznie 5 miejsce. Troszkę szkoda, bo chłopaki ważyli nieco ponad 27 kg, przez co walczyli w wyższej kategorii...ale nie będziemy przecież kazali rozwijającym się dzieciakom zbijać wagi. Kolejne walki toczył Filip Rzewuski, który niestety mimo małej liczby przeciwników (3) przegrał wszysktie walki, pozostając bez punktów.

 

MEDAL KACPRA

Kacper Wróbel to nasz nowy zawodnik, który wcześniej uprawiał judo w klubie uczniowskim. Pod okiem naszych trenerów wziął się ostro do pracy. Uprzednio trenował 2-3 razy w tygodniu, a tymczasem w naszym klubie poza trzeba treningami technicznymi, uczęszcza od początku na treningi stacyjne z grupą CROSS oraz dodatkowo biega w weekendy. Ta praca bardzo szybko przynosi pożądane rezultaty. Przypomnijmy, że zaledwie miesiąc temu Kacper walcząc w cięższej (niż powinien) kategorii +81 kg, zdobył srebrny medal na 4 GP Mysłowic. Tym razem Kacper walczył w kat. -81 kg, gdzie walczyło dodatkowo 3 zawodników  z mocnych klubów (AZS Gliwice, Czarni Bytom, Czechy). Pomimo swoich obaw, Kacper walczył bardzo mocno i żaden z rywali nie dorównowywał mu siłą. W pierwszej walce z Czechem, stosując mocne ko-soto-gari powalił przeciwnika na waza-ari i wykończył trzymaniem w parterze. Jego kolejnym przeciwnikiem był zawodnik z Czarnych Bytom, który nie potrafił zagrozić Kacprowi żadną techniką. Niestety przez błąd naszego zawodnika, Bytomianin sprowadził Kacpra do parteru i założył skuteczne trzymanie. W walce z zawodnikiem z Gliwic było podobnie - Kacper całą walkę prowadził aktywnie, przez co jego rywal został 2-krotnie ukarany za pasywność. I także poprzez błąd Kacper stracił równowagę upadając na yuko. Pomimo mocnych prób nie udało się przechylić wygranej na naszą korzyść. Tym samym Kacper uplasował się na trzecim miejscu podium.

 

 

Zdaniem trenera:

Najbardziej zadowolony jestem z postawy Kacpra, który pomimo trzeciel lokaty walczył do samego końca z każdym przeciwnikiem. Moim zdaniem jest najsilniejszy w tej kategorii wagowej, choć brakuje mu jeszcze umiejętności skutecznego wykańczania niektórych technik. Na szczęscie jesteśmy dopiero na początku jego szkolenia i bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Liczę na to, że przerwie pomiędzy sezonem jesiennym, a wiosennym poprawimy braki techniczne i jeszcze bardziej nabierzemy na sile. Jako cel 2015 roku stawiam dla Kacpra medal na mistrzostwach Śląska w judo i powołanie do kadry Śląska na rok 2015/2016.

Poprawę stylu walki widać także po Julku Żurawskim, który jako jedyny z najmłodszych pozostaje wciąż bez debiutanckiego medalu, jednak sukcesywnie wygrywa coraz więcej pojedynków na zawodach. Sądzę, że medal to jedynie kwestia czasu. Najbardziej żal mi Franka i Filipa, dla których turniej był bolesną porażką. Jakkolwiek Franek miał słabszy dzień, to zdecydowałem że dla Filipa jest jeszcze zbyt wcześnie na turnieje i dopóki nie poprawi stylu walki wstrzymamy jego starty. Na szczęście rośnie nam kolejny rocznik, gdzie już po nowym roku na turnieje wyjeżdżać będą nowi zawodnicy. Przed nami kolejne zmagania, a na chwilę obecną nasi judocy stanowią najbardziej obiecującą liczbę przyszłych reprezentantów klubu.

 

A już za miesiąc Puchar Polski juniorów w ju-jitsu, do którego mocno przygotowują się Bartosz Gurgul i Daniel Czerw. Na chwilę obecną turniej Hadaka Waza MMA stoi pod znakiem zapytania, ponieważ nasz czołowy zawodnik Dawid Czyjt ciągle leczy kontuzje po wakacyjnym wypadku na motocyklu, a pozostali zawodnicy mają zobowiązania zawodowe.

 

Pozdrawiamy

Zespół K.S. Gwardia Tychy

 


MEDALE GWARDII NA GP MYSLOWIC W JUDO

ZAWODY

GP MYSŁOWIC W JUDO

 

W dniu dzisiejszym (20.09.14)  nasi judocy wystartowali na IV edycji GP Mysłowic w judo 2014, który jest już długo turniejem międzynarodowym. W Mysłowicach walczą zawodnicy z Polski, Czech i Słowacji. Wśród polskich klubów na turnieju startują zawodnicy od Wrocławia, aż po Bochnię - praktycznie cała Polska południowa. Jest to więc turniej dla wymagających. Nasz klub reprezentował skład:

 

Julek Żurawski

Franek Furtok

Filip Rzewuski

Marcin Urbańczyk

Kacper Wróbel

 

Dwóch spośród nich spisało się na medal! Kacper Wróbel zajął drugie miejsce w kategorii +81 kg, a na trzecim miejscu podium stanął Franciszek Furtok. A poniżej relacja jak nasi zawodnicy radzili sobie na matach.

 

Relacja z turnieju

Kacper Wróbel to nowy zawodnik klubu, uprawiający ten sport wcześniej w klubie uczniowskim. Teraz pod okiem naszych trenerów zdobywa doświadczenie wchodząc na wyższy poziom. Dzisiejszy turniej był pierwszym sprawdzianem jego umiejętności. Już na wstępie okazało się, że Kacper został sklasyfikowany jako jedyny zawodnik w kategorii -81 kg. Zamiast wziąć za darmo złoty medal zgodził się bez zastanowienia walczyć z cięższymi od siebie w kat. +81 kg. W tej kategorii walczył także nasz drugi ciężki zawodnik - Marcin Urbańczyk, dla którego był to pierwszy turniej. Kacper Wygrał przez ippon w pierwszej walce z Marcinem, a następnie stanął do pojedynku z zawodnikiem z Sosnowca. Tu niestety na chwilę stracił koncentrację i mimo znajomości taktyki przeciwnika, dał się rzucić. W ostatniej walce przyszło mu zmierzyć się z zawodnikiem z Czeskiej Republiki, którego powalił używając techniki sumi-otoshi (rzucając samymi rękami). Tym samym zajął drugie miejsce w turnieju.

 

Marcin Urbańczyk, walczący w tej samej kategorii niestety przegrał wszystkie pojedynki, ale był to jego pierwszy turniej i dopiero zbiera doświadcznenie. Naszym zdaniem jest on (razem z Kacprem) przyszłością ciężkiej kategorii naszego klubu, ponieważ zaledwie w wieku 13 lat, mierzy prawie 190 cm wzrostu i waży 100 kg(!).

 

 

Franek Furtok sprawił nam dziś największą niespodziankę znakomicie wygrywając swój pierwszy medal. To kolejny najlżeszy po Szymonie Krzywoniu medalista GP w judo. Franek rozpoczął turniej od dwóch wygranych walk przez ippon. W pierwszej walce znakomicie rzucił rywalem na ippon przez rzut osoto-gari i tak samo w drugim pojedynku. W jego kategorii turniej odbywał się w dwóch grupach i Franek wyszedł ze swojej z pierwszej pozycji. W kolejnym pojedynku (półfinałowym) niestety uległ słabszemu przeciwnikowi, początkowo prowadząc walkę. Tym samym uplasował się na trzeciej lokacie, a blisko było conajmniej do srebra.

 

Filip Rzewuski także walczył w grupie, przegrywając dwie pierwsze walki, obronił honor w ostatnim pojedynku rzucając przeciwnika w pierwszych sekundach walki i zakładając trzymanie. Julek Żurawski tym razem poległ w dwóch kolejnych walkach odpadając z turnieju.

 

Medalistom gratulujemy, a przegranych pocieszamy. Jak zwykle za miesiąc będzie kolejny turniej i kolejna szansa. Zapraszamy do obejrzenia walk z turnieju na naszym profilu klubowym na Facebooku TUTAJ.

 

 


ME W ZAPASACH

MISTRZOSTWA EUROPY W ZAPASACH ZURKHANEH 2014

DAWID SKRZYDŁO BRĄZOWYM MEDALISTĄ ME

 

Za nami wakacyjny start naszych zawodników na mistrzostwach Europy w zapasach stylu wolnego (irańska odmiana Zurkhaneh), które rozgrywane były w dniach 9-10 sierpnia w stolicy Białorusi - Mińsku. Przypomnijmy, że odmiana zapasów Zurkhaneh, powstała w starożytnej Persji (dawne tereny Iranu) ok. 5000 lat temu, na długo przed pierwszą olimpiadą w Atenach. Zawodnicy walczą w sportowych trykotach, butach dodatkowo ubrani w tradycyjne spodnie. Styl ten ma bardzo wiele wspólnego z judo, ponieważ aby wygrać pojedynek, należy rzucić przeciwnikiem na łopatki lub zaliczyć tusz (czyli krótkie trzymanie). Dodatkiem do standardowego stylu wolnego jest możliwość chwytania za owe spodnie - dzięki czemu judokom łatwiej jest podjąć walkę.

 

CAMP SZKOLENIOWY

W białoruskim Mińsku od dnia 5 sierpnia odbywał się obóz szkoleniowy dla wszystkich zawodników biorących udział w turnieju. Na turniej stawiło się około 100 zawodników podzielonych na kategorie wagowe od 60 do +90 kg (co 10 kg), a także biorących udział w tradycyjnej formie ćwiczeń Zurkhaneh. Nasi zawodnicy - Andrzej Borowiec i Dawid Skrzydło - przyjechali do Mińska w piątek 8 sierpnia i już tego samego dnia dołączyli do grupy zawodników. Wśród reprezentantów poszczególnych krajów było wielu utytułowanych zawodników, w tym ważący 135 kg kubańczyk Alexis Rodriguez (reprezentujący Azerbejdźan) - z którym Andrzej walczył w Iranie. Jak się okazało jest to 5-krotny medalista mistrzostw świata oraz 5 zawodnik igrzysk olimpijskich w Atenach (2004) w zapasach stylu wolnego. Jak widać mimo, że turnieje Zurkhaneh nie są jeszcze bardzo popularne, to startują w nich utytułowani zawodnicy - nie jest więc lekko.

 

Niestety podczas piątkowego treningu Andrzej niefortunnie upadł na kolano i doznał stłuczenia rzepki. Podczątkowo ból był do zniesienia, jednak bez leków wdał się ostry stan zapalny, unieruchamiający nogę. Po konsultacji z lekarzem uznaliśmy, że zdrowie jest ważniejsze i Andrzej wycofał się z turnieju w ostatni dzień. Tym samym na polu walki pozostał tylko Dawid, startujący w kat do 70 kg.

 

PRZEBIEG TURNIEJU

Dawid rozpoczął turniej od walki z Azerem. Pojedynek prowadził ostrożnie i czekał na okazję do ataku. Styl walki Azera pozostawiał szansę na atak podcięciami, ponieważ często zostawiał nogę z przodu. Dawid spróbował zaatakować zahaczeniem, jednak rywal był w pełni skoncentrowany i doskonale skontrował Dawida rzucając go na plecy. Tym samym turniej rozpoczął się od naszej porażki. Aby można było myśleć o medalu, nie moglismy pozwolić sobie już na żadną przegraną. W drugim pojedynku naprzeciw Dawida stanął litewski judoka. Na nasze szczęście zarówno Dawid jak i Andrzej trenowali nie tylko judo, ale i zapasy - przyjęliśmy więc taktykę aby z judokami walczyć zapaśniczo, a z zapaśnikami na judo (dzięki temu zawsze zyskuje się jakąś przewagę techniczną). Dawid doskonale walczył z litwinem, sprowadzając go za nogę do parteru, a następnie odwracając go na plecy w czasie 1 min. 15 sekundach. Niestety podczas walki nie obeszło się bez strat. W trakcie walki Dawid naciągnął mięśnie karku i ledwo ruszał głową.

Kolejna walka była już na wagę brązowego medalu, a więc o dużą stawkę. W trakcie przerwy wraz z trenerem Andrzejem omawiali taktykę na ostatnią walkę. Pomimo kontuzji, Dawid mocno zmotywowany wyszedł do pojedynku. Rywalem w walce o brąz był reprezentant Ukrainy, także zawodnik judo. Dawid tak długo napierał, że również sprowadził ukrainca do parteru, gdzie ponownie udało mu się odwrócić rywala na łopatki.

Tym samym Dawid jako pierwszy Polak w kategorii seniorów wywalczył  medal rangi mistrzowskiej w zapasach Zurkhaneh. Tym bardziej cieszymy się z tego, że nasi zawodnicy jako jedyni Polacy startują w tej odmianie zapasów.

 

KOLEJNY TURNIEJ

Na turnieju poruszany był temat kolejnego (drugiego) pucharu świata w zapasach Zurkhaneh, który miałby odbyć się we wrześniu w kanadyjskim Vancouver. Jeżeli Irańczycy zdecydują się sfinansować tego typu zawody, dzięki Dawidowi szanse na powołanie reprezentantów Polski są spore. Trzymajcie kciuki za ich decyzję :).

 

Gratulujemy medalu, który jest niewątpliwie największym jak dotąd osiągnięciem Dawida.

Liczymy na kolejny start, tym razem bez kontuzji...

 

ZDJĘCIA Z WYJAZDU JUŻ W GALERII !!!

WALKA O BRĄZ WKRÓTCE...

 


RELACJA WIDEO - SPORTOWA NIEDZIELA 2014

JUŻ JEST!

RELACJA WIDEO ZE SPORTOWEJ NIEDZIELI

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z festynu sportowego, który odbył się w dniu 6 lipca na pl. Baczyńskiego w Tychach. Zgodnie z obietnicą, dla tych którzy nie mogli być na imprezie, przygotowaliśmy relację wideo. Za nagranie i montaż dziękujemy firmie AT Vision.

 

PODZIEL SIĘ LINKIEM ZE ZNAJOMYMI!

 SPORTOWA NIEDZIELA 2014 - RELACJA

ZA NAMI

SPORTOWA NIEDZIELA NA BACZYŃSKIM

 

W dniu wczorajszym 6.07.14 odbyła się druga niedziela sportowa na placu Baczyńskiego. Tym razem nasz klub także został zaproszony na to wydarzenie. Oczywiście nie zawiedliśmy widzów organizując aż trzy pokazy - Judo, Aikido i MMA (najliczniej oglądany). W przerwach pomiędzy pokazami poprowadziliśmy zajęcia dla najmłodszych, w których udział wzięło blisko 40 dzieci. Pokazy sztuk walki także zgromadziły wielu widzów. Na stoisku obok można było wymasować plecy u naszego fizjoterapeuty - Piotra Śleziony, który zapraszał na masaż do swojej firmy DLA CIEBIE.

 

Za zaproszenie serdecznie dziękujemy organizatorom, natomiast wszystkim zawodnikom, trenerom i widzom dziękujemy za udział w imprezie. Kto nie mógł wziąć udziału z dniu sportu, zapraszamy do GALERII, natomiast całość została nagrana przez firmę AT VISION i już wkrótce zaprezentujemy relację wideo. Dziękujemy także naszemu sponsorowi - firmie TECHCAR - za upominki dla dzieci.

 PASSA UTRZYMANA

KOLEJNY MEDAL

SREBRO ADAMA NA ALMMA 61

 

Za nami kolejny pracowity weekend 24-25 maja. Podczas dwudniowego turnieju amatorskiej ligi MMA odbywającego się w Bochni, w oktagonie walczyli nasi zawodnicy: Dawid Kruzel, Łukasz Haładuda oraz Adam Kowalczyk. Dwóch pierwszysz toczyło swoje pojedynki w sobotę, natomiast Adam w niedzielę.

 


Relacja z turnieju.

Jako pierwszy walczył Łukasz Haładuda - był to dla niego drugi start w MMA. W kategorii 93 kg zweryfikowano ponad 10 zawodników. Łukasz mając wolny los, przeszedł eliminacje bez walki. Drugi pojedynek był walką ćwierćfinałową i przeciwnik nie wydawał się wymagający. Walka Łukasza była bardzo wyrównana i z pewnością na uznanie zasługują techniki kopane, którymi skutecznie punktował rywala. Niestety walka wymagała dogrywki, w której nieznacznie przewagę zdobył przeciwnik. Łukasz był znacznie bardziej wytrzymały, jednak gdy rywał słaniał się ze zmęczenia, nie wykorzystał szansy na jego wykończenie. Po ogłoszeniu werdyktu, zabawnie bo przegrany Łukasz wyszedł z oktagonu na nogach, a jego przeciwnik dosłownie na czworaka.

 

Jako następny walczył Dawid Kruzel (dla przypomnienia brązowy medalista listopadowego turnieju Hadaka Waza). Dawid nabrał już trochę doświadczenia w innych fazach walki (uprzednio trenował muay thai), co widać było na walkach. Dawid walczył w kat. młodzieżowiec do 84 kg. W jego pierwszej walce mocno zaskoczył rywala silnymi lowkickami, po których rywal padał na matę. Także w parterze Dawid dobrze sobie radził uciekając z dosiadu przeciwnika. Niestety oponent zdobył więcej punktów za pozycje dominujące i tym samym wygrał przez decyzję. W drugiej walce Dawid miał szansę zdobyć brązowy medal i równie mocno prowadził walkę zdobywając kolejne pozycje i uderzenia w parterze. Przeciwnik jednak często kulił głowę przez co sam nadział się na kilka ciosów na twarz, za co Dawid dostał karę. I chyba właśnie ta kara zadecydowała na jego niekorzyść, przez co stracił medal o milimetr. Dawid zakończył turniej na 4 miejscu.

 

Podczas drugiego dnia walczył nasz najmłodszy zawodnik. Adam Kowalczyk, to młody kickbokser, który rozpoczął treningi MMA w naszym klubie od marca. Trenujący tylko kickboxing Adam wcześniej startował na turniejach ALMMA jednak bez powodzenia. W momencie wstąpienia do klubu, systematycznie nabywa nowych umiejętności. Adam na turnieju walczył w kat. juniorów do 69 kg. W pierwszym pojedynku nie stawił się jego rywal, przez co wygrał bez walki. W drugim pojedynku Adam nie dał rywalowi szans, poddając go w 30 sekund od rozpoczęcia walki. Dzięki temu dostał się do finału i miał szansę walki o złoty medal. Podobnie jak wcześniej walka była bardzo wyrównana. Niestety w finale Adam kilkukrotnie sfaulował rywala uderzając łokciem w twarz, za co odjęto mu punkty. I tym razem wygrany przeciwnik ledwo wyszedł z klatki.

Adam wygrał swój pierwszy medal - srebro, z czego bardzo się ucieszył :)

 

Zdaniem trenera:

Wszystkie walki zasługują na uznanie, nawet te przegrane. A to z tego względu, że chłopaki zrobili spore postępy od turnieju w lutym. Łukasz walczył dzielnie, lecz w końcówce swojej jedynej walki (gdy przeciwnik stracił siły) nie zdobył się na pressing, czym mógł wygrać pojedynek. Spodobało mi się jak dobrze przyswoił technikę kopnięć obrotowych, z których każde lądowało w celu.

Dawid dostał przydomek "król lowkicku" ponieważ jego rywale z pewnością zapamiętali silne kopnięcia w uda. Dawid miał spore szanse na medal, a zasadniczo się o niego otarł. Na pochwałę zasługuje także poprawa walki w parterze, co było jego główną wadą. Adam natomiast to chłopak, który wkłada całe serce w to co robi. W pełni zasłużył na medal, choć czuję mały niedosyt. Niestety nie mogłem być koło niego w drugi dzień zawodów. Jest trochę narwany, ale liczymy na niego. To spory talent. Nasza dobra passa trwa. Od ponad roku czasu co miesiąc zdobywamy jakiś medal, co mnie bardzo cieszy. Od dłuższego czasu systematycznie zwiększamy poziom treningów, wszystkie zajęcia są zaplanowane z podziałem na makro i mikrocykle. Ostatnie treningi bardzo podniosły zawodnikom kondycję i siłę, co widać na walkach. Gwardziści znacznie przewyższają innych wytrzymałością. Aktualnie poprawiamy błędy taktyczne, a po nich dalej "ogień" do turnieju w dniu 22 czerwca. Trzymajcie kciuki!

 MP JU-JITSU 2014

5 MEDALI DLA GWARDII

BARTEK GURGUL II VICE MISTRZEM POLSKI 2014!

 

W dniu wczorajszym (08.03.14) w Katowicach odbył się turniej mistrzostw Polski juniorów/młodzieży w ju-jitsu sportowym oraz odmianie BJJ (Ne-Waza). Na zawodach stawiło się ok. 270 zawodników z 32 klubów z całej Polski. "Gwardię" reprezentowało 8 zawodników w tym dwóch tyszan - Bartosz Gurgul oraz debiutujący Daniel Czerw. W sumie zawodnicy Gwardii zdobyli 5 medali!


 

Poniżej relacja z walk:

Bartek Gurgul trenuje w naszym klubie zaledwie pół roku (wcześniej 8 lat judo), jednak trenuje w grupie seniorskiej na równi z zawodnikami MMA. Swój debiut miał w grudniu na OTK, gdzie zdobył srebrny medal. Dziś do tego może dorzucić brązowy medal mistrzostw Polski!

Bartek w swojej kategorii (-55 kg) miał 16 zawodników. Pierwszą walkę eliminacyjną walczył, dominując nad przeciwnikiem. Bartek rzucał i poddawał kilka razy rywala w parterze, jednak ten skutecznie zdobywał punkty za uderzenia. W końcu walk Bartek przegrywał na punkty, jednak do wygranej przed czasem brakowało mu tylko ipponu za uderzenie. Stosując się do zaleceń trenera, wykorzystał błąd przeciwnika zdobywając brakujący punkt (wygrana przed czasem). Drugi pojedynek był praktycznie lustrzanym odbiciem pierwszego, niestety Bartek zaspał pod koniec walki i nie zdołał wygrać. Wtedy zaczęły się uwagi i polecenia, bo przecież walczymy do końca! Zmotywowany Bartek kolejną walkę wygrał w zaledwie 30 sekund, kolejno zdobywając ippony za uderzenia, rzuty i parter. Ostatnia walka była już pojedynkiem o brązowy medal. Był to bardzo wyrównany pojedynek, jednak nasz zawodnik ostatecznie okazał się lepszy w parterze i zdobył przewagę punktową 15:12!

 

Daniel Czerw, to nasz 14-letni judoka, który aktualnie trenuje (1,5 roku) w grupie średniozaawansowanej judo oraz seniorskiej MMA. Start Daniela na ju-jitsu był jedynie propozycją ze strony trenera, aby powalczyć w formie sprawdzianu przed eliminacjami do olimpiady młodzieży w judo (kwiecień). Daniel podobnie jak Bartek miał 16 rywali w kategorii -60 kg. Szczęśliwie w pierwszej walce miał wolny los, przeszedł eliminacje bez walki. Niestety w ćwierćfinale Daniel trafił na złotego medalistę z kat. -55 kg. Przeciwnik doświadczony, bez większych problemów poradził sobie z Danielem. Natomiast dużą niespodziankę Daniel sprawił w kolejnym pojedynku, w którym w zaledwie 34 sekundy pokonał rywala, stosując wszystkie techniki w jednej akcji. Dzięki tej wygranej zyskał prawo walki o brązowy medal. W ostatniej walce turnieju Daniel niestety nie podołał zawodnikowi z Miejskiej Górki (spod ręki świetnych braci Ratajskich), który zdominował naszego zawodnika w każdej fazie. Mimo to Daniel pokazał się z  bardzo dobrej strony i jeżeli będzie chciał, nie będzie to jego ostatni turniej w ju-jitsu.

 

Pozostałe medale zdobyły judoczki z Bielska-Białej (trener Leszek Kopeć):

Paulina Włodarczyk - wywalczyła dwa srebrne medale w konkurencjach Ne Waza i Fighting.

Maja Rasińska - srebro fighting.

Marta Habarta - brąz fighting.

Pozostali zawodnicy bez punktów.

 

KOMENTARZ TRENERA:

- Wszyscy zawodnicy walczyli znakomicie. Jeżeli chodzi o moich podopiecznych, to naprawdę jestem zadowolony z postawy Bartka i Daniela. Bartek ma świetną bazę judo i ciężko pracuje poznając nowe techniki. Bardzo dobrze walczy w parterze, gdzie poznał wiele nowych technik BJJ. Także duże wrażenie zrobiło na mnie przechwytywanie kopnięć w powierzu, które kontrował rzutami. Wciąż musimy pracować nad uderzeniami i kopnięciami ale jesteśmy na dobrej drodze. Liczę na to, że władze PZJJ dostrzegą Bartka nieco wcześniej i powołają go do reprezentacji na turnieje międzynarodowe. Czas pokaże. Natomiast Daniel Czerw bardzo ciężko pracuje na treninach i z uwagi na przerwę w turniejach judo, chcieliśmy aby wystartował w ramach sprawdzianu formy. Daniel trenuje judo zaledwie od 1,5 roku, a nie mówiąc już o ju-jitsu - czego w ogóle. Samym sukcesem jest fakt, że przeszedł eliminacje i walczył o brązowy medal. Fakt, że los mu nieco pomógł, jednak w repasażach pokonał jednego z rywali w pół minuty, dając nie lada pokaz. Jeżeli będzie chciał, jak najbardziej będziemy go wystawiać także w turniejach ju-jitsu. Dziękuję zawodnikom za sportową postawę. W pełni zasłużyliście na swoje wyniki! Pozdrawiam Andrzej Borowiec.

 

Gratulujemy zawodnikom i życzymy kolejnych sukcesów.

Zespół "Gwardia" Tychy

SREBNA SOBOTA

ALMMA 54

SREBRNE SUKCESY GWARDZISTÓW

 

Za nami turniej amatorskiej ligi MMA, który odbywał się w oktagonie MMA Challengers na głównej płycie katowickiego Spodka. Był to pierwszy start tyszan w 2014 roku. Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu podczas turnieju ALMMA 53 w Łodzi, na nasze konto zawodnicy wałbrzyskiego oddziału zgarneli jeden srebrny i jeden brązowy medal. Do tego wyniku, dziś dorzucamy kolejne dwa srebra, dzięki czemu posiadamy już 3 srebne i 1 brązowy medal przy rekordzie klubowym walk 4-8 (o ile się nie mylę).

 

Przypomnijmy, że nasz klub reprezentowali: Dawid Czyjt, Patryk Kędroń i debiutujący Łukasz Haładuda.

 

RELACJA Z TURNIEJU

Turniej odbywał się przy okazji maratonu męskiego "Testosteron", jednak sama impreza nie przykuwała większej uwagi, ponieważ w centrum Spodka znajdował się oktagon. Tak! Wszystkie walki toczone były w klatce zbudowanej na wieczorną galę MMAC 9 (na której miał wystąpić nasz zawodnik - Piotr Mikołajski). Zawodnicy mogli się poczuć choć trochę jak na gali, ponieważ wchodzili do oktagonu głównym podestem w świetle reflektorów - był to miły gest ze strony organizatora. W międzyczasie odbywały się inne atrakcje - pokazy motocykli, samochodów itp. Najciekawsze jednak były wybory miss, gdzie modelki mocno odwracały uwagę zawodników od pojedynków. A jak walczyli nasi? Czytaj dalej...

 

Dawid Czyjt

Dawid walczył w swojej kategorii do 80 kg w turnieju ograniczonej formuły. Po losowaniu okazało się, że aby zdobyć medal musi wygrać co najmniej dwie walki. Razem z trenerem obiecali sobie lepszy start niż podczas pechowego ALMMA 47 - Hadaka Waza. Dawid od razu wystartował serią ciosów, na co przeciwnik odpowiadał wejściami w nogi. Rywal dwukrotnie po uderzeniach Dawida, sprowadzał go do parteru, jednak nasz zawodnik dwukrotnie obronił się uciekając spod przeciwnika, odwracając sytuację na swoją przewagę. Podczas jednej z akcji przeciwnik popełnił błąd odwracając się do Dawida tyłem, co ten wykorzystał zakładając swoje ulubione duszenie zza pleców.

W kolejnym pojedynku stawką było wejście do finału, więc Dawid był mocno zmotywowany. Tym razem zmieniliśmy nieco taktykę, koncentrując się głównie na uderzeniach. Czyjt tak mocno napierał ciosami i lowkickami na przeciwnika, że ten w krótkim czasie zaliczył nokaut techniczny - po walce okazało się, że ma złamany nos - za co Dawid uprzejmie przeprosił.

Ostatnia walka, tym razem finałowa rozpoczęła się bardzo dobrze. Dawid ponownie nacierał, jednak rywalowi udało się sprowadzić go do parteru. W parterze przeciwnik okazał się silniejszy, mimo że nie próbował stosować technik kończących, to nie oddał pozycji. W związku z tym sędzia wskazał go jako zwycięzcę. Tym samym D. Czyjt uplasował się na drugim miejscu.

 

Patryk Kędroń

Nasz zawodnik z najniższej kategorii, walczył od razu w finale ponieważ w jego kategorii nie było więcej przeciwników. Patryk także ambitnie rozpoczął walkę gradem ciosów. Oponent nie pozostawał dłużny i wszedł Patrykowi w nogi. Gdy walka przeniosła się do parteru Patryk założył na rękę rywala dźwignię na łokieć i walczył o nią przez pół minuty. Niestety przeciwnik był nieco silniejszy i gdy obszedł gardę, unieruchomił Patryka w taki sposób, że ten już nie dał rady wyjśc. Walka zakończyła się także decyzją sędziego ze wskazaniem na przeciwnika. Dlatego Patryk także ukończył turniej na drugiej pozycji.

 

Łukasz Haładuda

To nasz debiutant. Pechowo w kategorii pierszego kroku Łukasz nie miał żadnych przeciwników. Na skutek tego Łukasz został przeniesiony do kategorii średniozaawansowanych (OFS). Niestety już w pierwszym pojedynku trafił na bardziej doświadczonego przeciwnika, który dominował nad Łukaszem, a w efekcie czego założył mu balachę na łokieć. Mamy nadzieję, że następnym razem będzie lepiej!

 

Przed nami kolejne miesiące ciężkich treningów. Dzięki turniejom na jaw wychodząc braki techniczne w poszczególnych płaszczyznach walki. Wyciągamy wnioski, poprawiamy błędy i przygotowujemy się do następnego turnieju. Przed nami mistrzostwa Polski juniorów w ju-jitsu (8 marzec) na których walczyć będzie Bartosz Gurgul.

 

 

Pozdrawiamy

Zespół "Gwardia" Tychy

DEBIUT BARTKA W JU-JITSU

OTK JUNIORÓW JU-JITSU

JUNIORZY NA PODIUM

 

W dniu wczorajszym (7.12.13) w Katowicach odbył się Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny (OTK) juniorów i młodzieżowców w ju-jitsu sportowym. Gwardię reprezentowało troje zawodników, z czego rodzeństwo Paulina i Sylwester Włodarczyk z oddziału bielskiego, natomiast z Tychów na turniej pojechał Bartosz Gurgul. Wszyscy zawodnicy regularnie trenują judo, Paulina jest zawodniczką kadry narodowej ju-jitsu (w zeszłym miesiącu startowała na mistrzostwach świata w Rumunii). Bielszczanie przyjechali wraz z tatą i trenerami Leszkiem Kopeć i Wiesławek Górnym.

 

Można powiedzieć, że nasi zawodnicy spełnili normę w 100%, ponieważ każdy z nich wywalczył sobie medal:

Bartosz Gurgul - złoty medal w kat. 55 kg

Paulina Włodarczyk - złoty medal w kat. 62 kg

Sylwester Włodarczyk - brązowy medal w kat. 73 kg.

 

Relacja turnieju.

Bartek Gurgul to nasz nowy zawodnik. W wieku 16 lat ma już za sobą 8 lat treningów judo. Do naszego zespołu dołączył tuż przed wakacjami i rozpoczął szkolenie wraz z naszymi seniorami. Pomimo, krótkiego okresu przygotowań postanowiliśmy sprawdzić jego umiejętności na pierwszym turnieju ju-jitsu. Bartek został sklasyfikowany w kategorii wagowej -55kg. Niestety w jego kategorii nie było przeciwników, w związku z czym organizator dał nam możliwość startu w wyższej kategorii. Oczywiście chcieliśmy aby Bartek powalczył, więc przesunęliśmy go do turnieju z cięższymi zawodnikami. Bartek walczył w kategorii -60 kg, gdzie miał stoczyć trzy walki. Już w pierwszym pojedynku poradził sobie rewelacyjnie, dwukrotnie rzucając rywala na plecy i wielokrotnie poddając w parterze (duszeniami gilotynowymi i dźwigniami na łokieć). Za tę walkę należą się Bartkowi gratulacje, widać że ma dobre przygotowanie z zakresu judo. Walka zakończyła się wynikiem 16:4! W kolejnym pojedynku Dawid miał bardziej doświadczonego przeciwnika, który skutecznie zdobywał punkty w fazie uderzeń. Bartek mimo to rzucał rywalem i dzielnie walczył w parterze. Była szansa na wygraną przed czasem, ponieważ mimo przewagi rywala na punkty, Bartek miał już dwa ippony za rzuty i parter (brakowało tylko uderzenia). Niestety zabrakło mu czasu i doświadczenia w fazie uderzeń. W trzeciej walce Bartek miał się zmierzyć z następnym zawodnikiem, jednak walkę odwołano za niesportowe zachowanie i został zdyskwalifikowany. Bartek w kategorii -60 kg zajął drugie miejsce, jednak podczas dekoracji otrzymał złoto z kat. -55 kg zgodnie z rejestracją (nie pytajcie, przepisy organizatora). Poniżej zamieszczamy filmy z walk Bartka i Pauliny.

 

- Bartek ma jeszcze bardzo dużo trenigów przed sobą, zwłaszcza w fazie uderzeń. Pomimo, że trenuje judo 8 lat i posiada zielony pas (3 kyu) ma spore braki. Na szczęście w pół roku nabrał siły i poznał wiele technik, dzięki którym mógł zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami. Moim celem nie są jednak turnieje ogólnopolskie, lecz międzynarodowe. Mam nadzieję, że razem z Bartkiem zdołamy wywalczyć miejsce w kadrze narodowej już od 2015 roku. Czeka nas rok ciężkiej pracy. Pozdrawiam Andrzej Borowiec.

 

Bartosz Gurgul (niebieski)

 

 

 

 

Pozdrawiamy

K.S. "Gwardia" Tychy

TRENER GWARDII W IRANIE

WYJAZD TRENERA GWARDII DO IRANU

I PUCHAR ŚWIATA W ZAPASACH ZURKANEH

IRAN - KHORAMABAD 2013

 

W dniach 31.10-1.11.2013 w miejscowości Khoram Abad w Iranie, odbył się pierwszy puchar świata zapasów "Zurkhaneh", pod egidą światowego związku zapasów FILA. Nasz trener otrzymał zaproszenie na ten turniej, jako pierwszy reprezentant Polski w tym stylu.

 

CZYM SĄ ZAPASY ZURKHANE?

Zapasy "Zurkhaneh" są jednym z tradycyjnych stylów zapaśniczych promowanych przez światowy związek zapaśniczy FILA. Są to style wywodzące się z poszczególnych krajów, w których te sporty stanowiły element lokalnego folkloru. Zurkhaneh narodziły się w Iranie i są w tym kraju sportem narodowym, w parze ze sportowymy zapasami. Styl Zurkhaneh od zapasów sportowych różni się tym, że zawodnicy poza trykotami walczą w tradycyjnych spodniach (za które moża chwytać). Przepisy tego stylu stanowią jedną podstawową regułę - aby wygrać pojedynek przed czasem, należy zmusić przeciwnika aby plecami dotknął maty, bez względu na stosowaną technikę. Walka toczy się zarówno w stójce jak i parterze. Zawodnicy mogą stosować rzuty zapaśnicze, judo i wszelkiego rodzaju sprowadzenia. Ponadto punktowane są wypchnięcia poza pole walki, oraz obejścia przeciwnika za plecy. W parterze stosowane są przetoczenia, jednak bez możliwości wykonywania wózków aby samemu nie dotknąć maty. Regulaminowy czas walki wynosi 2x5 minut + ewentualna dogrywka. Jeżeli jeden z zawodników rzuci przeciwnika lub przetoczy go w parterze, walka kończy się przed czasem.

 

TURNIEJ

Na turniej stawiło się blisko 40 zawodników z całego świata. Podkreślić tutaj należy, że był to turniej rozgrywany tylko w jednej kategorii wagowej +90 kg. Andrzej Borowiec przy wadze zaledwie 93 kg, musiał zmierzyć się z zawodnikami, których waga sięgała do 160 kg! Najliczniejszą grupą zawodników byli reprezentanci krajów sąsiadujących z Iranem, tj. Gruzja, Azerbejdżan, Tadżykistan czy Pakistan. Nie brakowało także reprezentantów z najdalszych zakątków świata m.in. zawodnicy z Kanady, Tajwanu, Korei Płd, Tanzanii, Benin i wielu innych. Europę poza naszym trenerem reprezentowali zawodnicy Danii, Francji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Pierwszą runda turnieju otwarło 18 pojedynków. Andrzej Borowiec walczył w 16 walce. W swoim pierwszym starciu musiał zmierzyć się w ważącym 105 kg reprezentantem Nepalu. Andrzej na cały turniej wybrał taktykę walki w stylu judo, ponieważ nie widział sensu walki na zapasy, z zapaśnikami. Wykorzystując własne doświadczenie techniczne, tylko tak mógł zyskać przewagę nad silnymi rywalami. Pojedynek rozpoczął się silnym natarciem Andrzeja, który już po chwili podjął próbę wypchania za matę rywala i przechwycenia jego nogi. Przeciwnik stawiał opór, jednak mocno się zapierał. Ten błąd natychmiast wykorzystał Andrzej, gwałtownie wskakując Nepalczykowi miedzy nogi, dynamicznie powalając go na ziemię rzutem przez ramię. Przeciwnik był tak zaskoczony, że zasadniczo nie wiedział co się stało. Rzut naszego trenera zrobił ogromne wrażenie na widowni, która skandowała "Lachystan, Lachystan", czyli Polska po irańsku. Reprezentanci innych krajów zgodnie mówili, że była to najlepsza technika jak dotąd.

Druga runda - dziwnie jak na turniej sportowy - była ponownie losowana pomiędzy zwycięzcami, jak i przegranymi (osobno). Nie obowiązywała tu standardowa drabinka walk. Do drugiej walki Andrzej stanął naprzeciw reprezentanta gospodarzy. Przeciwnik był bardzo dobrze zbudowany i ważył także ponad 100 kg. Walka rozpoczęła się natarciem Irańczyka, które siła przewyższała warunki Andrzeja. W technice rywala widać było doświadczenie w technice judo. Gdy obaj chwycili się w walce, zawodnik Iranu skutecznie wypchał naszego poza matę zyskując pierwszy punkt. Po wznowieniu walki Irańczyk próbował mocno wejść rzutem biodrowym, ale został zablokowany. Widząc powtarzalność tej techniki, Andrzej podjął próbę skontrowania Irańczyka. W momencie gdy ten ponownie zaatakował biodrem, Andrzej obszedł przeciwnika i skontrował suplesem, po którym ten wyleciał w powietrze. Niestety podczas wykonywania tej techniki zarówno Andrzej jak i Irańczyk dotknęli plecami maty. Po chwili dyskusji sędziowie orzekli wygraną Irańczyka. Co ciekawe ta decyzja została wygwizdana przez irańską publiczność, ale nie można było ukryć że reprezentanci Iranu byli foworyzowani przez sędziów. Tym sposobem Andrzej rzucając przeciwnikiem o matę - przegrał wygraną walkę.

Runda trzecia rozpoczęła się następnego dnia. Tym razem losowanie przyniosło bardzo niekorzystny pojedynek. Do trzeciej walki Andrzej otrzymał ważącego 140 kg Kubańczyka, reprezentującego Azerbejdżan. Różnica wagi była ogromna. Dopingowany przez widownię, rozpoczął atak jednak bez skutku. Andrzej gwałtownie zaatakował nogę Azera, jednak ten ją wycofał i sprowadził go do parteru. Podczas pierwszej akcji Azerowi nie udało się przetoczyć Andrzeja na plecy, jednak tuż po wznowieniu szarpnął min niczym zabawką, po czym w patrzerze przetoczył, najpierw na bok, a następnie na całe plecy. Przeciwnik był praktycznie nie do ruszenia. Tą walką Andrzej zakończył turniej. Jak się na koniec okazało, irański przeciwnik Andrzeja wygrał cały turniej, pokonując cięższych od siebie przeciwników (jedną z walk oddał mu jego kolega walkowerem). Andrzej zakończył turniej na miejscach 8-12.

Kolejne zawody w "Zurkhaneh" odbędą się w maju w Rydze na Łotwie. Będzie to turniej rangi europejskiej. Natomiast kolejny puchar świata zapowiadany jest w przyszłym roku w kanadyjskim Vancouver. Liczymy na obydwa wyjazdy. FOTKI wkrótce w GALERII. A póki co zajrzyjcie na Facebook. Walki oraz zdjęcia są już dostępne.

 


 

Jeżeli interesuje Was pełna relacja z wyjazdu, zapraszamy na drugą stronę. Kliknij WIECEJ.

 

Pozdrawiamy

K.S. Gwardia Tychy

EUROPEJSKI DEBIUT DAWIDA

Europejski debiut

DAWID SKRZYDŁO TRZECI W EUROPIE

 

W ubiegłą sobotę odbył się turniej pucharu Europy w ju-jitsu (kategoria juniorów i młodzieżowców). Dawid powołanie do reprezentacji otrzymał dwa tygodnie temu i do tego startu solidnie przygotowywał się trenując w klubie.

Kadra narodowa wyjechała w czwartek, kierując się do słoweńskiej Brezicy. Na turniej z polski powołanych zostało ponad 30 osób, z czego w kategorii -69kg, Dawid oraz Patryk Rakowski. Obaj zostali rozlosowani  tak, że nie walczyli ze sobą. Dawid w drodze do medalu stoczył 3 pojedynki, z czego dwa wygrane. Po zwycięstwie w pierwszej walce, Dawid w półfinale trafił na zawodnika gospodarzy, który jak się później okazało był mistrzem świata młodzieżowców. Dawid walczył zacięcie, jednak doświadczony Słoweniec skutecznie punktował naszego zawodnika. Pomimo, że Dawid skutecznie bronił rzuty i próby poddania rywala, ostatecznie przegrał na punkty w pierwszej fazie. Tym samym Dawid z półfinału spadł do walki o brązowy medal, którą stoczył z kolejnym Słoweńcem. Tym razem to Dawid był górą. Walka w fazie uderzeń toczyła się na wyrównanym poziomie, stąd Dawid w zwarciu mocno atakował i sprowadzał przeciwnika do parteru. Obaj zawodnicy walczyli bardzo wyrównanie. Dawid posiadał oba ippony (za uderzenia i rzuty) więc brakowało mu tylko poddania w parterze aby zwyciężyć przed czasem. Rzutem na taśmę 10 sekund przed końcem walki, Dawid wszedł rywalowi w nogi i założył trzymanie, które utrzymał do samego końca, pomimo zakończenia regulaminowego czasu. Zdobywając ippon w III fazie zebrał komplet punktów, tym samym wygrywając walkę o brązowy medal.

Ten turniej był pierwszym startem naszego reprezentanta na arenie międzynarodowej i od razu zwycięski. Na ręce Dawida składamy szczere gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów. Czekamy na kolejne powołanie... Teraz to już kwestia czasu...

 


 

Pozdrawiamy

Zespół K.S. Gwardia Tychy

MEDALOWY WEEKEND GWARDII

START ZAWODNIKÓW GWARDII 21-22.09.13

JEDEN WEEKEND - PIĘĆ MEDALI!

 

Za nami pierwsze starty zawodników Gwardii w sezonie jesiennym. W miniony weekend odbyły się aż trzy turnieje różnych sportów walki: ju-jitsu, MMA oraz zapasy "Alysh". W sobotę na Pucharze Polski w ju-jitsu, który odbywał się w Katowicach, wystartowali zgodnie z planem Dawid Skrzydło (-69 kg), Kamil Stolecki (-85 kg), Paweł Skorzec (+94 kg).

Wszyscy zawodnicy przywieźli z tego turnieju medale kolejno:

 

Kamil Stolecki - złoto Pucharu Polski Młodzieży w ju-jitsu 2013

Dawid Skrzydło - srebro

Paweł Skorzec - brąz

 

Dla przypomnienia Paweł jest nowym zawodnikiem klubu, który wychował się w "Czarnych" Bytom. Trenuje judo od 12 lat, natomiast start w w/w turnieju był jego pierwszym krokiem na drodze ju-jitsu sportowego. Oglądając jego walki, można zauważyć doświadczenie w fazie rzutów, jednak brak co nieco taktyki w walce ju-jitsu, co zdecydowało o trzeciej lokacie. Jak zwykle niezawodny w turnieju był Dawid Skrzydło, który z czterech pojedynków poległ dopiero we finale kategorii do 69 kg. Tak samo Kamil Stolecki, pomimo, że jeszcze jest juniorem zwyciężył turniej młodzieżowców w kategorii - 85 kg, co dobrze wróży na następny rok, kiedy będzie to jego regularna kategoria wiekowa. Wszyscy zawodnicy zasługują na pochwałę, za swoją postawę, jednak nie mogą spocząć na laurach ponieważ dla Dawida i Pawła był to ostatni start jako młodzieżowców. Przed nimi nowe wyzwania w katregorii seniorów, gdzie nie ma już przelewek. Mamy nadzieję, że poradzą sobie oni na tym nowym poziomie rywalizacji.

 

W tym samym dniu w Białymstoku odbyły się mistrzostwa Świata w zapasach "Alysh" federacji FILA. Na turniej wraz z trenerem Andrzejem Grzegorzkiem (Bielsko-Biała) udali się jako zawodnicy: Sebastian Sojka (-70 kg) oraz trener Andrzej Borowiec (-100 kg). Sebastian startował w "Alysh" po raz pierwszy, natomiast Andrzej po raz drugi. Sebastian startował w kategorii do 70 kg, ważąc zaledwie 62 kg, podobnie Andrzej przy wadze 93 kg, walczył w "setce". Niestety naszym reprezentantom nie udało się zdobyć medalowych lokat: Andrzej zakończył turniej przegrywając w ćwierćfinale katregorii z silnym Ukraińcem, natomiast Sebastian po walkach eliminacyjnych przegrał w 1/8 finału z niezwykle fizycznym Kirgistańczykiem, który podrzucał go jak zabawkę. Alysh jest niestety bardzo mocną fizycznie konkurencją, w której technika ma nieco mniejsze znaczenie. Andrzeja od medalu dzieliła zaledwie jedna wygrana, ponieważ w turnieju nie ma walk repasażowych, stąd wygrany w ćwierćfinale z automatu zostaje minimum brązowym medalistą.


- Tym startem kończę karierę zawodniczą. Najwyższy czas poświęcić się całkowicie pracy szkoleniowej. Pomimo, że nie planowałem tego startu postanowiłem jeszcze raz spróbować swoich sił w Alysh. Przekonałem się jednak, że bez ciężkiego treningu siłowego nie jestem w stanie walczyć o medal w kategorii 100 kg, zwłaszcza gdy zrzuciłem wagę do 93 kg. W tygodniu zrezygnowałem z dalszego zbijania wagi do 90 kg, ponieważ nigdy mi to nie wychodziło na zdrowie. Nadszedł czas aby zastąpili mnie moi podopieczni, którzy będą walczyć o swoje miejsce w reprezentacji Polski. Patrząc na ich wyniki, jest to realne założenie. Najbardziej jednak zależy mi na wyszkoleniu mistrzów w judo spośród naszych najmłodszych adeptów. Zapraszam wszystkich na nasze treningi. Nasze wyniki mówią same za poziom naszych treningów.

Pozdrawiam Andrzej Borowiec

 

Oczywiście nie zapominamy o naszym czołowym, jak narazie, zawodniku sportowego MMA - Dawid Czyjt wziął udział w katowickim turnieju MMA o "Czarne Diamenty" zbowywając w dwóch kategoriach jednocześnie złoty oraz srebrny medal. Był to dla niego sprawdzian formy przed docelowym turniejem tego roku, czyli Hadaka Waza, który odbędzie się już 16 listopada w Bytomiu. Na ten turniej poza Dawidem przygotowują się także Dawid Repeć, Patryk Kędroń oraz nowy zawodnik Dawid Kruzel (uprzednio trenujący boks tajski). Liczymy na kolejne sukcesy nowych zawodników klubu. Czeka nas wiele ciężkich treningów kondycyjnych oraz nauka technik w poszczególnych fazach walki, gdzie w przypadku MMA, należy uzupełniać umiejętności zawodników.

 

 

Pozdrawiamy wszystkich fanów klubu

Zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi

Zespół K.S. "Gwardia" Tychy

TRZY MEDALE MISTRZOSTW POLSKI DLA GWARDII

KATOWICE 09.03.2013

BRĄZ MISTRZOSTW POLSKI DLA DAWIDA SKRZYDŁO!

 

W dniu wczorajszym odbyły się mistrzostwa Polski młodzieżowców (rocznik 93 i poniżej). Nasz klub reprezentowało łącznie dziewięciu zawodników i zawodniczek (Tychy i Bielsko-Biała) z czego trzech tyszan - Dawid Skrzydło, Patryk Grygierzec i Kamil Stolecki. Dwaj pierwsi walczyli w wadze -69 kg, natomiat Kamil w -85kg.


DAWID SKRZYDŁO - Bilans walk: 5 wygranych (wszystkie przed czasem) - 1 przegrana

Zdobycie medalu w kat. -69 kg wiązało się ze stoczeniem minimum 5 walk, ponieważ w tej kategorii sklasyfikowano 23 zawodników. Dodatkowo i Dawid i Patryk mieli pecha w losowaniu, ponieważ rozpoczynali start od od dodatkowej walki kwalifikacyjnej przed walkami turniejowymi. Jako pierwszy walczył Dawid, dla którego była to najtrudniejsza walka. Już w połowie walki przegrywał 0:4, a czas uciekał... Jedyną opcją na wygranie walki było zwycięstwo przed czasem (przy komplecie ipponów w każdej fazie). Dawid przy punktacji 6:8 i minutę do końca walki, skutecznie zaatakował uderzeniami, rzucił wysoko seoi nage i unieruchomił przeciwnika w trzymaniu. Tym samym wygrał walkę przed czasem. Druga walka (na filmie poniżej) przebiegła szybko i sprawnie, również kończąc się kompletem punktów. Trzecia walka Dawida (ćwierćfinałowa) była bardzo wyrównana. Obaj zawodnicy długo wymieniali się na zmianę punktami, podwyższając jedynie remisową punktację. Niestety rywal Dawida w końcówce walki nieznacznie zwiększył przewagę (zaledwie 2 punkty) i wygrał walkę. Tym samym Dawid przeszedł do repasaży, gdzie do medalu czekały na niego trzy kolejne pojedynki. I tutaj nasz zawodnik nie zawiódł, sukcesywnie pokonując przed czasem każdego z przeciwników. Do walki o brązowy medal przyszło mu walczyć z zawodnikiem Budowlanych Sosnowiec (podopiecznym selekcjonera kadry ju-jitsu), który nie potrafił obronić się przed rzutami Dawida. Nasz zawodnik w trakcie walki zdobył ippon w I i III fazie, więc do zakończenia walki brakowało mu tylko wysokiego rzutu. Gdy obaj chwycili się do zwarcia, Dawid przygotował akcję, wskakując przeciwnikowi w swój koronny rzut, który sędziowie ocenili najwyższą notą. Po stoczeniu sześciu pojedynków, bez poniesionych kontuzji Dawid obronił tytuł drugiego v-ce mistrza Polski w ju-jitsu. Gratulujemy!

Nasz drugi zawodnik, startujący w tej wadze - Patryk Grygierzec - debiutując na zawodach, niestety przegrał dwie kolejne walki i odpadł z turnieju. Przegrana zmobilizowała go do zwiększenia obciążeń treningowych i startu na kolejnym turnieju.

Kamil Stolecki (junior) wystartował na zawodach dla młodzieżowców - pomimo dwumiesięcznej przerwy w treningach spowodowanej chorobą. Niestety Kamil przegrał swoje pojedynki i także odpadł z turnieju. Obecnie Kamil rozpoczyna przygotowania do majowego startu na MP juniorów, gdzie będzie bronił tytułu v-ce mistrza Polski. Trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia walki Dawida oraz do GALERII (pozostałe zdjęcia). Na naszym kanale na YOU TUBE zamieszczamy jeszcze jeden film (z pierwszej walki).

 

 

Pozostałe dwa medale zdobyły dziewczyny z bielskiej "Gwardii" - Paulina i Klaudia zdobyły brązowe medale. Wszystkim mistrzom składamy gratulacje, a pozostałym szczęścia na kolejnych turniejach.

 

Pozdrawiamy

K.S "Gwardia" Tychy

TURNIEJ TRADYCYJNYCH SZTUK WALKI AZJI

I EUROPEJSKI TURNIEJ TRADYCYJNYCH SZTUK WALKI IM. ALESKANDRA MEDWEDA.

BRĄZOWY MEDAL ANDRZEJA BOROWCA W

TURNIEJU "BIAŁORUŚ OPEN 2012"

 

W dniu 8 grudnia 2012 roku w białoruskim Mińsku, odbył się piewszy europejski turniej tradycyjnych sztuk walki wywodzących się m.in. z Iranu, Kirgistanu, czy starożytnej Grecji. Jedną z dyscyplin w był zapaśniczy styl "Alysh" wprowadzany na maty świata pod egidą światowego związku zapaśniczego "FILA" (pisaliśmy o tym 16.09.12 przy okazji MŚ w "ALYSH"). Tym razem odbył się także turniej w następujących dyscyplinach: Zurkhane, Czuhe, Pankration oraz siłowanie na ręce (mas wrestling) - o dyscyplinach czytaj WIĘCEJ. Na turnieju pojawiło się wielu zawodników reprezentujących głównie kraje byłego bloku radzieckiego, Rosji, Iranu, Turcji, a także Urugwaju. Możemy sie pochwalić, iż K.S. "Gwardia" jest w Polsce prekursorem tych stylów walki, ponieważ jako jedyny klub w kraju wystawia zawodników na turnieje w w/w sportach (przed A.Borowcem na turniejach byli Arkadiusz Musiał - Bielsko Biała, Michał i Iza Adamczykowie - Tychy).

 

Turniej odbywał się nowym ośrodku szkoleń olimpijskich w zapasach im. Aleksandra Medwieda (3-krotnego mistrza olimpijskiego, 7-krotnego mistrza świata w zapasach), który zaszczycił wszystkich swoją osobą podczas zawodów i objął patronat nad turniejem (fot. poniżej). Aleksander Medwed, jest na Białorusi swoistą legendą zapasów (przyp.).

 

Czym jest CZUHE?

 

Zapaśnicza walka w Czuhe (najbliższym odpowiednikiem tej sztuki walki jest rosyjskie Sambo), polega na starciu dwóch zawodników, którzy dążą do wykonania rzutu na przeciwniku. Sportowcy ubrani są w lniane kurtki judogi oraz krótkie spodnie. Podczas walki dozwolone są wszelkie rzuty judo i zapasów, a także zahaczania nogami. Zawodnik, który jako pierwszy wykona wysoki rzut, wygrywa walkę przed czasem. Walka może skończyć się przed czasem także przy 6-punktowej przewadze jednego z zawodników. Poza rzutami zawodnicy stosują sprowadzenia, za które przyznawane są mniejsze punkty. Punktowane są sprowadzenia na kolana, bok, plecy oraz wypchnięcie za matę, natomiast niedozwolone są techniki przechwytywania nóg poniżej kolan.

 

TURNIEJ...

 

Turniej rozpoczął się od walk w Pankrationie (odpowiednika full contact ju-jitsu), poprzez demonstacje Zurkhany - taniec z elementami irańskiej sztuki wojennej, siłowanie Mass Wrestling, kończąc się rozgrywkami zapasów Czuhe, w której startował nasz trener Andrzej Borowiec.

Andrzej startował w kategorii wagowej do 100 kg, w której zweryfikowano 12 zawodników. W drodze do medalu, należało stoczyć trzy pojedynki z silnymi przeciwnikami. Pierwszą rundę eliminacyjną, Andrzej przeszedł wolnym losem. W drugiej walce trener pokonał Białorusina, rzucając go na plecy. Następną walką był półfinałowy pojedynek z reprezentantem Ukrainy. Przeciwnik walczył odważnie, atakując nogi Andrzeja usiłował sprowadzić go na matę. Andrzej odpowiadając na ataki wykonał rzut przez ramię, który udało się przeciwnikowi obejść. Chcąc skończyć walkę przed czasem Andrzej wykorzystał atak Ukraińca - kontrując techniką ura nage (suples) wyrywał przeciwnika z maty. Walka zakończyła się przed czasem. Niestety ku jego zdziwieniu, pomimo wykonanej akcji, walkę wygrał przeciwnik (niemniej zdziwiony). Po rozmowach z sędziami okazało się że podczas walki nie wolno żadną częścią pleców dotknąć maty. W związku z powyższym trener Andrzej przegrał "wygraną" walkę, tym samym plasując się na trzecim miejscu turnieju CZUHE.

 

"Ponieważ są to nowe style walki, wciąż uczę się nowych przepisów, które dalece odbiegają od przepisów judo, czy zapasów,  ponieważ mają wiele ograniczeń. Niemniej jednak starty w tradycyjnych sztukach walki, niezależnie od wygranej czy przegranej, doręczają mi wiele doświadczenia. W dobie popularności zachodniego MMA, udział w sztukach znanych tylko na Bliskim Wschodzie jest ciekawym doświadczeniem sportowym" - powiedział Andrzej Borowiec. Starty w poszczególnych turniejach mogą przybliżyć Andrzeja do powołania na Sport Accord Combat Games (olimpiady sportów walki), która odbędzie się w październiku 2013 roku w St. Petersburgu w Rosji!

 

W GALERII oraz na Facebook.com znajdziecie więcej zdjęć z wyjazdu. Mamy także klipy wideo ze wszystkich konkurencji oraz dekoracji zwycięzców. Jak tylko zmontujemy film, zostanie on zamieszczony na stronie i FB.